dodání ihned! nové
Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
BF

Lekce 1 - Úvod do tvorby 3D grafiky v Blenderu

Blender je populární 3D modelovací program, ve kterém lze vytvářet profesionální modely (např. do her), animované filmy nebo např. fyzikální simulace. Blender se stává stále častější volbou menších studií, a to nejen díky pořizovacím nákladům. V každém případě se odvážím tvrdit, že ve chvíli kdy ovládnete Blender, nebude mít velké potíže se naučit kterýkoliv jiný 3d program. Základy jsou opravdu stejné.

Co se naučíte?

V ideálním případě základy práce s Blenderem včetně:

 • modelování,
 • tvorbu materiálu a texturování,
 • simulace a
 • animace.

Každá tato oblast zahrnuje takovou řadu pojmů, nastavení, tipů a triků, že i zkušení blenderisté jako Andrew Price aka Blender Guru se přiznávají ke své nevědomosti. Čili nečekejte, že budete rozumět všemu, ani se o to nepokoušejte. Nedávejte si megalomanské cíle, držte se technik, kterým rozumíte, a svůj arzenál budujte postupně.

Co se nenaučíte?

Neuděláte si svůj první celovečerní film, ani si nevymodelujete dívku svých snů v bikinách. Nebudete stále znát 90% funkcí Blenderu. Skutečně ne.

Proč vůbec používat Blender

O seznámení s Blenderem byste měli uvažovat, pokud:

 • chcete používat software úplně zadarmo,
 • chcete se naučit modelovat nebo sochařit ve 3d,
 • plánujete vyvíjet počítačové hry,
 • chcete vyniknout v oblasti digitální grafiky,
 • sníte o tom, že vytvoříte vlastní animovaný film,
 • toužíte po oslnivých vizualizacích
 • nebo hodláte simulovat reálný svět.

Kdo by nechtěl, že? Pro bližší seznámení s možnostmi Blenderu se podívejte na následující videoukázky:

Operation Barbershop

Simulace a animace

Blender showreel

Jiné programy vs. Blender

Blender je open-source software a je tedy zcela zdarma. Existuje řada komerčních 3D programů s různými cílovými skupinami. Nejznámější budou 3d Studio Max a Maya. Ale to je jen špička ledovce, setkat se můžete s Cinema 4d, Modo, ZBrush, Rhinoceros nebo 3d CAD programy jako Solidworks, Inventor či Catia. Do jisté míry můžete Blender použít pro simulaci toku taveniny jako náhražku MoldFlow nebo Moldex3d.

Blender dokáže (alespoň částečně) zastoupit každý z nich. Docela určitě jich bude mnohem víc. Svého času se dokonce objevila přejmenovaná verze Blenderu, kterou kdosi prodával jako komerční software. I to je možné.

Přirozeně, že nejlépe s Blenderem pochodíte v doméně 3d softwarových balíků. Je oblíbenou kratochvílí ho porovnávat s 3d Studiem MAX. Toto srovnání vychází rok od roku pro komerční softwary méně a méně příznivě, protože Blender nabízí více a více za bezkonkurenční cenu, totiž zadarmo.

Rozdíly mezi verzemi

S verzí 2.8 se softwarová nadace, která má na starost vývoj Blenderu, rozhodla skoncovat se stížnostmi všech, kteří měli dojem, že uživatelské rozhraní programu je všechno možné, jen ne přívětivé. Něco podobného se už přihodilo s verzí 2.5 a nyní se Blenderisté musí poprat s další dávkou novinek. Vzhledem k tomu, že řada vylepšení a změn míří na potenciální začátečníky, to jest na ty, kteří očekávají jiné chování, než jim minulý Blender nabízel, myslím, že nemá smysl se déle zabývat předchozími verzemi.

