Lekce 7 - Makra
V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 5.-6. lekci pokročilých konstrukcí C++, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.
Makro je fragment kódu, kterému je přiřazen identifikační řetězec. Pokud kdekoli v kódu narazí preprocesor na tento řetězec, nahradí jej obsahem daného makra - tzv. expandování makra.
Preprocesor se spustí ještě před samotnou kompilací a nahradí všechna makra ve zdrojovém souboru jejich obsahem.
Všeobecně lze makra rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou makra bez závorek. Tyto typy maker se používají pro definování konstant, znaků nebo řetězců. Makra se závorkami se zpravidla používají v místě, kde chceme makro nahradit funkcí nebo blokem jedno či více řádkového kódu, který může například provést výpočet maximální hodnoty ze dvou prvků. Zároveň je možné, stejně jako u klasické funkce, vložit do závorek jeden nebo více parametrů.
Protože se jméno makra v místě jeho použití přímo nahradí blokem kódu, nedochází tak k zatížení procesoru. Naopak při zavolání funkce je potřeba přepnout kontext aktuálně zpracovávané funkce a zároveň vytvořit na zásobníku datovou strukturu zvanou rámec. To jsou operace, které stojí určité množství výpočetního času.
Přepnutí kontextu může například znamenat zálohování registrů dostupných na daném mikrokontroléru nebo procesoru.
Pravidla pro používání maker
...konec náhledu článku...
Pokračuj dál
Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.
Koupit tento kurz
Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.
- Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
- Kvalitní znalosti v oblasti IT.
- Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.
Popis článku
Požadovaný článek má následující obsah:
V pokračování předešlých článků se dozvíte jak používat makra. Mají nepřeberné možnosti využití a jsou hlavními prvky při tvorbě embedded systémů.
Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.