Discount week - September
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Zkracovátka URL adres mohou být nebezpečná

Zkracování URL adres je velmi pohodlné, protože se s nimi lépe pracuje. Existují také služby určené k redukci dlouhých URL adres - např. bit.ly. Podobné služby nabízí například i Google, nebo Microsoft OneDrive. Výzkum vypracovaný společností Cornell Tech’s však ukazuje, že zkrácené adresy mohou být nebezpečné. Jsou totiž tak krátké, že mohou být prohledané bruteforce metodou. Výzkumníci tvrdí, že všechny soukromé URL adresy jsou ve skutečnosti veřejné.

Studie se zaměřila především na zkracovače firem Google a Microsoft, které jsou součástí jejich Cloudových uložišť. Výzkumníkům se podařilo dostat do celé řady soukromých dokumentů a podle všeho 7% z nich by mohlo být nakaženo nějakým malwarem, který by se tak mohl dál šířit na další data na cloudu (napříč všemi zařízeními).

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Adresy mají obvykle předvídatelnou strukturu, proto není problém se při nalezení jednoho souboru dostat i k dalším souborům daného uživatele. Podobně jednoduše prolomitelné mohou být adresy souřadnic, které fungují na Google Maps. S trochou snahy lze také zjistit, kudy se která osoba pohybuje, kde bydlí a jak se jmenuje.

Výzkum také navrhl několik řešení problému. Např. 1. prodloužit URL adresy. 2. Dát uživatelům vědět, že existují nějaká rizika. Nebo 3) Implementovat CAPTCHu, která zamezí přístup automatickým skenerům URL adres.

Microsoft na výzkum reagoval odstraněním této funkce z OneDrive. Google během šestí dnů zavedl delší URL adresy.

Zdroj: Naked Sekurity


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsal Matt 18.4.2016 20:47
Avatar
Dřív jsem tady překládal články o bezpečnosti
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Jakub Šárník:18.4.2016 20:51

Ty zkrácená URL nesnáším a neotvírám je, pokud zdroji moc nedůvěřuji....

 
Odpovědět
18.4.2016 20:51
Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Taskkill:18.4.2016 21:36

Takhle reaguji velke firmy s budoucnosti :) jednoznacne +1

 
Odpovědět
18.4.2016 21:36
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Richard Závodný:19.4.2016 7:33

No, právě dělám na URL zkracovači a tato zprává mě (ne)zaskočila. Určitě to budu po několika dotazích ze stejné IP omezovat Captchou. :)

Editováno 19.4.2016 7:34
 
Odpovědět
19.4.2016 7:33
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.