Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.
Využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací. Zároveň pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift

Lekce 2 - Pracovní prostory v Blenderu

V minulé lekci, Úvod do tvorby 3D grafiky v Blenderu, jsme si udělali úvod do 3D grafiky a Blenderu.

Dnes se budeme věnovat ovládání programu a konečně také něco vytvoříme, sic to bude jen pomalovaná kostka :)

Ovládání Blenderu

Většina 2D nebo 3D grafických programů je navržena tak, aby uživatel držel jednu ruku nad klávesnicí a druhou nad myší. Jakmile si na ovládání trochu zvyknete, zjistíte, že nejčastěji používané klávesy se nacházejí v levé části klávesnice.

Do jaké míry bude takové rozložení pohodlné pro leváky, nedokáži posoudit - když jsem prohledával internet, nezdálo se, že by šlo o problém, který by příliš řešili.

Typy editorů

Opakování je matkou moudrosti, takže ještě jednou: Blender je složitá bestie. Zobrazení, které vidíte po otevření Blenderu, je ve skutečnosti rozložení několika editorových oken. Blender v sobě obsahuje následující:

Typy editorů v Blender

Všimněte si, že téměř každý z nich má k sobě přiřazenou klávesovou zkratku. Ikonu konkrétního editoru najdete vždy v levém horním rohu.

Jednotlivé editory můžeme buď rozdělit nebo spojit. Pravým myšítkem klikneme na předěl dvou editorových oken a zvolíme split area, prostředním myšítkem pak přepínáme mezi vertikálním a horizontálním rozložením. Horizontální znamená vodorovné a vertikální kolmé dolů.

Asi takto:

Práce s okny v Blender

Nezapomeňte vyzkoušet Ctrl + Alt + Q. Dostanete pohled rozložený do čtyř základních pohledů:

  • půdorys,
  • nárys,
  • bokorys,
  • perspektiva.
Pohledy v Blender

Jak už jsem se zmínil v předchozí lekci, v Blenderu můžeme kromě modelování mapovat a vytvářet textury, vyvíjet materiály, pracovat s animacemi nebo psát skripty pomocí jazyka Python.

To samozřejmě není úplný výčet, ovšem pro většinu takových činností už vývojáři nachystali pracovní prostory (workspaces), které najdeme uprostřed nahoře.

Práce s pracovními prostory v Blender

Všimněte si poslední položky Duplicate current, která vám umožní vytvořit si vlastní rozložení.

Každý editor má své kontextové menu, plus další ovládací prvky. Klávesové zkratky zůstávají mezi jednotlivými editory konzistentní, pokud ovšem mají v danou chvíli smysl. Například klávesa A vždy znamená vyber vše.

Příklad

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Co a proč vytvoříme? Půjde o jednoduchý obrázek, ve kterém si předvedeme základní pracovní postup pro:

  • manipulaci s objekty,
  • nastavení materiálu,
  • texturování,
  • změnu pozadí a výsledný render.

Jak zjistíte, nepůjde o nic zázračného, ale i tak se podíváme do jednotlivých editorů a naučíme se orientovat v základních funkcích. Po skončení byste měli tušit, proč a jak se přepínat do jednotlivých režimů.

Manipulace s objekty

Další pokyny vycházejí z předpokladu, že začínáme po načtení továrního nastavení. Máme na scéně tedy i předvytvořenou kostku, na které si vše vyzkoušíme.

Přepneme se do zobrazení zhora pomocí klávesy 7 na numerické klávesnici. Pravým myšítkem vybereme objekt kamera. Nyní pomocí klávesy N umístíme kameru do správné polohy:

Nastavení kamery v Blender

Mělo by být jasné, že location označuje pozici, zatímco rotation natočení. Všimněte si, že jsme použili dva způsoby nastavení hodnot.

Kromě ručního zadávání přes klávesnici lze použít i rychlejší, byť méně přesné tažení při stisknutí levého myšítka. Nezapomeňte vyzkoušet, jaký vliv mají klávesy Ctrl a Shift.

Do pohledu kamery se přepneme pomocí numerické klávesy 0.

A úplně nejhorší jsou trpaslíci! Chci říct, pokud nemáte trpělivost na jemné dolaďovaní, vždycky si můžete pomoci klávesovou zkratkou Ctrl + Alt + 0. Tím nastavíte aktuální pohled do aktivní kamery. Vyzkoušejte si to.

Materiál

Samotná kostka již má přiřazený výchozí materiál. Najdeme ho v properties, záložce Material. My ale rovnou přeskočíme do pracovního prostoru s názvem Shading.

Zde nebudeme nic nastavovat, jen případní zkušenější uživatelé si všimnou, že jako materiál je uvedený Principled BSDF. Později si k němu řekneme více, nyní stačí vědět, že oproti předchozím verzím tento výrazně zjednodušuje práci se shadery. Je to takové vše-v-jednom.

A abych nezapomněl. Přiřadíme naší kostce obrázek, na který budeme malovat:

Nastavení materiálu v Blender

Není to nic těžkého. Pomocí dobře známé zkratky Shift + A vložíme obrázkovou texturu a pak přetažením od jednoho žlutého bodu k druhému spojíme její výstup se vstupem základní barvy, tj. Base color.

Všimněte si barevného značení, které vás navádí. Je zbytečné se snažit spojovat například šedou se žlutou apod.

Následně vytvoříme nový obrázek, který pojmenujeme vynalézavě textura.

UV mapování a kresba

Způsobem, jak přenést 2d na 3d, typicky například obrázek na 3d objekt, se zabývá UV mapování. Pokud vybereme kostku a přepneme se do pracovního prostoru UV editing, zjistíme, že někdo již část práce udělal za nás.

