Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 1 - Úvod do tvorby 3D grafiky v Blenderu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Blender je populární 3D modelovací program, ve kterém lze vytvářet profesionální modely (např. do her), animované filmy nebo např. fyzikální simulace. Blender se stává stále častější volbou menších studií, a to nejen díky pořizovacím nákladům. V každém případě se odvážím tvrdit, že ve chvíli kdy ovládnete Blender, nebude mít velké potíže se naučit kterýkoliv jiný 3d program. Základy jsou opravdu stejné.

Co se naučíte?

V ideálním případě základy práce s Blenderem včetně:

 • modelování,
 • tvorbu materiálu a texturování,
 • simulace a
 • animace.

Každá tato oblast zahrnuje takovou řadu pojmů, nastavení, tipů a triků, že i zkušení blenderisté jako Andrew Price aka Blender Guru se přiznávají ke své nevědomosti. Čili nečekejte, že budete rozumět všemu, ani se o to nepokoušejte. Nedávejte si megalomanské cíle, držte se technik, kterým rozumíte, a svůj arzenál budujte postupně.

Co se nenaučíte?

Neuděláte si svůj první celovečerní film, ani si nevymodelujete dívku svých snů v bikinách. Nebudete stále znát 90% funkcí Blenderu. Skutečně ne.

Proč vůbec používat Blender

O seznámení s Blenderem byste měli uvažovat, pokud:

 • chcete používat software úplně zadarmo,
 • chcete se naučit modelovat nebo sochařit ve 3d,
 • plánujete vyvíjet počítačové hry,
 • chcete vyniknout v oblasti digitální grafiky,
 • sníte o tom, že vytvoříte vlastní animovaný film,
 • toužíte po oslnivých vizualizacích
 • nebo hodláte simulovat reálný svět.

Kdo by nechtěl, že? Pro bližší seznámení s možnostmi Blenderu se podívejte na následující videoukázky:

Operation Barbershop

Simulace a animace

Blender showreel

Jiné programy vs. Blender

Blender je open-source software a je tedy zcela zdarma. Existuje řada komerčních 3D programů s různými cílovými skupinami. Nejznámější budou 3d Studio Max a Maya. Ale to je jen špička ledovce, setkat se můžete s Cinema 4d, Modo, ZBrush, Rhinoceros nebo 3d CAD programy jako Solidworks, Inventor či Catia. Do jisté míry můžete Blender použít pro simulaci toku taveniny jako náhražku MoldFlow nebo Moldex3d.

Blender dokáže (alespoň částečně) zastoupit každý z nich. Docela určitě jich bude mnohem víc. Svého času se dokonce objevila přejmenovaná verze Blenderu, kterou kdosi prodával jako komerční software. I to je možné.

Přirozeně, že nejlépe s Blenderem pochodíte v doméně 3d softwarových balíků. Je oblíbenou kratochvílí ho porovnávat s 3d Studiem MAX. Toto srovnání vychází rok od roku pro komerční softwary méně a méně příznivě, protože Blender nabízí více a více za bezkonkurenční cenu, totiž zadarmo.

Co bude potřeba?

 1. Počítač s myší a klávesnicí (nejlépe s numerickou částí), popřípadě grafický tablet,
 2. grafickou kartu, která podporuje OpenGl 3.3,
 3. fotoaparát, popřípadě mobilní telefon,
 4. angličtina,
 5. přístup k internetu,
 6. tužku, papír a volný čas :)

Minimální hardwarové požadavky

V době psaní článku nebyly známé minimální požadavky na hardware, ale oficiálně by se neměly lišit od požadavků na Blender 2.7 s výjimkou minimální verze OpenGL, která musí být 3.3 nebo vyšší. Z vlastní zkušenosti doporučuji více paměti pro grafickou kartu, pokud začne Blender padat. Také 1280x768 není to nejlepší rozlišení.

Minimální parametry jsou:

 • 32-bit dual core 2Ghz CPU with SSE2 support.
 • 2 GB RAM.
 • 1280×768 Display.
 • Mouse or trackpad.
 • OpenGL 3.3 compatible graphics with 512 MB RAM.

Rozdíly mezi verzemi

S verzí 2.8 se softwarová nadace, která má na starost vývoj Blenderu, rozhodla skoncovat se stížnostmi všech, kteří měli dojem, že uživatelské rozhraní programu je všechno možné, jen ne přívětivé. Něco podobného se už přihodilo s verzí 2.5 a nyní se Blenderisté musí poprat s další dávkou novinek. Vzhledem k tomu, že řada vylepšení a změn míří na potenciální začátečníky, to jest na ty, kteří očekávají jiné chování, než jim minulý Blender nabízel, myslím, že nemá smysl se déle zabývat předchozími verzemi.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Posuďte sami z ukázek uživatelského rozhraní aplikace níže.

