C# týden Slevový týden - Červenec
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

Kniha uložená v DNA

Kapacita úložných médií se stále zvětšuje, ale zároveň se zvětšuje potřeba ukládat více a více dat. Fotografie ve stále kvalitnějším rozlišení, složitější a složitější vědecké výpočty a projekty. Jaké by to bylo mít k dispozici médium o obsahu čajové lžičky, do kterého by bylo možné uložit informace o 350x větším počtu lidí, než je počet lidí na planetě? Sci-fi? Ne, realita. Každý ve svém těle máme úžasný nástroj na ukládání, čtení a replikaci dat - DNA. DNA používá k zakódování informací páry bází. Vědci jednotlivé části párů označují písmeny: A, T, G, C. Pořadí, ve kterém se písmena objevují, tvoří kodony a ty jsou uspořádány do genů, skupiny genu zase tvoří chromozomy. Lidský organizmus má 23 chromozomů - a tato genetická informace se nazývá genom.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Lidský genom obsahuje tolik informací jako 1 bilion CD nebo kdyby se lidský genom přepsal do knih, z nichž by jedna měla 1000 stran, zaplnil by 428 svazků. Jaké by to bylo využít takovou úložnou kapacitu?

Vědci se o to již nějakou dobu pokoušejí a nyní se vědcům z Harvardské univerzity ve spolupráci s institutem Wyss podařilo uložit rekordní množství dat do DNA. Vědci jako základ použili knihu v HTML formátu a celý text včetně obrázků, fotografií, html a javascriptového kódu převedli do binární podoby. Tu pak zakódovali do soustavy bází pomocí písmen TG pro 1 a AC pro nulu. Data rozdělili do adresovaných bloků, aby se vyhnuli dlouhým DNA konstrukcím, které jsou složité na vytvoření. Vědci museli vyřešit i další složité problémy způsobu ukládání a čtení, ale nakonec se jim podařilo uložit 70 biliónů kopií knihy s celkovou velikostí 5,5 petabitů do jednoho kubického milimetru.

(vědci uložili 70 biliónů kopií této knihy do DNA)

Zdroj: Wyss Institute

I když je to ohromný pokrok na poli vědy, masové použití je zatím spíše sci-fi.

(Titulní obrázek: s laskavým svolením rajcreationzs / FreeDigitalPho­tos.net)


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsala Nikola Sterziková (PaNika) 7.7.2014 17:32
Avatar
Autorka se věnuje programování webových aplikací v C# a tvorbě MSSQL databází.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Neaktivní uživatel:21.9.2014 3:38

to je úžasný konečně se technologie a biologie dočká simbiozy

Odpovědět
21.9.2014 3:38
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.