Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod do Adobe After Effects

Vítejte u první lekce kurzu Základy Adobe After Effects, který je určen především pro úplné začátečníky. Technikám a funkcím se budeme učit postupně, od prvního objektu až po složitou vizuální animaci. V sérii naučných lekcí se tak seznámíme nejprve s pracovní plochou, nástroji a základními funkcemi. Potom přejdeme ke složitějším komplexnějším funkcím.

Motivace

Po absolvování kurzu budete schopni vytvářet nejrůznější druhy vizuálních efektů. Budete moci vytvářet informační grafiku, kterou budete umět animovat. To se může hodit pro různé znělky nebo animovaná loga. Můžete tak efektně divákovi představit nějakou novou informaci.

Základy Adobe After Effects

Adobe After Effects dále umožňuje například klíčování zeleného plátna. Budete tedy schopni nechat zmizet zelenou plochu a vytvořit místo ní nějaké jiné, fiktivní prostředí. Ve výsledném videu to pak může klidně vypadat, že se nacházíte někde úplně mimo zeměkouli. K tomu se také naučíte využívat různé zabudované efekty přímo v Adobe After Effects.

Základy Adobe After Effects

Minimální požadavky kurzu

Na tento kurz nepotřebujete žádné speciální znalosti, stačí běžná práce s počítačem. Výhodou samozřejmě bude, jestliže budete mít nějaké předchozí znalosti z jiných programů od Adobe, ale rozhodně to není nutností. Nejdůležitější je chuť a odhodlání učit se novým schopnostem s počítačovými programy.

Program Adobe After Effects

Adobe After Effects v sobě kombinuje jak programy zaměřené přímo na 3D video grafiku a speciální efekty, tak programy zaměřené na 2D a animovanou grafiku. Tento program vyniká svou všestranností. Společně ve dvojici s Adobe Premiere Pro tvoří zlatý standard pro tvoření profesionálních hollywoodských filmů, ať už se jedná o prvního Ironmana či sci-fi Nevědomí s Tomem Cruisem. První verze Adobe After Effects byla vyvinuta v roce 1993 a velkou popularitu jí zařídil film Jurský Park ze stejného roku. Při tomto filmu byl program využit na spojení a zkombinování 3D dinosaurů a 2D maleb. Jedná se o kompoziční software. To znamená, že umí vytvořit kompozici, která skládá ve vrstvách různé vizuální elementy (video, foto, text).

Systémové požadavky

Ještě před samotnou instalací je dobré zkontrolovat minimální systémové požadavky:

  • Procesor: čtyřjádrový procesor Intel nebo AMD;
  • operační systém: Windows 10 / macOS Big Sur;
  • operační paměť (RAM): 16 GB;
  • grafický procesor (GPU): 2 GB VRAM;
  • volné místo na pevném disku: 15 GB;
  • rozlišení displeje: 1920 x 1080.

Instalace Adobe After Effects

Od doby vydání verze CC je Adobe After Effects dostupné pouze ve formě měsíčního předplatného. Již dávno jsou pryč doby verze CS6, kdy koupě fungovala na bázi doživotní licence. Získání je možné v rámci služby Adobe Creative Cloud na oficiálních stránkách Adobe. Zde si vybereme produkt a zaplatíme jeden z dostupných plánů. Následně provedeme stažení. Tento program nenabízí češtinu, budeme si tak muset vystačit s angličtinou nebo jiným cizím jazykem. V tomto kurzu bude používána pro názvy tlačítek angličtina.

Alternativy Adobe After Effects

Tento kurz je napsán pro program Adobe After Effects, ale vědomosti zde získané můžeme uplatnit i při práci s levnějšími programy. I když je mezi každým programem mnoho rozdílů, mnoho funkcí a ovládacích prvků má velmi podobné ovládání. Některé alternativní programy si krátce představíme.

HitFilm

HitFilm je o polovinu levnější program. Velmi dobře funguje na tvorbu speciálních filmových efektů, díky rychlé práci s kompozicemi. Je vhodný i na vytváření animace textu a informační grafiky.

Da Vinci Resolve

Program Da Vinci Resolve je opravdu silným oponentem programů od Adobe. Jeho hlavní výhodou je, že jeho základní verze je zdarma. Velkou nevýhodou oproti programům od Adobe je menší nabídka pluginů. Pracovní plocha i rozložení uživatelských prvků je velmi podobné tomu od Adobe. Jedná se o software od australské společnosti Blackmagic, která se ve velké míře specializuje na vybavení pro filmaře v příznivé cenové kategorii. Společně s programem Fusion je velice dobrý pro tvoření 3D grafiky nebo speciálních efektů.

