NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úpravy textu v Adobe InDesign – Odstavce a text na cestě

Základy práce s programem Adobe InDesign jsem se naučili v kurzu Adobe InDesign a je potřeba si ukázat pokročilejší techniky. Adobe InDesign oproti programům Adobe Photoshop a Adobe Illustrator slouží hlavně k úpravě textů. Proto se ho naučíme používat naplno.

V dnešním tutoriálu Adobe InDesign pro pokročilé si projdeme úpravy nadpisu a aplikujeme funkci Text na cestě. Dále si nastavíme odstavce, vytvoříme si barevné odlišení pro hlavní odstavec a další vychytávky.

Úpravy textů v Adobe InDesign

Pro začátek si upravíme text tak, aby byl atraktivnější. Chceme, aby vizuálně na první pohled zaujal a nebylo to jen "černé na bílém". Text je přiložen na konci této lekce v souboru upravy_textu, kde je čistě jen text bez veškerých úprav:

Dokument_pred_upravami - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

V souboru Upravy_textu_finale jsou již zapracované veškeré změny a vylepšení, které budeme v této lekci tvořit.

Nastavení stylu typografie

Ještě, než se vrhneme do samotné úpravy textu, je potřeba si nastavit potřebný styl. Potřebujeme na pravém panelu najít ty správné možnosti, které nám umožní náš text dobře upravit. Proto si vpravo nahoře zvolíme styl Typografie:

typografie - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Úprava velikosti nadpisu a mezer mezi písmeny

Jako první se společně vrhneme na nadpis. Ten si klasicky označíme levým tlačítkem myši a přejetím přes celý text. Je potřeba si nastavit odsazení. To najdeme v pravém panelu pod názvem Znaky. Otevřeme si nabídku levým tlačítkem myši. Pod záložkou Znaky vidíme hned několik možností, jak můžeme text upravit. Výšku textu najdeme pod svislým měřítkem, které je označené písmenem T a šipkami nahoru a dolů. Nadpis si protáhneme na 150 %.

Upravíme si i velikost mezer. Využijeme funkci prostrkání. Najdeme ji pod ikonou, kde vidíme písmena VA a vodorovné šipky. Text si roztáhneme v tisícinách em na hodnotu 100:

uprava_nadpisu - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Odsazení nadpisu

Nadpis je stále blízko našemu prvnímu odstavci. Je potřeba si nastavit větší mezeru mezi nadpisem a hlavním odstavcem. Toto odsazení najdeme stejně jako předchozí úpravy v panelu Znaky.

Než začneme odsazení nastavovat, je potřeba si uvědomit jednu věc. Musíme si pro tuto akci vždy označit 2 řádky. Proto si označíme nadpis a prázdný řádek (případně nadpis a první řádek hlavního odstavce, pokud prázdné řádky dokument neobsahuje).

Odsazení najdeme pod názvem Proklad a ikonou dvou velkých A nad sebou a svislou šipkou. Hodnotu si nastavíme na hodnotu 50 místo původních 24 bodů:

odsazeni_nadpisu - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Úprava barvy nadpisu, přidání do oblíbených barev v dokumentu

Jak změnit barvy textu již známe ze základních lekcí InDesignu, například z kapitoly Barvy v lekci Práce s vrstvami a míchání barev v InDesignu či z kapitoly Výplň a tah písma v lekci Textový nástroj - rozšíření znalostí. My se však chceme k některým barvám stále vracet a rychle je používat na další části textu. Proto si je uložíme do výplní barev.

V horním panelu klikneme na ikonu se znakem T. Po rozkliknutí se nám otevře nabídka se všemi uloženými základními barvami. Pro přidání nové barvy si otevřeme menu (hamburgerové - 3 čárky) vpravo nahoře a zvolíme si Nové políčko barvy...:

barva_nadpis_policka - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

V dalším kroku si zvolíme Režim barvy na RGB a do pole pro konkrétní barvu si přidáme 1d294c, která znázorňuje tmavě modrou barvu:

nastaveni_barvy_dalsi_krok - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Lze využít i horizontální linii, kde si můžeme barvy nastavit pomocí červené, zelené a modré.

