Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde

Jak si vybrat IT kurz v 5 jednoduchých krocích? Nové

Pokud čteš tento článek, už pravděpodobně tušíš, že by tě IT mohlo bavit, víš kolik chceš mít volného času a kolik bys chtěl vydělávat. Konečně jsi našel kariérní cestu, která tohle všechno splňuje.

Tím máš za sebou první a nejdůležitější krok výběru tvé nové kariéry. Předtím, než začneš programovat, potřebuješ si zvolit kvalitní kurz, který tě dovede k žádaným znalostem a vysněné práci. Jak takový kurz správně vybrat a neztratit přitom tolik potřebnou motivaci a peníze?

Jak si vybrat IT kurz v 5 krocích

K výběru kurzu bys měl přistupovat jako k výběru auta nebo nemovitosti. Je to investice tvého času a peněz a vlastně tahle ti na to auto a byt či dům nakonec i vydělá. Jdeme na to.

Naučit se opravdu programovat obnáší ovládat několik technologií (typicky základy jazyka, objektově orientované programování, ovládat framework a databázi). A naučit se jednu takovou technologii trvá pro představu přibližně několik týdnů, nebo dnů (pokud budeš velmi intenzivní). Možná to může znít jako hodně, ale vezmi si, že se jedná o časovou investici, která se ti už za pár měsíců začne vracet a budeš z ní těžit po zbytek života. Určitě by bylo škoda to nevyužít.

Krok 1 - Řídit se podle rozvrhu nebo být pánem svého času?

Kolik času věnuješ osvojování programování, je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, pokud se odhodláváš k rozšíření svých znalostí, nebo totálně změnit směr své dosavadní kariéry.

Může to na první pohled vypadat jako triviální rozhodnutí. Zamysli se, zda je v tvých současných možnostech někam pravidelně docházet, nebo se učit z domova.

Pokud zní odpověď: teď nikam jezdit nemůžu, nemusíš věšet hlavu. Existuje e-learning. Tady si sám určuješ, kdy a jak dlouho se budeš zrovna učit. A taky směr, kterým se chceš ubírat. Pokud tě začne zajímat jiná oblast (například tě z nějakého důvodu přestal bavit C# a teď chceš zkusit JavaScript, či naopak), nejsi ničím vázaný a můžeš bez výčitek okamžitě přesedlat na jiný e-learning.

Nevýhodou ovšem zase je to, že bys měl být samostatný a slovo ‘prokrastinace’ ve svém slovníku vůbec nevedeš. Jinak se může stát, že dokončit jeden kurz ti bude trvat zbytečně dlouho. A do praxe potřebuješ umět ovládat více nástrojů. E-learning také není možné proplatit Úřadem práce, pokud není kombinován s prezenční výukou.

Pokud máš dostatek času, bude pravděpodobně lepší volbou kombinovaný rekvalifikační kurz s prezenčními i e-learningovými kurzy. Jedná se o nejefektivnější metodu výuky.

Pokud máš časově náročné zaměstnání ke svému studiu, doporučujeme vhodný e-learning, který ti umožní maximální časovou flexibilitu.

Krok 2 - Interakce s ostatními začínajícími programátory

Tento bod tak trochu souvisí s předchozím. Cítíš se lépe, když máš kolem sebe lidi, kteří tě posouvají kupředu? Potřebuješ s někým “soutěžit”?

Tohle by se dalo přirovnat k běhu. Osobní rekord atleta může být klidně pokořen, pokud závodí s dalšími špičkovými atlety, protože jejich nejlepší výkony ho posouvají ještě více kupředu.

Potřebuješ trochu zdravé kompetice, abys podával dobré výsledky? Pak jsou kombinované rekvalifikační nebo prezenční kurzy pro tebe jako stvořené. Ovšem připrav se na časový závazek a zjisti si, jak dlouho každý kurz trvá. Může se jednat o hodiny nebo celé týdny či měsíce.