Natron

Natron je robustní open-source program. Hodí se na vytváření 2D efektů, ve 3D pokulhává. Oproti Adobe After Effects se může chlubit více nástroji, funkcemi a pluginy.

První spuštění a vytvoření souboru v Adobe After Effects

Ihned po spuštění se dostaneme na domovskou obrazovku, kde máme možnost vytvořit nový projekt pomocí tlačítka New Project nebo otevřít již existující kliknutím na Open project:

Základy Adobe After Effects

Vytvoříme nový projekt. Zobrazí se pracovní plocha, tedy hlavní uživatelské prostředí s časovou osou a kompozicemi:

Základy Adobe After Effects

Pracovní plocha

Na pracovní ploše na obrázku níže vidíme několik základních panelů:

  • na horní straně se nachází Panel nástrojů (žluté označení), který nám umožňuje různými způsoby zacházet s kompozicemi,
  • na levé straně je okno pro Nahrávání souborů (červené označení), kam budeme vkládat fotografie či videa,
  • na spodní straně je Časová osa (zelené označení), kam budeme skládat různé prvky kompozicí v závislosti na čase,
  • uprostřed je místo pro Kompozice (modré označení), kde budeme tvořit danou animaci či 3D tracking:
Základy Adobe After Effects

Pracovní plochu si můžeme snadno upravit. Jednotlivá okna můžeme přesouvat na libovolné místo na pracovní ploše.

Můžeme přeskládat rovnou i celé uspořádání oken najednou. Pomocí kliknutí na tlačítko Window > Workspaces můžeme přepínat mezi různými režimy vhodnými pro různé příležitosti. Pokud budeme například dlouhou dobu pracovat jenom s tvořením 2D grafiky, bude jednodušší si přepnout uspořádání plochy tlačítkem Essential Graphics. Pokud budeme pracovat dlouhou dobu s Motion Trackingem, bude vhodné přepnout do režimu Motion Tracking.

Panel nástrojů

Zde si uvedeme základní představení nástrojů. Mezi nástroji můžeme přepínat pomocí klávesových zkratek, které jsou u nich uvedeny. Začneme těmi důležitými, které budeme často používat:

  • Základy Adobe After Effects Hand Tool (H) - ručička, která umožňuje pohyb a posouvání po kompozici, hodí se po použití Zoom Tool,
  • Základy Adobe After Effects Zoom Tool (Z) - lupa, která přiblíží zobrazení,
  • Základy Adobe After Effects Rectangle Tool (Q) - vytvoří obdélníkový tvar,
  • Základy Adobe After Effects Pen Tool (G) - pero, které vytvoří objekt libovolného tvaru, pomocí kterého můžeme vytvořit masku,
  • Základy Adobe After Effects Horizontal Type Tool (Ctrl + T) - vytvoří textové pole s vodorovnou orientací,
  • Základy Adobe After Effects Brush Tool (Ctrl + B) - štětec, pomocí kterého můžeme malovat,
  • Základy Adobe After Effects Eraser Tool (Ctrl + B) - guma, která vymaže nežádoucí část.

Mezi další nástroje patří:

  • Základy Adobe After Effects Orbit around Cursor; Pan under Cursor; Dolly towards Cursor - tato trojice kamerových nástrojů slouží pro měnění pohledu na 3D objekt,
  • Základy Adobe After Effects Rotation Tool (W) - neboli otočení zobrazení otáčí objektem,
  • Základy Adobe After Effects Pan Behind Tool (V) - posouvá kotevní bod,
  • Základy Adobe After Effects Clone Stamp Tool (Ctrl + B): vytvoří duplikát nějakého prvku ve videu, zkopíruje pixely a potom je vloží (hodí v případě, že potřebujeme nějaký detail zkopírovat 1:1),
  • Základy Adobe After Effects Roto Brush Tool (Alt + W) - oddělí objekt v pozadí od popředí,
  • Základy Adobe After Effects Puppet Position Pin Tool (Ctrl + P) - přidá pohyb statickému tělesu a vytvoří tak animaci.

V příští lekci, Vytvoření kompozice a vrstvy v Adobe After Effects, si ukážeme, jak tvořit kompozice a vrstvy v Adobe After Effects.


 

Všechny články v sekci
Základy Adobe After Effects
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Vytvoření kompozice a vrstvy v Adobe After Effects
Článek pro vás napsal Lukáš Diviš
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Aktivity