Posuďte sami z ukázek uživatelského rozhraní aplikace níže.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Blender 2.8:

A starší Blender 2.7:

Instalace

Stáhněte a nainstalujte si Blender 2.8 z https://www.blender.org/download/ V době, kdy vznikal tento článek, byla k dispozici verze beta. Pokud jste uživateli systému Windows, pak možná oceníte, že nemusíte program instalovat, stačí rozbalit zazipovaný soubor.

Spuštění

Po spuštění se objeví úvodní okno. Pokud jste zvyklí z předchozí verze Blenderu na klávesové zkratky a hodláte se jich držet, můžete si je přenastavit. Já se pro účely tohoto kurzu rozhodl používat výchozí nastavení, což mimo jiné znamená, že levým myšítkem vybíráme objekty a pravé myšítko vyvolá kontextové menu. V Blenderu jde o převratnou novinku, ale pro začátečníka je to pravděpodobně samozřejmost. Stiskněte klávesu Esc a úvodní obrazovka zmizí. Pokud něco pokazíte, kdykoliv se můžete vrátit do výchozího nastavení pomocí File -> Load Factory Settings.

Vybíráme a manipulujeme

Po nahrání úvodní scény uvidíte kostku, světlo a kameru. Stiskněte dvakrát klávesu A, nebo Alt + A, popřípadě klikněte levým myšítkem do prázdné obrazovky. Tím odznačíte všechny objekty. Pokud chcete kterýkoliv vybrat, udělejte to opět levým myšítkem.

Vpravo dole, popřípadě vlevo nahoře, uvidíte který objekt jste právě vybrali. Pokud s ním chcete manipulovat, klávesy G, R a S znamenají pohyb, otáčení a škálování.

Poznámka

Předpokládám, že jste se seznámili s předchozím článkem: https://www.itnetwork.cz/…nim-spusteni

Příslušné akce můžete zvolit z nástrojového menu. Stiskněte opakovaně klávesu T. Měli byste vidět nástrojové menu, jak mizí a zase se objevuje. Když necháte myš chvíli stát nad konkrétní ikonou, objeví se kontextová nápověda, a to včetně přiřazené klávesové zkratky.

Další užitečné tipy

Klávesová zkratka Popis operace
Ctrl + Mezerník zvětší pracovní okno
Ctrl + Alt + Mezerník změní režim zobrazení na celou obrazovku
; nebo ~ (podle toho, jaké rozložení používáte) zobrazí koláčovou nabídku jednotlivých pohledů
Ctrl + Tab vyvolá nabídku jednotlivých módů
Tab přepíná do editačního módu a nazpátek
Shift + Tab přepíná přichycování a nazpátek
Pravé myšítko vyvolává kontextové menu
Shift + Mezerník vyvolá nástrojové menu
Z vyvolá koláčové menu pro zobrazovací režimy

Závěrečné cvičení

Dokud jste nic nevymodelovali, jsou vám předchozí rady málo platné. Naštěstí k tomu, abyste si vyzkoušeli pohyb ve 3d prostoru nepotřebujete vlastní práci. Existuje řada serverů, které nabízejí volné 3d modely. Já stylově doporučím https://blendswap.com, protože je určený pro Blender.

Zaregistrujte se a stáhněte si tento model:

https://www.blendswap.com/…s/view/74114

Rozbalte zazipovaný soubor a otevřete ho v Blenderu. Můžete k tomu vyzkoušet klávesu F2, která vyvolává kontextové menu pro práci se soubory.

Přepněte se do režimu celé obrazovky.

Znovu se odkáži na svůj předchozí článek a na rady, které už zazněly. Prohlédněte si model ze všech stran, přepněte do drátěného zobrazení a zpět, vypněte a zapněte perspektivu. Také můžete použít Alt + B k vytvoření řezu napříč modelem.