Podklad pro hlavní odstavec

Podobně jako barvu textu si uložíme i podkladovou barvu odstavce. Nejprve si tento podklad uložíme jako novou vrstvu, kterou je třeba dát pod původní Vrstvu 1. Nazveme ji Podklad a původní vrstvu jako Text.

Podklad vytvoříme pomocí obdélníku, který si roztáhneme od levého okraje k pravému v hlavním odstavci textu. Nahoře a dole si nastavíme menší odsazení. Levý a pravý okraj prozatím řešit nemusíme, protože později budeme řešit odsazení textu. Poté už zopakujeme úplně stejný postup, jako při tvorbě barvy na text. Použijeme barvu s kódem 59c1d5:

podklad_pod_odstavec - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Nastavení hlavního odstavce

Podklad nyní vypadá nevzhledně, protože je roztažený od levého okraje textu k pravému. Proto si nastavíme text odstavce, aby vypadal lépe. Jako první si nastavíme barvu na bílou, která bude lépe sedět pro tento podklad. Pokračovat budeme nastavením odstavce. V pravém panelu si zvolíme odstavec. Zde nás čeká několik úkonů, které je potřeba poupravit:

  1. Jako první si zarovnáme text do bloku s posledním řádkem doleva. To najdeme úplně nahoře jako čtvrtý styl zarovnání.
  2. Dále je třeba nastavit levé i pravé odstavení na hodnotu 3 mm.
  3. Nastavíme si i levé odsazení prvního řádku na hodnotu 5 mm.
  4. Dále si zvýrazníme první velké písmeno, které si zvětšíme přes 3 řádky. To najdeme pod názvem Počet řádků iniciály a zadáme hodnotu 3. Funkci znázorňuje ikona se znaky velkého a malého písmene A a vertikální šipkou pod druhým z nich.
  5. Jako poslední je potřeba si odškrtnout dělení slov, abychom se zbavili pomlček a neúplných slov:
hlavni_odstavec_dokumentu - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Nastavení dalších odstavců

Dále si nastavíme další odstavce, které dokument obsahuje. Na podnadpisy použijeme stejnou barvu, kterou jsme aplikovali na hlavní nadpis. V odstavci si zvolíme (podobně jako u hlavního odstavce) zarovnání do bloku s posledním řádkem vlevo a dělení slov si opět odškrtneme. Nyní přejdeme na úpravu nadpisu, který si vylepšíme pomocí nástroje Text na cestě:

odstavce_nastaveni - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Nastavení textu na cestě na nadpis

Vyzkoušíme si pracovat s nástrojem Text na cestě. Ten si aplikujeme na hlavní nadpis, který budeme chtít zaoblit. Jako první použijeme nástroj Elipsa a nakreslíme si elipsu s hodnotami šířky 51 mm a výšky 12 mm. Obarvíme ji černou barvu, abychom ji dobře viděli. Na horní část elipsy aplikujeme nástroj Text na cestě a můžeme začít psát náš nadpis Cizí kraj, cizí mrav:

text_na_ceste - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Protože je to úplně nový nadpis, je potřeba se vrátit k úplně prvnímu kroku a nastavit si výšku textu na 150 %. Prostrkání již můžeme nechat na hodnotě 0, protože by se nám nadpis hodně protáhl:

finalni_vzhled_dokumentu - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

V další lekci, Úpravy textu v Adobe InDesign - Poznámky pod čarou, budeme pokračovat v úpravě textu a ukážeme si, jak fungují poznámky pod čarou.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 348x (1.37 MB)

 

Všechny články v sekci
Pokročilá tvorba v Adobe InDesign
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úpravy textu v Adobe InDesign - Poznámky pod čarou
Článek pro vás napsal Filip Kraic
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Filip Kraic
Aktivity