NOVINKA: Získej 40 hodin praktických dovedností s AI – ZDARMA ke každému akreditovanému kurzu!
S účinností od 26. 3. jsme aktualizovali Zásady zpracování osobních údajů – doplnili jsme informace o monitorování telefonických hovorů se zájemci o studium. Ostatní části zůstávají beze změn.

Lekce 2 - Úpravy textu v Adobe InDesign - Poznámky pod čarou

V předchozím článku, Úpravy textu v Adobe InDesign – Odstavce a text na cestě, jsme se zabývali hrubou úpravou textu. Nastavili jsme si odstavce a odsadili nadpis, který jsme si nastavili nástrojem text na cestě.

V dnešním tutoriálu Adobe InDesign pro pokročilé se podíváme na další úpravy textu, jako jsou mezery, zarovnání, velká písmena a poznámky pod čarou. Navážeme na předchozí lekci Úpravy textu v Adobe InDesign - Odstavce a text na cestě a budeme pokračovat v našich úpravách. Text vypadá mnohem lépe než na úplném začátku. Je však potřeba s ním dále pracovat a ukázat si, co InDesign při úpravě textu dovede.

Úpravy mezer a velkých písmen v Adobe InDesign

Ukážeme si, jak v textu upravit příliš široké mezery, které nám vznikly po zarovnání do bloku. Dále si část textu převedeme na velká písmena a dáme tak důraz na první nejdůležitější větu, která má jednotlivé sekce uvádět.

Nastavení panelu Typografie

Pokud jsme si nenastavili panel Typografie v předchozí lekci, nebo se nám nastavení v InDesignu přehodilo, opět si ho zprovozníme. Toto nastavení najdeme vpravo nahoře a stačí ho jen překliknout ze základního, případně jiného režimu na volbu Typografie. Měl by se nám objevit celý pravý panel nástrojů, kde najdeme stránky, vrstvy, glyfy, přechody, znaky, odstavec a tak dále:

nastaveni_typografie - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Optické zarovnání okrajů

Jak již bylo výše uvedeno, může se celkem lehce stát, že při zarovnání do bloku se nám v textu vytvoří příliš široké mezery. Ty však v textu nechceme, protože to opticky zkrátka nebude vypadat dobře.

Ne vždy se povede eliminovat všechny mezery a zmenšit je. My však chceme dojít k tomu nejlepšímu možnému řešení, proto to chce trochu trpělivosti. Zarovnáme vše tak, aby naše mezery byly co nejmenší.

Označíme si levým tlačítkem myši veškerý text, kde chceme široké mezery odstranit. Vybereme si z pravého panelu nástrojů funkci Článek. Zaškrtneme možnost Optické zarovnání okrajů a nastavíme si požadovaný počet bodů dle citu tak, aby vypadaly na pohled co nejlépe:

opticke_zarovnani - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Nastavení velkých písmen u počátečních vět

Označíme si požadovanou větu levým tlačítkem myši. Poté na horním panelu si zvolíme kartu Text a zhruba uprostřed najdeme možnost Změnit malá a velká písmena. Po označení myší se nám rozevře výběr, ve kterém si zvolíme Všechna velká a potvrdíme. Takto budeme postupovat u všech počátečních vět, abychom si to hezky procvičili a dobře zapamatovali:

velka_pismena - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Je tu i samozřejmě i více možností volby. Můžeme si zvolit všechna malá a nehledě na věty a počáteční velká písmena nám převede vše na malá písmena. Nebo si zvolíme možnost První Velká, která nám u každého slova udělají počáteční písmeno velké.

Pokud by se nám žádná z těchto úprav nepozdávala, můžeme to vrátit pomocí První ve větě. Díky tomu se dostaneme do výchozí stavu (první písmeno u věty velké, ostatní malá).

Poznámky pod čarou v Adobe InDesign

Nakonec si ukážeme, jak využít InDesign k tvorbě poznámek pod čarou. Díky nim můžeme například dát tak vědět autorovi textu, že něco není v pořádku. Případně si my sami můžeme označit místo, kde budeme chtít později více rozvést naši myšlenku. Poznámka pod čarou se bude hodit i v dalších případech. Ukážeme si, kde poznámky pod čarou najdeme a jak si je nastavíme.

Vložení poznámky pod čarou

Samotnou funkci si vyvoláme následovně. Označíme si text, který chceme upravovat levým tlačítkem myši. Na horní liště si zvolíme kartu Text a uprostřed si vybereme možnost Vložit poznámku pod čarou:

poznamky_pod_carou - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Poznámka pod čarou se nám vloží na konec textu a my do ní můžeme volně psát:

Poznámky pod čarou po vložení - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Nastavení poznámky pod čarou

V předchozích příkladech bylo nastavení velice jednoduché. Tady už to tak nebude, protože zde máme velké množství možností, jak může poznámka pod čarou ve výsledku vypadat.

Proto jdeme opět na horní lištu, zvolíme si kartu Text a vybereme si možnost Volby poznámek pod čarou. Nacházíme se na kartě Číslování a formátování. Tady máme hned několik možností. Můžeme změnit jak číslování, tak i od kterého čísla má číslování začít. U číslování navíc můžeme dokonce nastavit i to, že nám na každé stránce začne od námi nastavené hodnoty.

Dále na první kartě najdeme i formátování, kde lze na poznámky pod čarou aplikovat styl odstavce, případně si zvolit vhodný oddělovač. My se však přepneme nahoře na kartu Rozvržení a zde uděláme úpravy. Jako první se nám zde nabízí možnost Roztáhnout pozn. pod čarou přes sloupce, tu necháme na původní hodnotě a můžeme přeskočit na úpravu Prvního účaří. Posun necháme na prokladu, ale hodnotu si nastavíme tak, aby náš text nebyl tak blízko čáry, která odděluje původní text od poznámky pod čarou. Nastavíme podle citu vhodnou hodnotu.

Je potřeba si však dát pozor, protože čím větší hodnotu nastavíme, tím se nám více bude posouvat text ve druhém sloupci. Pokud máme dokument, kde je velké množství textu, musíme brát ohled i na tuto skutečnost.

Volby umístění necháme na výchozí hodnotě a bude nás zajímat nastavení, které následuje. Nastavíme si Tloušťku na hodnotu 0,75b, aby poznámka pod čarou moc nevyčnívala a jen decentně oddělovala hlavní text. Můžeme si pohrát i s Typem linky. V našem dokumentu jsme si zvolili možnost čárkované linky. Dále je zde možnost nastavit i barvu linky, barvu mezer, odstín atd.

Jako poslední úpravu si však nastavíme až Šířku na příslušnou hodnotu, která nám roztáhne linku až po konec sloupce. V našem případě 90 mm:

rovrzeni_poznamek_pod_carou - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

Náš dokument máme z textové části hotový:

finale_po_upravach - Pokročilá tvorba v Adobe InDesign

V další lekci, Úpravy objektů v Adobe InDesign - Umístění a nůžky, se budeme věnovat nástrojům na úpravy objektů a umístění.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 150x (1.46 MB)

 

Jak se ti líbí článek?
Před uložením hodnocení, popiš prosím autorovi, co je špatněZnaků 0 z 50-500
Předchozí článek
Úpravy textu v Adobe InDesign – Odstavce a text na cestě
Všechny články v sekci
Pokročilá tvorba v Adobe InDesign
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úpravy objektů v Adobe InDesign - Umístění a nůžky
Článek pro vás napsal Filip Kraic
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Filip Kraic
Aktivity