To nejlepší na konec

Možná dojdete k názoru, že všechny uvedené možnosti nestačí k tomu, abyste model řádně prozkoumali. Jestliže jste hráči 3D her, napadne vás, že skvělý způsob, jak se seznámit s domem a jeho interiérem, by bylo mít možnost se přepnout do známého režimu, ve kterém se pohybujete pomocí kurzorových šipek nebo klávesami WASD.

A ano, tušíte správně, i to lze v Blenderu zařídit.

Stiskněte Shift + ; a voila - kurzor se změní na křížek a vy můžete volně létat nad krajinou, stačí zmáčknout výše zmíněné klávesy. Chcete-li zrychlit, pak použijte Shift. Pro zrušení tohoto režimu využijte klávesu Esc.

Ale to není vše. Doplachtěte nad rovnou plochu, na které dům stojí, a stiskněte G. Blender pochopí, že nechcete létat, ale chodit, takže spustí gravitaci. Jestliže pod vámi není pevná plocha, připravte se na dlouhý pád. V opačném případě se zastavíte nad zemí a můžete procházet celý dům.

Závěr

Procvičili jsme něco málo ze základních funkcí, které budete vždy potřebovat. Veškeré klávesové zkratky najdete v příslušných menu. Ty klidně zkoumejte podle libosti, nicméně neustále mějte na paměti, že nejrychlejší způsob, jak s Blenderem pracovat, je zapamatovat si klávesové zkratky.

Všimněte si také, že i když je nabídka Blenderu přeložená do mnoha jazyků, neobtěžoval jsem se na to upozornit. Češtinu najdete v Edit > Preferences > Translation.

Ale vážně, nedělejte to. Snad jen, pokud jste se nikdy anglicky neučili. Pokud budete Googlit, najdete pomoc na anglickém internetu. Dělají to tak Rusové, Francouzi, Číňané a všechny ostatní národy světa.

Pokud budete mít problém, napište ho do komentáře pod článkem. Pokud nebudete mít žádný problém, není to důvod k hrdosti, ale spíš známka toho, že jste málo procvičovali. Napravte to :)

Perlička na závěr

Můžete se podívat na video s hlavní postavou Blenderu Tonem Roosendaalem. Doporučuji zapnout titulky, protože Ton má přízvuk.

Nejenže je zajímavé samo o sobě, ale dozvíte se o ne úplně košér praktikách Autodesku.

V příští lekci, Pracovní prostory v Blenderu, se seznámíme s pracovními prostory.


 

Všechny články v sekci
Základy Blenderu
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Pracovní prostory v Blenderu
Článek pro vás napsal hanpari
Avatar
Uživatelské hodnocení:
11 hlasů
Autor se věnuje programování, grafice a literatuře.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3.4.2019 9:33

Blender ma jedno z najdebilnejsich ovladani, ktore som kedy videl. Horsie je na tom snad len AutoCAD v 3D. Clovek musi mat velku mieru trpezlivosti, aby tento program nezavrhol hned v zaciatku - hoc je moznosti ma velke.

 
Odpovědět
3.4.2019 9:33
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na eaktivo
David Čápka:3.4.2019 10:35

To mluvíš o té nové nebo staré verzi?

Odpovědět
3.4.2019 10:35
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3.4.2019 10:59

Teraz som si stiahol 2.79 a hned to asi aj odinstalujem. Ma to mnozstvo veci, ktore sa mi pacia, ale ovladanie je katastrofalne hlavne v porovnani so SolidWorks, Inventor, Maya, 3D studio Max, Catia, a podobne ktore som mal moznost si vyskusat. Okrem ovladania je to totalne neprehladne, a absolutne neintuitivne. Keby sa ovladanim a prehladnostou priblizili aspon v zaklade niektoremu z uvedenych znaciek, tak by to bol asi najlepsi 3D program.

 
Odpovědět
3.4.2019 10:59
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na eaktivo
David Čápka:3.4.2019 11:15

A četl jsi vůbec ten článek, pod který komentuješ? Nové ovládání je od verze 2.8, ta je teď v betě.

