IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

V IT jsem se našel, říká bývalý provozní Ondřej

Ondřeje to k počítačům táhlo již od mládí. Měl dobré logické myšlení a vystudoval proto střední školu zaměřenou na IT. Nechtěl ale trávit život před monitorem, a tak se nakonec rozhodl změnit obor. Pracoval jako okresní tajemník, dělník či provozní ve vinotéce. Nicméně zjistil, že i přesto tráví mnoho času u počítače. A navíc činností, která jej úplně nenaplňuje. Proto se přihlásil na rekvalifikační kurz C# .NET, který dal jeho životu nový směr. Hned po kurzu nastoupil na placené školení ve firmě, kde následně začal pracovat jako tester. Jak sám říká, práce v IT ho hodně baví a nechtěl by měnit.

Jak hodnotí Ondřej průběh kurzu? A jaké jsou jeho plány do budoucna?

Blog ITnetwork.cz

Z tajemníka, přes provozního, až po testera

Proč sis vybral zrovna IT?

Na IT mě nejvíce lákala flexibilita místa výkonu zaměstnání. Po zaškolení můžete prakticky pracovat odkudkoliv, třeba z chaty. Zároveň se mi líbilo, že jako vývojář bych mohl hodně používat logiku. V ní jsem se vždy cítil jistě. Velkou výhodou je určitě také finanční ohodnocení nebo třeba možnost uplatnění i bez vysokoškolského titulu.

Co jsi vystudoval?

Nejprve jsem vystudoval Gymnázium u Libeňského zámku, které bylo zaměřené na IT. Učili jsme se pracovat třeba s Pascalem nebo Delphi. Pak jsem ale úplně změnil obor a tři roky studoval geologii na Karlově univerzitě, kterou jsem ale kvůli chemii nakonec bohužel nedodělal.

Jaké povolání sis tedy zvolil?

Od studií jsem střídal různá povolání. Jistou dobu jsem pracoval pro jednu politickou stranu, dělal jsem také provozního ve vinotéce, okresního tajemníka nebo třeba dělníka.

A proč ses po střední nechtěl věnovat IT?

Říkal jsem si, že nechci trávit celý život před monitorem. Jenže pak jsem zkoušel zmíněná povolání a zjistil, že stejně pořád sedím před počítačem. Navíc jsem dělal poměrně nezáživnou administrativní práci. Nakonec jsem si tedy řekl, že když už mám před tím monitorem sedět, chci dělat aspoň něco pořádného, co mě bude bavit. V IT jsem se naštěstí fakt našel a neumím si teď pro sebe představit nic perspektivněj­šího.

V IT jsme se naštěstí fakt našel a neumím si teď pro sebe představit nic perspektivnějšího.

Na kurz doporučuje se trochu připravit

Jak ses dozvěděl o ITnetworku?

Našel jsem si jej na webu při hledání vhodné rekvalifikace. Hned na první pohled mě zaujalo, že je to akreditovaný kurz, který je navíc možné uhradit pracovním úřadem.

Pro jaký programovací jazyk ses rozhodl?

Vybral jsem si C# .NET. Hodně jsem si jednotlivé kurzy pročítal a následně je ukázal svým přátelům, kteří v IT již nějakou dobu pracují. Řekli mi, že C# vypadá nejlíp a že by to pro mě mohl být dobrý základ. Navíc zmiňovali, že díky své univerzálnosti je to ideální jazyk, a dá se použít skoro pro všechno.

Jak probíhalo schvalování pracovním úřadem?

Na pracáku mi vyšli v pohodě vstříc. Přišel jsem na úřad, donesl dokumenty a splnil všechny podmínky. Jediným problémem byl tehdy maximální finanční limit, do kterého se cena kurzu musela vlézt. Nicméně jsem jim předal kontakt na ITnetwork a ti už to sami vyřešili.

Můžeš nám popsat své začátky v kurzu?

Od ITnetworku jsem v předstihu dostal informace o celém kurzu včetně studijních témat, takže jsem si to mohl ještě před začátkem projít. Za to jsem velmi rád, protože potom je to už docela fofr. Obzvlášť některá témata byla hodně náročná, třeba objektově orientované programování. Takže určitě všem doporučuju se trochu připravit dopředu.

Jak tedy celkově hodnotíš kurz?

Nejlepší na kurzu byl přístup lektorů, byli to mladí a přátelští lidé. I díky tomu byly prezenční hodiny skvělé. Sice to byla velká nalejvárna, ale když jsem si k tomu pak na druhý den sednul a pročítal si všechny poznámky, dávalo to hlavu a patu.