Krok 3 - Zkontroluj si akreditace a certifikáty

Není kurz jako kurz. Je potřeba si zkontrolovat, co nabízí. Jsou vhodné pro začátečníky a do jaké hloubky se pouští? A co daný certifikát o úspěšném absolvování vůbec znamená?

Kvalitní vzdělávací zařízení jsou akreditované MŠMT ČR.

Rekvalifikace jako takové jsou pak celé pod přímou taktovkou MŠMT. Jejich osnova a materiály musí vyhovovat přísným regulím, aby bylo zajištěno, že rekvalifikanti najdou uplatnění na trhu práce.

Certifikáty jsou důkazem toho, že jsi investoval do studia čas a pravděpodobně i finance a podstoupil jsi závěrečnou zkoušku. Na pohovoru to bude přeci jen vypadat lépe, než když jenom řekneš, že se hodně zajímáš o IT, ale nebudeš to mít, jak prokázat.

Vždy pracuj na nějakém projektu

Jak se nejlépe učit, než své znalosti aplikovat na praktických příkladech. Ačkoliv na stránkách ITnetwork najdeš v každém e-learningu mnoho cvičení, ve kterých si vyzkoušíš, co jsi se naučil v předchozích kapitolách, pořád je třeba trénovat. Ideálně si vytvořit něco, čemu se chceš potom kariérně věnovat. Velmi ti to pomůže u pohovoru. Přestože nemáš žádné předchozí profesní zkušenosti, to, co jim předložíš na ukázku, v sobě nese důkaz, že něco umíš.

V rekvalifikačních kurzech ITnetwork vytvoříš komplexní projekt, který můžeš uplatnit při pracovním pohovoru.

Krok 4 - Zdarma nebo placený?

To je oč tu běží. Je to další velmi těžká otázka, na kterou si budeš muset najít odpověď především sám v sobě.

Kurzy, které jsou úplně zdarma, jsou většinou dost povrchní. Nepouštějí se zpravidla nijak hluboko do problematiky. Také bývají zastaralé.

Placené kurzy a e-learning jsou skvělé, ale je třeba si dát pozor, aby skutečně nabízely to, co chceš. Nevýhodou u nich bývá, že ti neukáží, jak je kurz koncipován atd. To u ITnetworku neplatí. Zpravidla několik prvních lekcí kurzu bývá zdarma (mimo cvičení, úkoly a testy), aby jsi se mohl podívat, zda je to to, co chceš. Nekupuješ si králíka v pytli. A můžeš si i vyzkoušet, jestli ti to vůbec půjde.

Ale existuje ještě další varianta kvalitního kurzu zcela zdarma - rekvalifikační kurz hrazený Úřadem práce.

Kdo šetří má za…

Že je vždy rozumné si dávat nějaký obnos stranou a neutrácet všechno, co vyděláme, je nám vtloukáno do hlavy od základní školy. Ovšem v takovéto situaci, kdy se člověk ocitne tzv. “in between jobs”, se každá rezerva hodí. Protože i s podporou v nezaměstnanosti se každá koruna počítá. Proto akreditovaná zařízení spolupracují s úřady práce a je možné u nich jednoduše zažádat o proplacení celého rekvalifikačního kurzu. Kurz máte tady kompletně zdarma.

Pokud se rozhoduješ, zda svoje zaměstnání opustit, abys měl více času na studium a rychleji tak dosáhl na kariéru svých snů, zkus si nejdříve vypočítat své měsíční náklady, abys měl několik měsíců na studium a hledání vhodné práce. Část těchto nákladů bude právě pokryta podporou z Úřadu práce.

Krok 5 - Recenze

Velmi důležité. Zajímej se o to, co říkají ostatní. Prozkoumej recenze a hodnocení kurzů a udělej si celkový obrázek. Lidé si raději postěžují, než by někoho pochválili, takže i to je nutné brát v potaz. :-)

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 5. října 9:33
Avatar
Terka
Aktivity