Lekce 3 - Úpravy objektů v Adobe InDesign - Umístění a nůžky
V předchozím článku, Úpravy textu v Adobe InDesign - Poznámky pod čarou, jsme pokračovali v úpravě našeho textu a vyzkoušeli si funkci poznámky pod čarou.
V tomto Adobe InDesign tutoriálu se podíváme na práci s objekty, které budeme postupně přidávat. Náš dokument jsme si po textové části vyšperkovali, jak jen to šlo. Nyní přichází na řadu vlajky jednotlivých států. Aby toho však nebylo málo, upravíme si tvar vkládaných objektů. Budeme chtít docílit toho, aby vložené objekty skutečně vypadaly jako vlajky jednotlivých států. Na to použijeme nástroj Přidat kotevní bod, Změnit kotevní bod a Nůžky. Poté si už jen dle přesného postupu nahraný obrázek vlajky do objektu správně vložíme.
Tvorba objektů v Adobe InDesign
Zde se nám nabízí hned dvě možnosti, jak můžeme objekty (obrázky, vektorové ilustrace atd.) vkládat.
První možnost je využít nástroj Obdélníkový rámeček, díky kterému si v dokumentu na libovolné místo umístíme obdélník nebo čtverec. Při vložení vypadá prázdný a je zde umístěný kříž, který znázorňuje pole, kam můžeme obrázek nahrát. Najdeme ho v levém sloupci nebo pod klávesovou zkratkou F. Poté stačí už jenom mít rámeček označený a jít přes kartu Soubor a Umístit a objekt se nám do rámečku nahraje. Jak si ho upravit si řekneme o několik řádků níže.
Druhá možnost je umístit obrázek natvrdo. Opět půjdeme přes kartu Soubor a Umístit. Tentokrát však nemáme označený žádný rámeček, kam budeme objekt vkládat. Ten se nám do dokumentu vloží v původní velikosti a my ho tím pádem musíme upravit do požadované velikosti.
První varianta dá méně práce při konečné úpravě objektu. Proto budeme níže pracovat s vloženými rámečky. Základy bychom měli, je čas se vrhnout na úpravy objektů do tvaru vlajek.
Úpravy obdélníkových rámečků do tvaru vlajky
Zvolíme si na levém panelu nástrojů levým tlačítkem myši nebo klávesovou zkratkou F Nástroj obdélníkový rámeček. Umístíme ho do prostoru, kam budeme chtít vložit vlajku. Začneme tedy u nadpisu první země Austrálie, kde si rámeček levým tlačítkem myši a tahem vytvoříme.
Nyní už je potřeba si tento rámeček upravit do podoby první vlajky. Zvolíme si v levém panelu nástroj Přidat kotevní bod. Ten se nám skrývá pod nástrojem Pero. Když levým tlačítkem myši nástroj Pero označíme a můžeme si vybrat zmíněný nástroj Přidat kotevní bod. Případně můžeme stisknout klávesu = a nástroj se nám vybere.
Přiblížíme si rámeček lupou, nebo klávesovou zkratkou Ctrl + + + = a označíme si na rámečku 4 body (vždy dva naproti sobě, se kterými budeme hýbat). Lépe to vidíme na obrázku níže:

Jakmile máme přidané kotevní body, můžeme se pustit do dalších úprav. Na to však budeme potřebovat trochu jiný nástroj v InDesignu. Proto si na levém panelu zvolíme Nástroj změnit kotevní bod nebo stiskneme klávesovou zkratku Shift + C.
Nyní si pomocí tohoto nástroje a levého tlačítka myši můžeme vytvořit tvar vlajky. Kolem kotevního bodu se nám vytvoří 2 záchytné body, které si můžeme uchopit a poupravit:

Teď máme 2 možnosti, ze kterých si zvolíme tu jednodušší variantu. Můžeme buď vytvářet jeden rámeček za druhým a umisťovat je k příslušným nadpisům, nebo pomocí jednoduchých klávesových zkratek Ctrl + C a Ctrl + V vytvořit kopie upravených rámečků.
Vkládání objektů do vytvořených rámečků
Máme vytvořené rámečky, nyní je potřeba pouze umístit vlajky států k příslušným objektům. Označíme si příslušný rámeček, přejdeme na kartu Soubor a Umístit..., najdeme příslušnou cestu k obrázku a dáme Otevřít:

Na první pohled se to může zdát až moc snadné, ale obrázek se nám do rámečku vloží v plné velikosti. Nevidíme tedy celou vlajku, ale jen velice malou část Australské vlajky. Ale i s tímto problémem si hravě poradíme.
Přes kartu Objekt a otevření nabídky Přizpůsobení vybereme možnost Vyplnit rámeček proporcionálně nebo stačí zmáčknout klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Shift + C a vlajka Austrálie se vyplní do zvoleného rámečku:

Stejným způsobem budeme postupovat i u ostatních vlajek. Pokud se nám nelíbí umístění vlajky v rámečku, můžeme ho ještě pomocí kliku levým tlačítkem doprostřed objektu vlajku posunout (vytvoří se zde dva průhledné kruhy) a hlavně zvětšit nebo zmenšit. Tímto způsobem si vlajky upravíme do požadovaného tvaru vytvořené vlajky.
Využití nástroje nůžky na úpravu rámečku
Ukážeme si ještě jeden způsob, jak můžeme rámeček objektu upravit. V levém panelu najdeme hned pod obdélníkovým rámečkem Nůžky, které najdeme i pod klávesovou zkratkou C. Tento nástroj funguje podobně jako Pero formou bodů, kdy si na rámečku označíme body, podle kterých chceme rámeček oříznout. Musíme vybrat minimálně 3 body, podle kterých budeme rámeček ořezávat. Zkusíme si tedy oříznout levý horní roh, tzn. označíme si bod na levé straně, horní straně a levý horní roh:

Poté už stačí zopakovat postup o něco výše. Zvolit si Nástroj změnit kotevní bod nebo klávesovou zkratkou Shift + C a upravit si do požadovaného tvaru:

Pokud by nám to nevyhovovalo a nechceme upravovat objekt přes roh, můžeme si pomocí 4 bodů oříznout horní část vlajky a opět přes změnu kotevního bodu ho poupravit.
Vytváření vlajek na pozadí pomocí elipsy
Nyní už máme všechny potřebné znalosti k tomu, abychom mohli na pozadí vložit vlajky, které si dáme do rámečku z elipsy. Pro tento úkon si však nejdříve vytvoříme samostatnou vrstvu, kterou si vložíme na předposlední místo (nad podklad).
V levém panelu si místo Nástroj obdélníkový rámeček zvolíme pravým tlačítkem myši možnost Nástroj elipsovitý rámeček. Poté si už stejným způsobem vložíme do tohoto rámečku obrázek kombinace vlajek, který je v příloze:

Nyní už stačí jen nastavit průhlednost objektu na
10 %
. Tu najdeme na horním panelu, pokud máme zvolený
objekt:

V další lekci, Úpravy objektů v Adobe InDesign – Stíny, transformace a rohy, se budeme věnovat úpravě rohů, transformaci objektů (zrcadlení) a efektu stínu.
Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.
Stáhnout
Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami
Staženo 17x (3.23 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů