Halloweenská akce! Na stránce s dobitím bodů zadej dole kód STRASIDELNYCH20 a získej porci +20% bodů zdarma!
Akce končí 31.10. o půlnoci.

Lekce 22 - Pokročilá dědičnost v C++

C a C++ C++ Objektově orientované programování Pokročilá dědičnost v C++

V minulé lekci, Výjimky v C++, jsme se zabývali výjimkami. Dnes si v C++ tutoriálu povíme o pokročilých technikách dědičnosti, jako je privátní a vícenásobná dědičnost.

Privátní a chráněná dědičnost

Až dosud jsme při dědičnosti používali klíčové slovo public. Toto klíčové slovo má svůj význam a jak se chová již dávno známe. Pokud použijeme namísto toho klíčové slovo private, poté se všechny public a protected členy stanou privátními. Členy myslíme jak metody, tak atributy. Třída může ve svých vlastních metodách používat veřejné a chráněné (protected) atributy a metody ze zděděné třídy, ale zvnějšku ani z odvozených tříd se k nim nedostaneme. V principu si to můžete představit tak, že při privátní dědičnosti se přepíší všechny public a protected členy na private. Stále ale platí, že k private členům bázové třídy (té, ze které dědíme) přístup nemáme.

Chráněná dědičnost funguje podobně. public nahrazujeme klíčovým slovem


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V dnešním díle rozebereme pokročilé techniky dědičnosti jako je například vícenásobná dědičnost. Zároveň si řekneme, jaké problémy to přináší.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal patrik.valkovic
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Miniatura
Předchozí článek
Výjimky v C++
Miniatura
Následující článek
Jmenné prostory v C++
Aktivity (5)