Nám už nezbývá, než přiřadit UV souřadnicím vytvořený obrázek. Asi takto:

Přiřazení obrázku v Blender

Nyní přijde ta zábavná část. Zavítejte do pracovního prostoru Texture Paint. Pokud jste udělali vše správně, pak máte kostku černou jako uhel.

A bude se malovat. Přepněte se pomocí numerické klávesy 0 do pohledu kamery. Pomocí pravého myšítka dostanete kontextové menu s hodnotami Radius a Strength. Tak na to jsme příliš sexy a raději se naučíme dvě nové klávesové zkratky: F pro rozměr štětce a Shift + F pro sílu či krytí barvy. Barvu samotnou si můžeme nastavit vlevo nahoře po otevření barevné palety.

Přiřazení obrázku v Blender

Nyní nechám vaši potlačenou kreativitu se vyřádit. Kdo jsem já, abych přikazoval, jak si kostku vymalovat. Místo toho vám prozradím několik užitečných tipů.

Pokud se chcete přepínat do pohledů zhora, zleva atd, pak podržte klávesu Alt a prostřední myšítko. Následným tahem patřičným směrem se přepnete do žádaného pohledu.

Pokud vyžadujete kapátko, stiskněte a držte S. Nad kterou barvou klávesu pustíte, tu vyberete. Následně zkuste klávesu E a z nabídky vyberte například menu Line. Budete pak kreslit rovné čáry. Také Shift + Mezerník nejsou k zahození. Ale tím se budeme zabývat někdy příště.

Pozadí a render

Samotný render není nic zázračného. Po stisknutí klávesy F12 dostaneme výsledek. To nás ale nemůže uspokojit. Abychom se naučili něco nového, v editoru Properties najdeme napřed záložku Render, kde si zvolíme příslušný renderovací engine, v našem případě Cycles.

Výběr renderovacího enginu v Blender

Zvídaví koumáci si jistě všimnou, že v položce Cycles se nabízí pro výpočetní zařízení device buď CPU nebo GPU. Můžete zkusit experimentovat, co je rychlejší. Pokud váš výpočetní výkon není na úrovni, svižnější (byť méně přesné) výsledky dostanete, když se přepnete do Eevee.

Pokud se ptáte, co se myslí tím méně přesné, pak se tím netrapte. Rozdíl mezi Cycles a starým interním enginem byly znatelné i na nejjednoduších obrázcích. S Eevee už to není pravda.

Pokud vám nevyhovuje šedé neutrální pozadí, můžete ho změnit v záložce World.

Nastavení pozadí v Blender

Výsledek může vypadat například takto:

Výsledný render – porovnání Eevee vs Cycles

Všimněte si odchylky v barevných odstínech jednotlivých vykreslovacích enginů. A také si všimněte rozdílů ve vykreslovacích časech.

Závěr

Lze s úspěchem pochybovat, že výsledný výtvor vzbudí obrovské nadšení (s výjimkou hodně nekritických příbuzných, kteří pokreslenou kostku mají za národní klenot), nicméně ukázali jsme si základní pracovní postup ve 3d. Namapovali jsme texturu na jednoduchý model a následně jsme ho vykreslili.

Jestliže toužíte po něčem náročnějším, můžete začít od začátku. Jen smažte výchozí kostku a použijte jednoduchou opičí hlavu maskota Blenderu, Zuzanku. Najdete ji v Mesh jako monkey.

V příští lekci, Modelujeme kostku v Blenderu, se zaměříme na modelování kostky.


 

Předchozí článek
Úvod do tvorby 3D grafiky v Blenderu
Všechny články v sekci
Základy Blenderu
Článek pro vás napsal hanpari
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje programování, grafice a literatuře.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Rico ThreeDmax:4.5.2020 19:45

síla eevee je hlavně proto že je to real time render. Tím pádem odpadaj problémy s tím že ve viewportu model vypadá jinak než po renderingu. Nepleteš si náhodou výběr objektu camery pravým tlačítkem s verzí 2.79 a nižší? :-). Už se používá levé

 
Odpovědět
4.5.2020 19:45
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
hanpari:4.5.2020 22:50

Hm, když jsem pod obrázky u Eevee vs Cycles napsal "všimněte si rozdílu v renderovacích časech", pak jsem tím možná na něco narážel.

Jsem si ale poměrně jistý, že začátečník tolik technických detailů najednou neocení. Doteď nevím, zda nováček v Blederu se nezasekne hned u prvního odstavce.

Co se týče výběru, psal jsem v době, kdy existovala beta 2.8, vybírání se tuším změnilo až později.

Jinak díky za komentář.

 
Odpovědět
4.5.2020 22:50
Avatar
Odpovídá na hanpari
Rico ThreeDmax:5.5.2020 11:05

Co za software umi tu animaci? To je format gif?

 
Odpovědět
5.5.2020 11:05
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Rico ThreeDmax
hanpari:5.5.2020 17:52

Tuším to byl LICEcap. A ano, je to gif.

https://www.cockos.com/licecap/

 
Odpovědět
5.5.2020 17:52
Avatar
Jakub Toman
Člen
Avatar
Jakub Toman:13. ledna 21:16

U části s materiálem chybí vysvětlení, jak se dostat na nody...

 
Odpovědět
13. ledna 21:16
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jakub Toman
hanpari:14. ledna 9:15

Díky za komentář.

Je to vysvětleno (možná ne dostatečně) v sekci s pracovními prostory, jde o přepnutí na Shading.

https://www.itnetwork.cz/…rkspaces.gif

 
Odpovědět
14. ledna 9:15
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.