BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 13 - Funkce v MASM

V minulé lekci, Assembler - Rejstřík instrukcí procesoru, jsme se podívali na přehled nejdůležitějších instrukcí.

V dnešním ASM tutoriálu se naučíme používat direktivy proc, endp, local a invoke, které nám používání funkcí velmi usnadní. Tyto direktivy fungují v kompilátorech UASM, ASMC, JWasm a také v 32-bitovém MASM. Ve FASM a TASM mají trochu odlišnou syntaxi. V NASM a ve 64-bitovém MASM tyto direktivy vůbec nejsou.

Motivace

Funkci v ASM voláme instrukcí CALL a její parametry na zásobník vkládáme instrukcí PUSH. Uvnitř funkce si hodnoty parametrů přečteme instrukcí MOV a na konec funkce dáme instrukci RET. Vypadá to jednoduše.

Jakmile má ale funkce více parametrů a k tomu ještě několik lokálních proměnných, pak je poměrně nepraktické používat pouze instrukce procesoru. Museli bychom si pamatovat, na které pozici na zásobníku leží jednotlivé proměnné a odkazovat se na ně číselnými indexy.

Definice funkce

Funkci pomocí direktivy proc deklarujeme následovně:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V assembler tutoriálu si ukážeme definice funkcí v MASM a to i s parametry a lokálními proměnnými. Čeká nás i přehled volacích konvencí různých systémů.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 17 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 14 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 50 Kč 43 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Laštovička
Avatar
Autor se věnuje vývoji webových aplikací v ASP.NET a aplikací pro Windows v C++ nebo C#.
Aktivity (3)