Odpovědět
3.4.2019 11:15
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:3.4.2019 12:32

Ospravedlnujem sa. V 2.8 beta je to ovladanie o cosi lepsie a vyzera to byt prehladnejsie.

 
Odpovědět
3.4.2019 12:32
Avatar
Virlupus
Redaktor
Avatar
Virlupus:13.4.2019 21:22

Abych pravdu řekl, jak dlouhá léta používám Blender, tak verze 2.8 je co do ovládání zcela jiný program a bude hodně dlouho trvat si zvykout:-(

 
Odpovědět
13.4.2019 21:22
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
hanpari:14.4.2019 14:38

Není to tak zlé. Pod pokličkou zůstala řada věcích stejných, změnilo se pár klávesových zkratek a výsledek je slušivější. Mnohem větší změny myslím přinesla verze 2.5, alespoň co se týče uživatelského rozhraní.

 
Odpovědět
14.4.2019 14:38
Avatar
Filip Z.
Člen
Avatar
Filip Z.:14.4.2019 21:49

Za jak dlouho vyjde další díl/jak často budou vycházet?

 
Odpovědět
14.4.2019 21:49
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Filip Z.
hanpari:14.4.2019 22:30

Pokud nebudou děti zlobit, tak příští týden :)

 
Odpovědět
14.4.2019 22:30
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Filip Z.
Člen
Avatar
Odpovídá na hanpari
Filip Z.:15.4.2019 21:53

Díky

 
Odpovědět
15.4.2019 21:53
Avatar
Neaktivní uživatel:23.11.2019 23:18

Velmi hezky zpracovaný úvod do Blenderu, jsem zvědav, co mi přinesou další lekce

Odpovědět
23.11.2019 23:18
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Andy.133
Člen
Avatar
Andy.133:6.1.2020 17:36

Ahoj nejsem si jistá proč, ale windowsy mi stále blokují instalaci blanderu :-| Nejsem si jistá co s tím. Díky moc za radu.

 
Odpovědět
6.1.2020 17:36
Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Andy.133
Alex:6.1.2020 21:51

Co konkrétně používás za WINDOWSy a co ti to přesně píše za hlášku.

 
Odpovědět
6.1.2020 21:51
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Andy.133
hanpari:7.1.2020 11:28

Zkus neinstalovat, pouze rozbalit zip, portable verzi.

https://www.blender.org/…ndows64.zip/

Je to verze pro 64bit Wndows.

A nebo instalovat jako administrátor

 
Odpovědět
7.1.2020 11:28
Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Odpovídá na hanpari
Alex:7.1.2020 15:25

Ještě nevím co je to za hlášku, ale jestli je to ta, co si myslím, tak i kdyby to instaloval jako admin, tak mu to tu hlášku vypíše.
P.S nevěděl jsem, že Blender má i portable verzi, díky za info.

 
Odpovědět
7.1.2020 15:25
Avatar
Andy.133
Člen
Avatar
Andy.133:7.1.2020 20:14

Ahoj děkuju, nakonec jsem to vyřešila :) ani po rozbaleni zipu to nefungovalo, nakonec jsem musela složku přesunout a povolit ve firewallu :) Ale moc nechápu proč to defender zablokoval :/

 
Odpovědět
7.1.2020 20:14
Avatar
Katka Podlipska:5. února 20:53

Docela super. Zajímá mně to. Chci projít celý kurz, tak doufám, že se někde neztratím :-)

 
Odpovědět
5. února 20:53
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Katka Podlipska
hanpari:6. února 18:59

Určitě ztratíš :)

Blender je složitý software, takže důležité je nepanikařit a nevzdávat se.

Dobré je se podívat na YouTube, tam se dá najít spousta inspirace.

https://www.youtube.com/watch?…

Editováno 6. února 19:02
 
Odpovědět
6. února 18:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 18 zpráv z 18.