dodání ihned! nové
Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
BF

Lekce 2 - Visual Studio a první konzolová aplikace v C++

V minulé lekci, Úvod do jazyka C++, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém.

V dnešním C++ tutoriálu se zaměříme hlavně na IDE Visual Studio, ukážeme si, jak se používá, a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme.

Začít musíme samozřejmě tím, že si Visual Studio nainstalujeme, budeme používat verzi 2015 community, která je pro jednotlivce zcela zdarma a to dokonce i pro komerční účely. Zde máte link ke stažení Visual Studio Community.

Instalace

Pokud máte alespoň elementární znalosti angličtiny, doporučuji VS nainstalovat v tomto jazyce, až budete pokročilí programátoři, ušetří vám to spoustu nepříjemností. Ideálně by se měl psát anglicky i kód, ale pro názornost budu v celém seriálu a i v některých ukázkových programech používat české identifikátory. Výhodou anglického programu je samozřejmě to, že jako pokročilí můžete diskutovat složité problémy na mezinárodních fórech, kde se vyskytují experti na danou oblast. U pokročilých aplikací je třeba ve VS nastavit mnoho specifických věcí. Manuály v češtině nemusíte najít a pak jen přemýšlíte, jaký je asi překlad tohoto checkboxu. Ve většině programovacích jazycích není například povolena česká diakritika (C++ není výjimkou), a tak se program při použití diakritiky (například pro jméno proměnné) nezkompiluje. Angličtina je v programování standardem. Čeština samozřejmě teď pro začátek není žádný problém, myslím to spíše do budoucna.

Instalace samotná je dosti jednoduchá. Po jejím spuštění si zvolíte typ Custom:

Následně označíte skupinu Visual C++ (a vše co obsahuje) a stejně tak i skupinu Common Tools.

Můžete si toho nainstalovat více, ale pro tento kurz to nebudete potřebovat a vše lze doinstalovat dodatečně.

Pozn. Buďte opatrní s vybíráním většího množství věcí, instalace pak trvá dosti dlouho - mně osobně plná instalace trvala několik hodin.

Poté klikneme na Next a následně na Install. A čekáme... :)

Visual Studio je třeba zaregistrovat, registrace je zdarma a obdržíte poté sériové číslo, které vám umožňuje program zdarma a legálně používat. Druhou možností je přihlásit se do Visual Studia pomocí Microsoft účtu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pozn. Visual Studio je určeno pro vývoj Windows aplikací. Pokud chcete tvořit aplikace pro jiné systémy (nebo na jiných systémech), můžete použít např. NetBeans IDE, které můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo můžete použít Eclipse.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm. I kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, který je ve Visual Studiu dokonce vestavěn při zaškrknutí Git for Windows. Základní princip ovládání GITu můžete najít zde na ITnetwork. Jeho ovládání je spíše pro pokročilé vývojáře a v kurzu jej nevyužijeme. Při větších projektech nebo při spolupráci více lidí na jednom projektu je to ale důležitý nástroj.

Vytvoření projektu

Spustíme Visual Studio a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New -> Project.

Založení nového C++ projektu ve Visual Studio

V levém panelu zvolíme Visual C++ a uprostřed pak vybereme template Empty project.

Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu (pokud ho chcete používat) si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Cpp/. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Cpp\. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka.

Formulář potvrdíme.

Ovládání Visual Studia

Okno nyní vypadá asi takto, já jsem jej hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno visual studia

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F5. Klávesové zkratky má VS velmi dobře řešené - když je budete znát, práce vám půjde rychleji od ruky. Vedle ikony šipky máme vybráno Debug. To znamená, že se program bude kompilovat v Debug módu a bude obsahovat určité rutiny k výpisu chyb. Tento mód se používá zejména pro testování programu (když ho vyvíjíme) a běh programu může být kvůli tomu o něco pomalejší. Jakmile si budeme jisti, že je program hotový, přepneme na Release a spustíme. Výsledkem bude vytvoření a spuštění programu tak, jak je ho možné šířit mezi lidi.

Uprostřed nic nemáme, tak tam něco pojďme rychle přidat :) Bude zde okno s naším kódem. Abychom ho přidali, klikneme v okně se složkami pravým tlačítkem myši na Source files a zvolíme Add -> New Item.

Nový zdrojový kód v C++

Vybereme C++ File (.cpp) a pojmenujeme ho Source.

Adresářová struktura konzolové aplikace

Podíváme se, jak vypadá naše aplikace na disku. Otevřeme si složku s aplikací, tedy C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Cpp\PrvniAplikace\. Nalezneme v ní soubor PrvniAplikace.sln, který zastupuje tzv. solution Visual Studia. Solution (řešení) je soubor projektů a může tedy obsahovat více aplikací, v praxi se toho využívá např. ve vícevrstvých aplikacích nebo při testování. Pro nás je zajímavé jen to, že právě přes tento soubor budeme naše aplikace otevírat. Nalézá se zde také složka PrvniAplikace/, ve které již sídlí všechny soubory k našemu projektu. Otevřeme si ji.

Soubor PrvniAplikace.vcxproj obsahuje soubor našeho projektu, i přes něj lze naši aplikaci otevřít. Source.cpp bude obsahovat samotný zdrojový kód. Zajímat nás budou složky Debug/ a Release/. V nich jsou poté samotné .exe soubory naší aplikace (pokud jsme ji samozřejmě alespoň jednou spustili v této konfiguraci). Pokud se budete chtít se svými aplikacemi někomu pochlubit, .exe soubor ve složce Release/ je právě to, co mu pošlete. Dalších souborů si nemusíte všímat.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text.

Kód vypadá takto:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(void)
{
  cout << "Hello world!" << endl;
  cin.get();
  return 0;
}

Teď si kód podrobně vysvětlíme:

 • #include <iostream> nám k projektu přidá knihovnu pro výstup (a vstup) na konzoli.
 • using namespace std nám zjednoduší názvy příkazů z knihovny iostream. Bez tohoto řádku bychom museli řádek s výpisem napsat jako std::cout << "Hello world!" << std::endl;.
 • int main(void) {} - main() je tzv. funkce, zde ta hlavní. O funkcích si něco povíme později. Do složených závorek za ní budeme zatím psát všechen kód. Funkce main() se spustí při spuštění aplikace.
 • cout << "Hello world!" << endl; je samotný výpis textu. Text píšeme do uvozovek (""), aby C++ poznalo, že se nejedná o nějaký příkaz. << endl nám ještě odřádkuje na nový řádek.
 • << je operátor, který v tomto případě (za cout) "odesílá" data k vypsání do konzole
 • cin.get() čeká na stisk klávesy Enter, takže se nám program hned nevypne.
 • return 0 - Příkazem return ukončíme program a nulou řekneme systému, že program skončil v pořádku. (Pokud dojde v programu k chybě, použije se místo nuly jednička).

Program spustíme pomocí klávesy F5.

Konzolová aplikace
Hello world!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :)

Zmiňme si ještě, že pokud chcete vypisovat do Windows konzole české znaky, na začátek kódu umístíte ještě:

locale loc("Czech_Czech Republic.1250");
locale::global(loc);

To bude pro dnešek vše.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších lekcí budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)

V příští lekci, Proměnné a typový systém v C++, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 689x (3.39 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C++

 

Předchozí článek
Úvod do jazyka C++
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C++
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Proměnné a typový systém v C++
Článek pro vás napsal Zdeněk Pavlátka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
40 hlasů
Autor se věnuje spoustě zajímavých věcí ze světa informatiky a grafiky
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (91)

Avatar
WBBR
Člen
Avatar
WBBR:12.5.2020 20:47

všetko funguje :)

 
Odpovědět
12.5.2020 20:47
Avatar
Richard Vlasák:11.6.2020 20:10

Zdravím,
používám Visual Studio 2019 a mám problém s spuštěním aplikace.
Kód mám opsaný správně, ale v na začátku kódu se mi červeně podtrhává # u #include a při spouštění mi to píše že nebyla nalezena cesta k souboru PrvniApikace.dll, píše mi to, že cesta má být C:\Users\...\C++\Prvni­Aplikace\Debug\Prvni­Apikace.dll i když cesta ke složce debug je C:\Users\...\C++\Prvni­Aplikace\Prvni­Aplikace\Debug\.
Zkoušel jsem přesouvat složku debug i přejmenovat potřebný textový soubor z PrvniApikace na PrvniApikace.dll.
Děkuji za pomoc

 
Odpovědět
11.6.2020 20:10
Avatar
Richard Vlasák:11.6.2020 20:26

Problém vyřešen, ale mám zase jiný, teď mi to píše, že nebil nalezen soubor PrvniAplikace.exe.

 
Odpovědět
11.6.2020 20:26
Avatar
David Beňa
Člen
Avatar
David Beňa:22. ledna 13:13

Nechápu, jak rozjet aplikaci. Když spustím F5, tak si mám vybrat mezi C++ (GDB/LLDB), nebo C++ (Windows). Ať zkusím cokoliv z toho, tak se nic nestane. Pouze se otevře soubor settings.json, který je umístěn v C: > Users > mojejmeno > AppData > Roaming > Code > User > {} settings.json . Beňa.

 
Odpovědět
22. ledna 13:13
Avatar
Petr Kellich
Člen
Avatar
Petr Kellich:24. února 20:32

Ahoj.

Visual Studio mi nešlo stáhnout. Když konečně, po dlouhých lítých bojích jsem jej do noťasu nacpal, nešlo pro změnu nainstalovat. Celkem mě to otrávilo, takže na VS kašlu.

Ťukám to v Bloodshed Dev-C++. To by snad vadit nemělo. Ale každou radu vítám.

Petr

 
Odpovědět
24. února 20:32
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
weverka
Člen
Avatar
weverka:15. dubna 10:34

Pokud se budete chtít se svými aplikacemi někomu pochlubit, .exe soubor ve složce Release/ je právě to, co mu pošlete.

Osobně posílám celý release, protože když pošlu jen ,exe soubor vyskáčou mi chyby že to chce ty ostatní soubory. To samé u C#.

Editováno 15. dubna 10:34
Odpovědět
15. dubna 10:34
Weby jsou budoucnost IT
Avatar
Jaroslav Drobek:25. listopadu 10:46

"přihlásit se do Visual Studia pomocí Microsoft účtu." se lehce řekne, ale jak se po přihlášení doklikám do pracovního prostředí ? (stahování+in­stalace beru jako poslední možnost po vynikajících zkušenostech s online IDE např. Overleaf pro TeX..)

 
Odpovědět
25. listopadu 10:46
Avatar
Jaroslav Drobek:25. listopadu 13:14

Udělejte tohle, uděljte tamto, ale když chce člověk odstartovat třeba pod Linuxem, tak je nahraný - VS code má jinou strukturu a na tom po dvou hodinách lopocení taky končím - nerozběhal jsem hello world :(

 
Odpovědět
25. listopadu 13:14
Avatar
Patrik Valkovič
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Drobek
Patrik Valkovič:25. listopadu 18:14

Ahoj. VS Code má přímo návod pro C++ na Linuxu: https://code.visualstudio.com/…config-linux

Online IDE moc použít nejde, vzhledem k tomu, že musíš vše kompilovat. Můžeš zkusit:

Ale pro pokročilejší věci, kdy si musíš tahat vlastní knihovny, to použít nejde.

Odpovědět
25. listopadu 18:14
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Jaroslav Drobek:26. listopadu 6:34

Dík!
Nebude to se mnou tak špatné - přesně tam jsem skončil a pozdě v noci ještě po doinstalaci nějakých balíčků pro Ubuntu taky rozchodil Hello world 8-).
ad online kompilace - je to náhled outsidera, který ale má nějaké zkušenosti s TeXem a jeho online kompilátorem v Overleaf, který funguje znamenitě..

 
Odpovědět
26. listopadu 6:34
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 101. Zobrazit vše