Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!

Microsoft aktualizoval Windows XP, může za to ransomware

Windows XP se dočkaly další aktualizace. I když je to velmi neobvyklé, protože tomuto systému již dávno skončila podpora, jako aktualizace KB4012598 se pro Windows XP a další nepodporované systémy šíří záplata, která má počítač ochránit před ransomwarem WannaCry. Ten ochromil počítače spousty velkých společností a institucí, mezi které patří i FedEx nebo Telefónica. Ve Velké Británii nakazil počítače v 16 nemocnicích. Celkem se počet napadených počítačů odhaduje na 75 tisíc.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

WannaCry je skoro normální ransomware, narozdíl od ostatních se ale dokáže sám šířit pomocí chyby v protokolu SMB. Stačilo tak nakazit jeden počítač (jak se nákaza začala šířit zatím není známo), a ten se již postaral o rozšíření ransomware na všechny, u kterých nalezl otevřený port 445. Do aktualizovaných počítačů s novějším systémem by se neměl dostat, Microsoft chybu totiž opravil již v březnu, systémy Windows XP, Windows Server 2003 a Windows 8 RT již ale přišly o podporu a aktualizaci tak nedostaly.

V současné době je již šíření ransomware zastaveno, "omylem" se to podařilo člověku, který si říká MalwareTech. Ten zjistil, že se WannaCry při spuštění dotazuje na určitou doménu, a protože nebyla zaregistrovaná, koupil si ji. Tato doména ale sloužila jako nástroj, kterým mohl autor WannaCry zastavit, protože když ransomware dostane očekávanou odpověď od serveru na doméně, nenapáchá žádné škody. Autor ale může WannaCry kdykoli vypustit upravený znovu, tentokrát bez možnosti vypnutí, instalace aktualizace je tak žádoucí.

Zdroj: The Verge


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsal Neaktivní Účet 14.5.2017 20:51
Avatar
Aktivity (0)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!