Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Nová 3D tiskárna od Prusa Research

Josef Průša, majitel české společnosti Prusa Research, zabývající se prodejem 3D tiskáren dnes představil v Praze na veletrhu 3D expo novou tiskárku Prusa i3 MK2. Tiskárna byla již od začátku konání veletrhu (10.-13. 5.) vystavena na stánku, ovšem oficiální představení se odehrálo během druhého dne konferencí v pátek 13.5.

Průša na konferenci 3D Expo

Nová verze i3 MK2 se oproti předchozí verzi i3 změnila téměř ve všech ohledech. Z předchozí verze zůstal jenom kovový rám, některé součástky a stahovací pásky.

Průša i3 MK2

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Vyhřívaná podložka prošla velkou proměnnou. Nová má označení MK42, protože, podle Průšových slov, postupné číslování není ono, a 42 je základní odpověď na vše. U velkých výstisků se stávalo, že v rozích se odlepovaly od podložky. To bylo způsobeno tím, že předchozí podložka topí všude stejně, jak ve středu, kde je všude výtisk, tak i na krajích, kde výtisk není všude, což způsobuje větší proudění vzduchu a nevyrovnaný výhřev. Proto nová podložka má topení rozložené do 3 zón, které dále od středu topí více. Další podstatná změna je zvětšení podložky, která nyní má 25x21cm místo původních 20x20cm, čímž se tiskový prostor zvětšil o 31%. Se zvětšením podložky bylo také nutno upravit ostatní části. Místo skla je nyní použita nylonová podložka.

Objekt zabírající celou tiskovou oblast

Osa Z je posunuta o kousek do stran, kvůli čemuž jsou také nové úchyty os. Další změnou prošly šroubové tyče osy Z. Kvůli změně sklonu závitů se dá s osou Z pohybovat rukou. Celý šroub je nyní osa motoru, tudíž není žádné spojení a tyče jsou trapézové. Navác osa zvládá hop. Jelikož nová podložka jezdí o 5cm dále než předchozí, bylo také nutné upravit kryt na display, jelikož aktuální byl příliš vysoký a zabraňoval nové podložce projet až na konec.

Tiskárna také částečně přišla o svou osobnost, když koncové spínače byly zabudovány přímo do součástek a nejsou již uchycovány stahovacími pásky, ale některé pásky stále zůstaly, třeba na uchycení tyčí pod podložkou.

Další změnou prošla trysková hlava, která nyní zvládá 350 mikronů a zrychlení tisku až o 40%. Další skvělou funkcí je autokalibrace. Na tiskové hlavě je senzor, který sejme polohu 9 bodů na podložce. Z nich se poté vypočítá, jak je podložka nakloněna a tiskárna si poradí s tiskem i na nerovné ploše. Další změny jsou pak už jen kosmetické, například změna upevnění zdroje, nebo vlastní krabička na řídící desku Rambo, která dříve jen visela vedle rámu bez jakékoliv ochrany.

A jak je to s cenou? Upgrade z předchozí verze tiskárny vyjde na 5 990 Kč, což je výhodná cena, jelikož v upgrade kitu je téměř celá nová tiskárna. Pokud jste poslední měsíc před představením nové tiskárny koupili předchozí verzi, dostanete 50% slevu. Nová tiskárna pak samostatně vyjde na 18 990 Kč za stavebnici a 26 990 Kč za sestavenou tiskárnu.


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsal Adam Ježek 13.5.2016 14:38
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Vít Pleskot
Člen
Avatar
Vít Pleskot:13.5.2016 15:53

nebo vlastní krabička na... trochu mi chybi informace na co ta krabicka je? Diky

 
Odpovědět
13.5.2016 15:53
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Vít Pleskot
Adam Ježek:13.5.2016 16:10

Jejda, díky. Psal jsem to během přednášky, tak sem se moc nesoustředil :D

Odpovědět
13.5.2016 16:10
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
krepsy3:4.11.2016 10:12

Nezmiňoval Josef náhodou, proč magnetický kalibrační sezor (sondu) pojmenoval "P.I.N.D.A."? :D

Odpovědět
4.11.2016 10:12
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
Odpovídá na krepsy3
krepsy3:8.11.2016 21:01

No, tak jsem si to nakonec zjistil sám, pro zajímavost:

sonda P.I.N.D.A. = Průšova INDukční Autoleveling sonda

:D
Odpovědět
8.11.2016 21:01
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.