Navíc musím velmi ocenit, že jsou všechny materiály v češtině. To je pro mě velký bonus. Angličtiny se sice nijak neštítím, ale když už se člověk učí něco nového a náročného, v češtině je to vždycky příjemnější.

Blog ITnetwork.cz

Je něco, co bys na kurzu změnil?

Spolu s dalšími účastníky jsme se shodli na tom, že u objektově orientovaného programování je jedno až příliš těžké téma. Byla to tuším lekce číslo 4. Musel jsem si ji projít dvakrát nebo třikrát, než jsem to pochopil. Podle mě tam relativně jednoduché téma rozvedli na případu, který je pro začátečníky dost těžký.

Díky kurzu našel práci

Co jsi dělal po ukončení kurzu?

Kurz jsem úspěšně dokončil v listopadu 2021 a pak jsem rovnou začal obepisovat práce. Do životopisu jsem si dal vše, co jsem se na kurzu naučil a ze tří oslovených firem se mi zpět ozvaly všechny tři. Následně jsem všude podstoupil znalostní test, ať už písemný nebo přes telefon. Díky zkušenostem z kurzu jsem všechny testy zvládl udělat.

Nakonec jsem nastoupil do placeného interního školení u společnosti Unicorn. To trvalo celkově asi měsíc a půl a byla to také velká nalejvárna.

Ze tří oslovených firem se mi zpět ozvaly všechny tři.

Podařilo se ti školení dokončit?

Kurz jsem nakonec nezvládl, dostala mě totiž závěrečná zkouška. Měl jsem dělat projekt, se kterým jsem ale měl velký problém. Nicméně i přes to mě nakonec vzali. Asi viděli, že jsem celým kurzem prošel bez problémů a tak mi nabídli práci na jiném projektu.

A čemu ses tedy nakonec věnoval?

Začal jsem pracovat jako manuální tester, s čímž jsem ale neměl žádné dosavadní zkušenosti. Ze začátku mě to bavilo, protože tam byla spousta nových informací a já se rád učím nové věci.

Ale po půl roce mi přišlo, že dělám něco úplně jiného, než co jsem původně chtěl. Vůbec jsem nepracoval s kódy a tak jsem zapomněl mnoho věcí, které jsem se učil na kurzu v ITnetwork. Ty mě přitom bavily mnohem více.

Nedávalo mi smysl v tom pokračovat, když už jsem prošel rekvalifikací. Práci jsem proto v listopadu minulého roku ukončil.

Co máš tedy v plánu nyní?

Teď mám zrovna před sebou dva pracovní pohovory. Potřebuju najít nějakou juniorní pozici, v níž bych mohl pracovat v C#.

Moc rád bych se ještě vzdělával, ale chci nejprve někde získat místo a až pak si udělat další kurzy v návaznosti na tu danou pozici. I na ITnetworku je spousta dalších kurzů, které mě zaujaly.

V IT vidí Ondřej svou budoucnost

Co ti náš kurz dal?

Především jsem zjistil, že mě na IT láká ještě víc věcí, než jsem si původně myslel. Je zde skvělá komunita a práce mě opravdu baví. Psaní kódů je prakticky tvůrčí činnost. Můžu díky tomu dělat téměř cokoliv, když vím, jak na to. To je úžasné.

Na kurzu jsem se také seznámil se super lidmi, s nimiž jsem doteď v kontaktu. Můžeme si třeba vzájemně poradit, když si něčím nejsme jistí.

A doporučil bys ITnetwork i svým známým, kdyby se rozhodli začít programovat?

Už se stalo. Můj kamarád se před pár měsíci rozhodoval, kde se to má naučit. Řekl jsem mu, že jsem absolvoval kurz v ITnetwork a on se přiznal, že právě mezi ním a jednou další společností se rozhoduje. Tak jsem mu vaši firmu vřele doporučil.

Měl bys nějaká doporučení pro ty, kteří se chtějí vzdělávat v IT?

Měli by do toho určitě jít. Je super, že se to dá zařídit přes pracovní úřad, takže za to nemusí dát velkou sumu peněz. Jenom nevím, jestli bych začátečníkům doporučil C#. Záleží na jejich zkušenostech, ale spíš bych pro ně vybral třeba Python.

Psaní kódů je prakticky tvůrčí činnost. Můžu díky tomu dělat téměř cokoliv, když vím, jak na to. To je úžasné.

Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:

Blog ITnetwork.cz

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Konečná 24.1.2023 12:27
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity