BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 13 - Implementace hash tabulky v jazyce C

V minulé lekci, Implementace vektoru v jazyce C, jsme implementovali kolekci vektor, která funguje jako pole, ale není velikostně omezena.

Pokud si vezmeme reálný nesetříděný telefonní seznam, který má miliony položek, tak přidávání nových položek je velmi rychlé. Problém je ovšem efektivní vyhledávání.

V předchozích lekcích jsme měli implementovanou funkci search_at_name(), která nám vrátila index na hledanou položku tak, že procházela celý seznam od začátku až po žádanou položku. Sice jsme vyhledávání částečně zefektivnili seřazením seznamu podle abecedy, můžeme ovšem stále jen prohledávat seznam z jednoho konce na druhý. Při milionech položek je to časově náročné.

Pokud chceme vyhledávání urychlit, tak musíme změnit nejen algoritmus, ale i datovou strukturu, ve které je telefonní seznam uložen.

Struktura seznamů od a do z

Zkusme rozdělit seznam na části a tyto zpracovávat. Například bychom mohli vytvořit tolik seznamů, kolik je písmen abecedy a přidělovat položky do seznamů podle prvního znaku jména. Takto jsou provedeny telefonní seznamy v tiskové formě nebo i registry slov v knihách odborné literatury.

Hashovací tabulka

Datové struktuře, kde podle tzv. klíče položky, zde počátečního písmena, získáme index na místo, kde je položka uložena, říkáme hashovací tabulka a můžete si o ní přečíst obecně více na zmíněném odkazu. My se zde zaměříme zejména na implementační stránku v jazyce C.

Předpokládejme, že všechna jména v telefonním seznamu obsahují


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Zjisti, jak v C implementovat vyhledávání v seznamech podle hash klíče a zefektivnit jej. Uvidíš, že generování hash klíče ovlivňuje efektivitu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 150 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 120 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 17 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 75 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
120 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 374 Kč 300 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Daniel Martinko
Avatar
Aktivity (3)