Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 7 - Dolní odhad složitosti problému třídění

V minulé lekci, Quick sort, jsme si ukázali algoritmus Quick sort i se zdrojovými kódy.

Každý, kdo se setkal s alespoň dvěma třídícími algoritmy, si jistě položil otázku, jestli může existovat algoritmus, který to udělá rychleji. A tím rychleji mám na mysli z hlediska (asymptotické) časové složitosti, tedy zda existuje kategoricky efektivnější algoritmus. Složitostí problému (nikoli složitostí algoritmu) je tedy myšlena složitost úlohy, tedy složitost nejlepšího možného algoritmu, který úlohu vyřeší. V některých případech algoritmus dokonce nemusí být ani známý, ale my budeme vědět, že existuje a že bude někdy objeven. Teď se zaměříme na problém třídění prvků.

Každý zde uvedený algoritmus nám dávál vlastně horní odhad složitosti problému třídění. Bubblesort měl časovou složitost O(n2), věděli jsme tedy, že třídit můžeme nejhůře s touto složitostí. Např. Heap sort však ten samý problém zvládl s časovou složitostí O(n log n). Automaticky víme, že to půjde nejhůře takto. Ale může existovat algoritmus s ještě lepší časovou složitostí? Budeme předpokládat, že ne a toto tvrzení se pokusíme dokázat. Dokazujeme tedy dolní složitost problému třídění, tedy že to nejde lépe než v O(n log n).

Důkaz

Pokud třídíme na základě porovnávání prvků (pro dvojice prvků určujeme, který je větší, resp. menší), můžeme každý takový algoritmus zapsat jako rozhodovací strom. Rozhodovací strom je binární strom, který ve vnitřních vrcholech obsahuje dvojice porovnávaných prvků a v listech jejich permutace. V každém listu je tedy uložen jeden možný výstup algoritmu, ve všech listech jsou potom všechny možnosti, jak mohou být prvky v poli seřazené.

Takový rozhodovací strom pro pole 2 prvků by byl jednoduchý, obsahoval by jen kořen, ve kterém bychom se zeptali: je a < b? Pokud ano, dostali bychom permutaci [a, b]. Pokud ne, dostali bychom [b, a] a bylo by setříděno. Rozhodovací strom však s přibývajícími prvky velmi rychle roste. Takhle by vypadal rozhodovací strom pro 3 prvky:

Rozhodovací strom pro 3 prvky

Pro 4 prvky by byl strom asi 4x větší.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud třídíme n prvků, všech permutací těchto prvku bude celkem zcela jistě n!, strom tedy musí mít nejméně n! listů. Stromy hloupějších algoritmů jich budou mít mnohem více. Můžeme si představit, že ten úplně nejlepší algoritmus má ideální strom s n! listy. V nejhorším případě (když půjde po nejdelší větvi) při průchodu od kořene do listu udělá tolik porovnání, kolik má strom "úrovní", tedy jaká je výška stromu h.

Binární strom výšky h bude jistě obsahovat max. 2^h listů.

Počet listů binárního stromu výšky h

Jak jsem se zmínil výše, listů musí být nejméně n!, aby byl strom úplný, jinak by nějakou permutaci vstupních prvků nedokázal setřídit. Budeme tedy vycházet z nerovnice:

Po zlogaritmování dostaneme:

Nyní se podrobně zaměřme pouze na n! a na to, zda bychom ho nemohli pro naše potřeby nějak upravit. K dalším krokům by se nám velmi hodilo dostat místo n! výraz (n/2)^(n/2). Toho dosáhneme následujícím trikem:
Pro lepší představu jsem na ukázku přidal členy 8!. n! si můžeme rozepsat jako:

Jelikož v naší původní nerovnici bylo >= n!, můžeme si klidně dovolit n! zmenšit a nerovnost neporušíme. Vezmeme si tedy jen levou polovinu ze zápisu výše a tu pravou zahodíme.

Můžeme si dokonce dovolit nahradit všechny členy za n/2, protože každý člen je jistě >= n/2, nerovnost tedy opět neporušíme.

Výše uvedený výraz můžeme zapsat jako (n/2)^(n/2) a dosadit do původní nerovnice.

Upravujeme:

(mocnina šla před logaritmus, log. podílu je rozdíl logaritmů, log 2 je 1, tu zanedbám a zvýším jmenovatel). Dostáváme tedy h >= n/4 log n.

Což znamená, že každý algoritmus musí v nejlepším případě udělat porovnání (konstantu jsme schovali do symbolu Omega)

Dolní odhad složitosti problému třídění je a tedy nemůže existovat třídící algoritmus založený na vzájmeném porovnávání prvků s lepší časovou složitostí než touto. Všimněte si, že jsem zdůraznil založený na vzájmeném porovnávání prvků. Že by to přeci jen šlo rychleji? O tom je následující článek - Counting sort :)

V další lekci, Counting sort, si ukážeme algoritmus Counting sort i se zdrojovými kódy.


 

Předchozí článek
Quick sort
Všechny články v sekci
Třídicí/řadicí algoritmy
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Counting sort
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
7 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
tonislav.strnad:25.10.2012 12:26

ahoj, ja jsem trochu zmatenej
kdyz si za n dosadim 4. n! je mensi nez n/2 * n/2 (n/2krát) tak

4! není menší než 2*2 .
:(

 
Odpovědět
25.10.2012 12:26
Avatar
matesax
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na tonislav.strnad
matesax:25.10.2012 12:50

Je to nekonečná řada...

 
Odpovědět
25.10.2012 12:50
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Kit:25.10.2012 18:25

Ještě bys mohl napsat článek o odhad složitosti problému řazení, protože třídění se dělá jen výjimečně, ale řazení se dělá velmi často.

Odpovědět
25.10.2012 18:25
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
trantanh
Člen
Avatar
trantanh:3.5.2015 20:44

nemáš náhodou ten obrázek špatně popsány?

 
Odpovědět
3.5.2015 20:44
Avatar
mochhito
Člen
Avatar
mochhito:16.6.2015 13:36

Ahoj, tu nerovnost mas naopak.
(vid obrazok)

 
Odpovědět
16.6.2015 13:36
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Patrik Pastor:21.4.2019 10:00

proc jsi na konci toho jmenovatele vynasobil *2? ted

n*log(n)/2 - 1, jsi udelal n*log(n) /4

dik, za odpoved

 
Odpovědět
21.4.2019 10:00
Avatar
Odpovídá na matesax
Patrik Pastor:21.4.2019 20:43

jak nekonecna rada, neni tam snad n/2 prvku? to mi prijde jako konecne

 
Odpovědět
21.4.2019 20:43
Avatar
Patrik Pastor:21.4.2019 20:46

"log 2 je 1, tu zanedbám a zvýším jmenovatel)." 1 zanedbam kvuli limite, ktera jde do nekonecna? (pokud je tedy cely vypocet myslen pro nekonecne rady, pokud ano, bylo by dobre to v clanku uvest), a stale nechapu proc se jmenovatel vynasobil dvemi.

Editováno 21.4.2019 20:47
 
Odpovědět
21.4.2019 20:46
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Patrik Pastor
Martin Dráb:22.4.2019 10:35

ahoj, ja jsem trochu zmatenej

Článek mluví o odhadu asymtrotické časové složitosti, což zjednodušeně znamená, že se bavíme o velkých hodnotách n (určitě větších než 4) a konstanty nás příliš nezajímají.

jak nekonecna rada, neni tam snad n/2 prvku? to mi prijde jako konecne

To je takové to potenciální nekonečno. n sice není nekonečné, ale může být libovolně velké. Pro skutečně nekonečný počet prvků se nemá smysl problémem řazení příliš zabývat, neb to v konečném čase zřejmě nezvládneme :-).


Já bych pro nahlédnutí logaritmu z n! použil spíše Stirlingovu formuli, protože není třeba provádět "šaškování" s nerovnicemi a jejich zdánlivě zvláštními úpravami (pokud dokážeme přijmout, že ta formule platí).
https://en.wikipedia.org/…pproximation

Editováno 22.4.2019 10:36
Odpovědět
22.4.2019 10:35
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.