Blender 2.8:

A starší Blender 2.7:

Instalace

Stáhněte a nainstalujte si Blender 2.8 z https://www.blender.org/download/ V době, kdy vznikal tento článek, byla k dispozici verze beta. Pokud jste uživateli systému Windows, pak možná oceníte, že nemusíte program instalovat, stačí rozbalit zazipovaný soubor.

Spuštění

Po spuštění se objeví úvodní okno. Pokud jste zvyklí z předchozí verze Blenderu na klávesové zkratky a hodláte se jich držet, můžete si je přenastavit. Já se pro účely tohoto kurzu rozhodl používat výchozí nastavení, což mimo jiné znamená, že levým myšítkem vybíráme objekty a pravé myšítko vyvolá kontextové menu. V Blenderu jde o převratnou novinku, ale pro začátečníka je to pravděpodobně samozřejmost. Stiskněte klávesu Esc a úvodní obrazovka zmizí. Pokud něco pokazíte, kdykoliv se můžete vrátit do výchozího nastavení pomocí File -> Load Factory Settings.

Vybíráme a manipulujeme

Po nahrání úvodní scény uvidíte kostku, světlo a kameru. Stiskněte dvakrát klávesu A, nebo Alt + A, popřípadě klikněte levým myšítkem do prázdné obrazovky. Tím odznačíte všechny objekty. Pokud chcete kterýkoliv vybrat, udělejte to opět levým myšítkem.

Vpravo dole, popřípadě vlevo nahoře, uvidíte který objekt jste právě vybrali. Pokud s ním chcete manipulovat, klávesy G, R a S znamenají pohyb, otáčení a škálování.

Poznámka

Předpokládám, že jste se seznámili s předchozím článkem: https://www.itnetwork.cz/…nim-spusteni

Příslušné akce můžete zvolit z nástrojového menu. Stiskněte opakovaně klávesu T. Měli byste vidět nástrojové menu, jak mizí a zase se objevuje. Když necháte myš chvíli stát nad konkrétní ikonou, objeví se kontextová nápověda, a to včetně přiřazené klávesové zkratky.

Další užitečné tipy

Klávesová zkratka Popis operace
Ctrl + Mezerník zvětší pracovní okno
Ctrl + Alt + Mezerník změní režim zobrazení na celou obrazovku
; nebo ~ (podle toho, jaké rozložení používáte) zobrazí koláčovou nabídku jednotlivých pohledů
Ctrl + Tabulátor vyvolá nabídku jednotlivých módů
Tabulátor přepíná do editačního módu a nazpátek
Shift + Tab přepíná přichycování a nazpátek
Pravé myšítko vyvolává kontextové menu
Shift + Mezerník vyvolá nástrojové menu
Z vyvolá koláčové menu pro zobrazovací režimy

Závěrečné cvičení

Dokud jste nic nevymodelovali, jsou vám předchozí rady málo platné. Naštěstí k tomu, abyste si vyzkoušeli pohyb ve 3d prostoru nepotřebujete vlastní práci. Existuje řada serverů, které nabízejí volné 3d modely. Já stylově doporučím https://blendswap.com, protože je určený pro Blender.

Zaregistrujte se a stáhněte si tento model:

https://www.blendswap.com/…s/view/74114

Rozbalte zazipovaný soubor a otevřete ho v Blenderu. Můžete k tomu vyzkoušet klávesu F2, která vyvolává kontextové menu pro práci se soubory.

Přepněte se do režimu celé obrazovky.

Znovu se odkáži na svůj předchozí článek a na rady, které už zazněly. Prohlédněte si model ze všech stran, přepněte do drátěného zobrazení a zpět, vypněte a zapněte perspektivu. Také můžete použít Alt + B k vytvoření řezu napříč modelem.

To nejlepší na konec

Možná dojdete k názoru, že všechny uvedené možnosti nestačí k tomu, abyste model řádně prozkoumali. Jestliže jste hráči 3D her, napadne vás, že skvělý způsob, jak se seznámit s domem a jeho interiérem, by bylo mít možnost se přepnout do známého režimu, ve kterém se pohybujete pomocí kurzorových šipek nebo klávesami WASD.

A ano, tušíte správně, i to lze v Blenderu zařídit.

Stiskněte Shift + ; a voila - kurzor se změní na křížek a vy můžete volně létat nad krajinou, stačí zmáčknout výše zmíněné klávesy. Chcete-li zrychlit, pak použijte Shift. Pro zrušení tohoto režimu využijte klávesu Esc.

Ale to není vše. Doplachtěte nad rovnou plochu, na které dům stojí, a stiskněte G. Blender pochopí, že nechcete létat, ale chodit, takže spustí gravitaci. Jestliže pod vámi není pevná plocha, připravte se na dlouhý pád. V opačném případě se zastavíte nad zemí a můžete procházet celý dům.

Závěr

Procvičili jsme něco málo ze základních funkcí, které budete vždy potřebovat. Veškeré klávesové zkratky najdete v příslušných menu. Ty klidně zkoumejte podle libosti, nicméně neustále mějte na paměti, že nejrychlejší způsob, jak s Blenderem pracovat, je zapamatovat si klávesové zkratky.

Všimněte si také, že i když je nabídka Blenderu přeložená do mnoha jazyků, neobtěžoval jsem se na to upozornit. Češtinu najdete v Edit > Preferences > Translation.

Ale vážně, nedělejte to. Snad jen, pokud jste se nikdy anglicky neučili. Pokud budete Googlit, najdete pomoc na anglickém internetu. Dělají to tak Rusové, Francouzi, Číňané a všechny ostatní národy světa.

Pokud budete mít problém, napište ho do komentáře pod článkem. Pokud nebudete mít žádný problém, není to důvod k hrdosti, ale spíš známka toho, že jste málo procvičovali. Napravte to :)

Perlička na závěr

Můžete se podívat na video s hlavní postavou Blenderu Tonem Roosendaalem. Doporučuji zapnout titulky, protože Ton má přízvuk.

Nejenže je zajímavé samo o sobě, ale dozvíte se o ne úplně košér praktikách Autodesku. V příští lekci, Pracovní prostory v Blenderu, se seznámíme s pracovními prostory.


 

 

Článek pro vás napsal hanpari
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Autor se věnuje programování, grafice a literatuře.
Všechny články v sekci
Blender
Miniatura
Následující článek
Pracovní prostory v Blenderu
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3. dubna 9:33

Blender ma jedno z najdebilnejsich ovladani, ktore som kedy videl. Horsie je na tom snad len AutoCAD v 3D. Clovek musi mat velku mieru trpezlivosti, aby tento program nezavrhol hned v zaciatku - hoc je moznosti ma velke.

 
Odpovědět 3. dubna 9:33
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na eaktivo
David Čápka:3. dubna 10:35

To mluvíš o té nové nebo staré verzi?

Odpovědět 3. dubna 10:35
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3. dubna 10:59

Teraz som si stiahol 2.79 a hned to asi aj odinstalujem. Ma to mnozstvo veci, ktore sa mi pacia, ale ovladanie je katastrofalne hlavne v porovnani so SolidWorks, Inventor, Maya, 3D studio Max, Catia, a podobne ktore som mal moznost si vyskusat. Okrem ovladania je to totalne neprehladne, a absolutne neintuitivne. Keby sa ovladanim a prehladnostou priblizili aspon v zaklade niektoremu z uvedenych znaciek, tak by to bol asi najlepsi 3D program.

 
Odpovědět 3. dubna 10:59
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na eaktivo
David Čápka:3. dubna 11:15

A četl jsi vůbec ten článek, pod který komentuješ? Nové ovládání je od verze 2.8, ta je teď v betě.

Odpovědět  +2 3. dubna 11:15
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3. dubna 12:32

Ospravedlnujem sa. V 2.8 beta je to ovladanie o cosi lepsie a vyzera to byt prehladnejsie.

 
Odpovědět 3. dubna 12:32
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
virlupus.soft
Redaktor
Avatar
virlupus.soft:13. dubna 21:22

Abych pravdu řekl, jak dlouhá léta používám Blender, tak verze 2.8 je co do ovládání zcela jiný program a bude hodně dlouho trvat si zvykout:-(

 
Odpovědět  +1 13. dubna 21:22
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
hanpari:14. dubna 14:38

Není to tak zlé. Pod pokličkou zůstala řada věcích stejných, změnilo se pár klávesových zkratek a výsledek je slušivější. Mnohem větší změny myslím přinesla verze 2.5, alespoň co se týče uživatelského rozhraní.

 
Odpovědět 14. dubna 14:38
Avatar
Filip Z.
Člen
Avatar
Filip Z.:14. dubna 21:49

Za jak dlouho vyjde další díl/jak často budou vycházet?

 
Odpovědět 14. dubna 21:49
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Filip Z.
hanpari:14. dubna 22:30

Pokud nebudou děti zlobit, tak příští týden :)

 
Odpovědět 14. dubna 22:30
Avatar
Filip Z.
Člen
Avatar
Odpovídá na hanpari
Filip Z.:15. dubna 21:53

Díky

 
Odpovědět 15. dubna 21:53
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.