BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 15 - Kompilace v jazyce C a C++

Každý program napsaný v C (nebo v C++) musí být před spuštěním zkompilován. Základní průběh kompilace se pro jazyk C vůbec neliší od kompilace pro jazyk C++, proto budu dále mluvit o jazyce C, ale všechny informace jsou obecné a týkají se i C++. Protože jazyk C není jazykem interpretovaným (jako je například Java nebo C#), musí být před spuštěním program zkompilován přímo do binárního kódu, který procesor dokáže přímo dekódovat a spustit. Ukážeme si jednotlivé fáze kompilace a jak lze s nimi pracovat.

Pro dnešní díl nebudeme pracovat v žádném IDE, ale přímo s příkazovou řádkou. Postup bude obecně uveden pro Linux, ale může být spuštěn i ve Windows pomocí Cygwinu, který se instaloval na začátku seriálu o C o programování v C. Jednoduše najděte aplikaci Cygwin a spustěte ji. Výchozí adresář je zpravidla C:/cygwin/home/jme­noUctu/ popřípadě jiné umístění na základě místa, kam jste Cygwin nainstalovali. Zde budeme vkládat všechny soubory, se kterými budeme pracovat.

Pozn. autora: Při testování jsem se setkal s problémy v Cygwinu. Řešením bylo do cygwinu doinstalovat gcc-g++:GNU Compiller Collection (C++).

Preproccessor

Nejdříve si vytvoříme soubor, se kterým budeme


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Podrobněji se podíváme na proces kompilace krok po kroku - preprocesing a kompilace.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 140 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 105 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 18 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 88 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 25% slevu.
105 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 349 Kč 262 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (2)