BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 2 - Visual Studio a první konzolová aplikace v C++

V minulé lekci, Úvod do jazyka C++, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém.

V dnešním C++ tutoriálu se zaměříme hlavně na IDE Visual Studio, ukážeme si, jak se používá, a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme.

Začít musíme samozřejmě tím, že si Visual Studio nainstalujeme, budeme používat verzi 2015 community, která je pro jednotlivce zcela zdarma a to dokonce i pro komerční účely. Zde máte link ke stažení Visual Studio Community.

Instalace

Pokud máte alespoň elementární znalosti angličtiny, doporučuji VS nainstalovat v tomto jazyce, až budete pokročilí programátoři, ušetří vám to spoustu nepříjemností. Ideálně by se měl psát anglicky i kód, ale pro názornost budu v celém seriálu a i v některých ukázkových programech používat české identifikátory. Výhodou anglického programu je samozřejmě to, že jako pokročilí můžete diskutovat složité problémy na mezinárodních fórech, kde se vyskytují experti na danou oblast. U pokročilých aplikací je třeba ve VS nastavit mnoho specifických věcí. Manuály v češtině nemusíte najít a pak jen přemýšlíte, jaký je asi překlad tohoto checkboxu. Ve většině programovacích jazycích není například povolena česká diakritika (C++ není výjimkou), a tak se program při použití diakritiky (například pro jméno proměnné) nezkompiluje. Angličtina je v programování standardem. Čeština samozřejmě teď pro začátek není žádný problém, myslím to spíše do budoucna.

Instalace samotná je dosti jednoduchá. Po jejím spuštění si zvolíte typ Custom:

Následně označíte skupinu Visual C++ (a vše co obsahuje) a stejně tak i skupinu Common Tools.

Můžete si toho nainstalovat více, ale pro tento kurz to nebudete potřebovat a vše lze doinstalovat dodatečně.

Pozn. Buďte opatrní s vybíráním většího množství věcí, instalace pak trvá dosti dlouho - mně osobně plná instalace trvala několik hodin.

Poté klikneme na Next a následně na Install. A čekáme... :)

Visual Studio je třeba zaregistrovat, registrace je zdarma a obdržíte poté sériové číslo, které vám umožňuje program zdarma a legálně používat. Druhou možností je přihlásit se do Visual Studia pomocí Microsoft účtu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pozn. Visual Studio je určeno pro vývoj Windows aplikací. Pokud chcete tvořit aplikace pro jiné systémy (nebo na jiných systémech), můžete použít např. NetBeans IDE, které můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo můžete použít Eclipse.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm. I kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, který je ve Visual Studiu dokonce vestavěn při zaškrknutí Git for Windows. Základní princip ovládání GITu můžete najít zde na ITnetwork. Jeho ovládání je spíše pro pokročilé vývojáře a v kurzu jej nevyužijeme. Při větších projektech nebo při spolupráci více lidí na jednom projektu je to ale důležitý nástroj.

Vytvoření projektu

Spustíme Visual Studio a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New -> Project.

Založení nového C++ projektu ve Visual Studio

V levém panelu zvolíme Visual C++ a uprostřed pak vybereme template Empty project.

Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu (pokud ho chcete používat) si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Cpp/. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Cpp\. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka.

Formulář potvrdíme.

Ovládání Visual Studia

Okno nyní vypadá asi takto, já jsem jej hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno visual studia

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F5. Klávesové zkratky má VS velmi dobře řešené - když je budete znát, práce vám půjde rychleji od ruky. Vedle ikony šipky máme vybráno Debug. To znamená, že se program bude kompilovat v Debug módu a bude obsahovat určité rutiny k výpisu chyb. Tento mód se používá zejména pro testování programu (když ho vyvíjíme) a běh programu může být kvůli tomu o něco pomalejší. Jakmile si budeme jisti, že je program hotový, přepneme na Release a spustíme. Výsledkem bude vytvoření a spuštění programu tak, jak je ho možné šířit mezi lidi.

Uprostřed nic nemáme, tak tam něco pojďme rychle přidat :) Bude zde okno s naším kódem. Abychom ho přidali, klikneme v okně se složkami pravým tlačítkem myši na Source files a zvolíme Add -> New Item.

Nový zdrojový kód v C++

Vybereme C++ File (.cpp) a pojmenujeme ho Source.

Adresářová struktura konzolové aplikace

Podíváme se, jak vypadá naše aplikace na disku. Otevřeme si složku s aplikací, tedy C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Cpp\PrvniAplikace\. Nalezneme v ní soubor PrvniAplikace.sln, který zastupuje tzv. solution Visual Studia. Solution (řešení) je soubor projektů a může tedy obsahovat více aplikací, v praxi se toho využívá např. ve vícevrstvých aplikacích nebo při testování. Pro nás je zajímavé jen to, že právě přes tento soubor budeme naše aplikace otevírat. Nalézá se zde také složka PrvniAplikace/, ve které již sídlí všechny soubory k našemu projektu. Otevřeme si ji.

Soubor PrvniAplikace.vcxproj obsahuje soubor našeho projektu, i přes něj lze naši aplikaci otevřít. Source.cpp bude obsahovat samotný zdrojový kód. Zajímat nás budou složky Debug/ a Release/. V nich jsou poté samotné .exe soubory naší aplikace (pokud jsme ji samozřejmě alespoň jednou spustili v této konfiguraci). Pokud se budete chtít se svými aplikacemi někomu pochlubit, .exe soubor ve složce Release/ je právě to, co mu pošlete. Dalších souborů si nemusíte všímat.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text.

Kód vypadá takto:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(void)
{
  cout << "Hello world!" << endl;
  cin.get();
  return 0;
}

Teď si kód podrobně vysvětlíme:

 • #include <iostream> nám k projektu přidá knihovnu pro výstup (a vstup) na konzoli.
 • using namespace std nám zjednoduší názvy příkazů z knihovny iostream. Bez tohoto řádku bychom museli řádek s výpisem napsat jako std::cout << "Hello world!" << std::endl;.
 • int main(void) {} - main() je tzv. funkce, zde ta hlavní. O funkcích si něco povíme později. Do složených závorek za ní budeme zatím psát všechen kód. Funkce main() se spustí při spuštění aplikace.
 • cout << "Hello world!" << endl; je samotný výpis textu. Text píšeme do uvozovek (""), aby C++ poznalo, že se nejedná o nějaký příkaz. << endl nám ještě odřádkuje na nový řádek.
 • << je operátor, který v tomto případě (za cout) "odesílá" data k vypsání do konzole
 • cin.get() čeká na stisk klávesy Enter, takže se nám program hned nevypne.
 • return 0 - Příkazem return ukončíme program a nulou řekneme systému, že program skončil v pořádku. (Pokud dojde v programu k chybě, použije se místo nuly jednička).

Program spustíme pomocí klávesy F5.

Konzolová aplikace
Hello world!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :)

Zmiňme si ještě, že pokud chcete vypisovat do Windows konzole české znaky, na začátek kódu umístíte ještě:

locale loc("Czech_Czech Republic.1250");
locale::global(loc);

To bude pro dnešek vše.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších lekcí budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)

V příští lekci, Proměnné a typový systém v C++, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.


 

Stáhnout

Staženo 564x (3.39 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C++

 

Předchozí článek
Úvod do jazyka C++
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C++
Článek pro vás napsal Zdeněk Pavlátka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
29 hlasů
Autor se věnuje spoustě zajímavých věcí ze světa informatiky a grafiky :)
Aktivity (25)

 

 

Komentáře

Avatar
pdvorak
Člen
Avatar
pdvorak:17.3.2014 8:25

Hledám někoho, kdo zná záludnosti sériové komunikace v C# a Raspbianu (v C). Problém: selhává načítání po znacích pomocí eventu, v zahraničních fórech je tento problém též popsán, ale nevyřešen.
Pro potřebu komunikace s historickým hardwarem jsem si napsal jednuduchý prográmek v C# VS 2010, zdroják zde: http://nebakov.cz/…erialrw1.zip
Funguje, ale není elegantní.
Zdravím. Pavel

Odpovědět
17.3.2014 8:25
Po aktivním odpočinku pasivní práci
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Zdeněk Pavlátka:17.3.2014 9:57
 1. Tohle k článku nepatří, to má být ve fóru
 2. Tenhle článek je o C++, takže dotaz o C# tu nemá co dělat.
Odpovědět
17.3.2014 9:57
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Jan.Tajovsky
Člen
Avatar
Jan.Tajovsky:22.3.2014 13:44

Dobrý den,

chci se zeptat jak na češtinu?

cout << "Čeština v C++!" << endl;

Předchozí vypíše divné znaky...

 
Odpovědět
22.3.2014 13:44
Avatar
Odpovídá na Jan.Tajovsky
Libor Šimo (libcosenior):22.3.2014 15:40

Mas dve zakladne moznosi.
Bud to budes pisat v linuxe alebo budes musiet pouzit pole so spravnymi znakmi a za jeho pomoci nahradzat nespravne znaky za spravne.
Tak to funguje v cecku.

Odpovědět
22.3.2014 15:40
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Luboš Běhounek Satik:22.3.2014 16:20

"Bud to budes pisat v linuxe alebo... "
Co je to za nesmysl? :)

#include <iostream>
#include <clocale>
using namespace std;

void main()
{
    setlocale (LC_ALL,"");
    cout << "čeština" << endl;
}
Odpovědět
22.3.2014 16:20
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan.Tajovsky
Zdeněk Pavlátka:22.3.2014 18:21

Hned na začátku tohohle článku je jeden ze způsobů:
http://www.itnetwork.cz/…ova-aplikace

Odpovědět
22.3.2014 18:21
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Odpovědět
22.3.2014 20:15
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Jan.Tajovsky
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Jan.Tajovsky:23.3.2014 8:05

Děkuju,

každopádně moc nechápu tento řádek:

std::locale loc("Czech_Czech Republic.1250");

pokud ho chápu dobře tak to vytvoří proměnnou typu locale s názvem loc. ale co ty kulaté závorky???

 
Odpovědět
23.3.2014 8:05
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan.Tajovsky
Zdeněk Pavlátka:23.3.2014 8:26

Tohle pochopíš až v seriálu o OOP. Zatím ti bude stačit, že té proměnné řekneš, které znaky má podporovat (z které země).

Odpovědět
23.3.2014 8:26
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Neaktivní uživatel:22.4.2014 17:26

Tuhle aplikaci asi jinde než na windows nespustím co? :(

Odpovědět
22.4.2014 17:26
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Zdeněk Pavlátka:22.4.2014 18:00

Kterou aplikaci myslíš?

Odpovědět
22.4.2014 18:00
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Neaktivní uživatel:22.4.2014 18:27

jakoukoli Win32 Console Aplication

Odpovědět
22.4.2014 18:27
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 18:32

Myslím že záleží na čom to skompiluješ.

Odpovědět
22.4.2014 18:32
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Neaktivní uživatel:22.4.2014 18:37

Myslíš OS nebo kompilátor?

Odpovědět
22.4.2014 18:37
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovědět
22.4.2014 18:41
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 18:41

Ovšem ak niečo skompiluješ na windowse, môžeš to spustiť aj na linuxe, ale cez vine.
Naopak to myslím nejde, aspoň nemám takú informáciu.

Editováno 22.4.2014 18:42
Odpovědět
22.4.2014 18:41
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Neaktivní uživatel:22.4.2014 18:45

No je to WIN32 :D tak nevim. zkusim to zkompilovat na windows a spustit aspoň na Macu.

Odpovědět
22.4.2014 18:45
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 18:48

Schválne si instalujem VS 2013, aby som to otestoval.

Odpovědět
22.4.2014 18:48
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovědět
22.4.2014 18:48
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Luboš Běhounek Satik:22.4.2014 19:05

Pokud nepoužíváš nějaké platformě závislé knihovny nebo nějaké jiné méně kompatibilní postupy, tak můžeš bez problémů ten samý kód používat pro Win i pro Linux, jen musíš použít správný kompilátor.
Případně můžeš používat i platformě závislý kód pro více OS, ale musíš ty problémové části napsat dvakrát a dát kompileru vědět, kdy se má která část zkompilovat, běžně se to dělá pomocí direktiv preprocesoru.

Odpovědět
22.4.2014 19:05
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 19:08

Neviem kde je problém. Tak ten kôd napíš v niečom inom ako VS.
Stále ešte inštalujem.

Editováno 22.4.2014 19:09
Odpovědět
22.4.2014 19:08
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 19:16

Ja som presvedčený, že aj keď to bude win32 app skompilovaná vo VS, pôjde to spustiť v linuxe cez vine. Tak sa dajú spustiť podstatne náročnejšie programy ako hello world.

Editováno 22.4.2014 19:17
Odpovědět
22.4.2014 19:16
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Zdeněk Pavlátka:22.4.2014 19:17

Často to je tak, že kde to zkompiluješ, tam to i spustíš.

Odpovědět
22.4.2014 19:17
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Neaktivní uživatel:22.4.2014 19:19

Libor Šimo (libcosenior) a Luboš Běhounek Satik
dík za rady asi budu dělat v C a na Mac zkompiluju v Objective-C

Odpovědět
22.4.2014 19:19
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Luboš Běhounek Satik:22.4.2014 19:40

C je stejně multiplatformní jako C++, ale C++ je modernější, není důvod zůstávat u C.

Normálně můžeš programovat ve Visual Studiu v C++. Ve chvíli, kdy ten kód budeš chtít použít i v linuxu, tak si jen vytvoříš C++ projekt v nějakém linuxovém IDE a ty tebou vytvořené zdrojáky (.h/.hpp a .cpp) do něj jen naházíš a můžeš kompilovat pro Linux.

A samozřejmě to jde i bez IDE přes příkazovou řádku, třeba projekt si můžeš vytvářet přes CMake a kompilovat přes g++.

Odpovědět
22.4.2014 19:40
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
Libor Šimo (libcosenior):22.4.2014 19:44

Ja to chápem tak, že on chce kompilovať na mac os a tomu ja vôbec nerozumiem.

Editováno 22.4.2014 19:45
Odpovědět
22.4.2014 19:44
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Msprg
Člen
Avatar
Msprg:1.11.2014 21:02

dobre len mi to neslo ked som to pustil v debug mode, ale ked som to spustil test ako exe (release) tak to islo no neviem v com bola chyba v debug mode.

 
Odpovědět
1.11.2014 21:02
Avatar
didoonly1999
Člen
Avatar
didoonly1999:21.12.2014 19:28

Dobrý deň urobil som všetko ako vy ale žiaden subor bin tu nemam .... posielam aj screenshot ..

Editováno 21.12.2014 19:31
 
Odpovědět
21.12.2014 19:28
Avatar
Odpovídá na didoonly1999
Michal Štěpánek:21.12.2014 20:33

"Bin" není soubor, ale adresář, do kterého se aplikace kompiluje.

Odpovědět
21.12.2014 20:33
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
didoonly1999
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
didoonly1999:22.12.2014 10:20

No a ja ho tu nemám ... Skušal som to odznova asi už 10x a nič ....

 
Odpovědět
22.12.2014 10:20
Avatar
Odpovídá na didoonly1999
Michal Štěpánek:22.12.2014 10:22

Když tvoříš projekt, dáš ho zkompilovat, tak se ti v adresáři projektu vytvoří.

Odpovědět
22.12.2014 10:22
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Dynlik
Člen
Avatar
Dynlik:16.2.2015 15:26

Zdravím, mám tak trochu malý/velký problém s Visual Studiem 2013 express upadate 4.
Hned v instalaci na konci vyběhne nenápadný text s tím, že se nepodařilo nainstalovat kompilátor, pokud VS spustím a pokusím se vytvořit projekt, skončí to zavřením a opětovným otevřením okna.

Editováno 16.2.2015 15:26
 
Odpovědět
16.2.2015 15:26
Avatar
Ondřej Štorc
Redaktor
Avatar
Ondřej Štorc:2.10.2015 11:36

Ahoj, co přesně dělá operátor <<? Díky za odpověď

Odpovědět
2.10.2015 11:36
Život je příliš krátký na to, abychom bezpečně odebírali USB z počítače..
Avatar
Odpovídá na Ondřej Štorc
Patrik Valkovič:2.10.2015 12:00

U objektu cout je přetížený, takže ztrácí původní význam. V Tomto případě si to představ jako vložení proměnné, která je za <<, do výstupního proudu.
V původním významu se jedná o bitový posun.

00000001b << 4 = 00010000b
Odpovědět
2.10.2015 12:00
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovědět
2.10.2015 12:05
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
beginner
Člen
Avatar
beginner:2.10.2015 20:54

Zdravím, asi se ptám blbě, ale nechci to mít od začátku špatně.
Takže, chci si stáhnout visual studio express 2015 for desktop, ale když jsem to rozklikl, bylo tam Visual Studio Express 2015 for Windows Desktop. Znamená to pouze, že je to pro PC s OS Windows, ne že nemohu programovat aplikace pro např. Linux (což možná bude v dalších lekcích), viďte?
PS: Ve verzi 2013 to je úplně stejné

 
Odpovědět
2.10.2015 20:54
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na beginner
Zdeněk Pavlátka:2.10.2015 21:03

Visual Studio je určené pro Windows. Pokud chceš pracovat pod linuxem, musíš si sehnat jiné IDE (s tím ti já ale neporadím). Jestli výsledné programy z Visual Studia jdou spustit na linuxu nevím, nezkoušel jsem.

Editováno 2.10.2015 21:05
Odpovědět
2.10.2015 21:03
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Milan Křepelka:2.10.2015 21:04

Informace o express edicích jsou již zastaralé. Nyní existuje verze community edition, která je obsahově stejna jako Proffesional a pro tvoje učící účely je zadarmo.

VS 2015 otevře bez problému i starší projekty.

https://www.visualstudio.com/…udio-vs.aspx

 
Odpovědět
2.10.2015 21:04
Avatar
beginner
Člen
Avatar
beginner:2.10.2015 21:23

Ok, stáhnu tedy community edition. Četl jsem o ní, ale nechtěl jsem jít dál od tohoto článku kvůli pozdějším možným rozdílům.

 
Odpovědět
2.10.2015 21:23
Avatar
Marián Šmárik:9.10.2015 18:19

prepáčte zabudol som si zapnutý počítač a brat to využil veľmi sa ospravedlňujem 8-|

 
Odpovědět
9.10.2015 18:19
Avatar
lukasfaktor
Člen
Avatar
lukasfaktor:15.10.2015 9:06

Zdravím, mám problém s přeložením programu u VS 2010. Háže mi to tuhle chybu

máte s tím někdo zkušenost?
Díky.

 
Odpovědět
15.10.2015 9:06
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Zdeněk Pavlátka:15.10.2015 10:35

Můžeš zkusit možnost Build solution v nějaké nabídce (myslím že Project) a pak to spustit. U mě to myslím kdysi fungovalo. Každopádně doporučuji upgradovat na novější Visual Studio, pokud máš tu možnost.

Odpovědět
15.10.2015 10:35
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Marián Šmárik:11.11.2015 21:03

Vyskúšal som tvoje riešenie a furt mi to nejde (tiež som skúšal upgradnut na visual studio community 2015 ale neviem prečo sa mi nedá vytvoriť projekt v C++) nemáš nejaké iné riešenie ? Ďakujem

 
Odpovědět
11.11.2015 21:03
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Marián Šmárik
Zdeněk Pavlátka:12.11.2015 8:00

Pokud nemůžeš vytvořit projekt v C++, nemáš ho tam nainstalované ;)

Odpovědět
12.11.2015 8:00
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
LuPa
Člen
Avatar
LuPa:15.11.2015 20:53

Dobrý den, neporadili byste mi? Nainstaloval jsem si Visual Studio Community, vytvořím klasický Win32 konzolovou aplikaci, napíšu kód, ale v momentě kdy zmáčknu F5, tak se celý program zasekne, konzole se mi neotevře a jediné, čím to jde vyřešit, tak ukončením celého visualka, které se mi restartuje. Nevím z jakého důvodu se to děje, když pár dní zpátky mi vše fungovalo v pořádku. Děkuji za případné odpovědi

 
Odpovědět
15.11.2015 20:53
Avatar
Odpovídá na LuPa
Přemysl Strakoš:5.1.2016 7:29

Ahoj, mám ten samý problém. Visual Studio Community, Win32 konzolová aplikace, Windows 10. Jakmile zmáčknu F5, program se zasekne a konzole se neotevře. A taky si vzpomínám že mi ještě nedávno všechno fungovalo. Už jsi to vyřešil?

 
Odpovědět
5.1.2016 7:29
Avatar

Člen
Avatar
:2.3.2016 20:14

Ahoj, nevíte prosím vás někdo, kde je chyba ?

 
Odpovědět
2.3.2016 20:14
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na
Libor Šimo (libcosenior):3.3.2016 10:40

Skús vyhľadať v PC koncový súbor (ConsoleAppli­cation5.exe), či sa niekam uložil. Ak áno, nemáš správne nastavenú cestu vo Visual Studiu. Spusti ten súbor, či ti pôjde.

Odpovědět
3.3.2016 10:40
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
{streax}
Člen
Avatar
{streax}:24.10.2016 21:49

Pls ako to môžem fixnúť? Skúšal som ten koncový súbor(hellowor­ld.exe) aj vyhľadať ale na mojom pc taký súbor nieje.

 
Odpovědět
24.10.2016 21:49
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na {streax}
Zdeněk Pavlátka:24.10.2016 22:11

Je to

cout << "atd... "

ne
count << "atd... "

Odpovědět
24.10.2016 22:11
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
{streax}
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
{streax}:25.10.2016 18:45

Díky

Editováno 25.10.2016 18:45
 
Odpovědět
25.10.2016 18:45
Avatar
Neaktivní uživatel:27.11.2016 12:51

Ako inač mám napísať << ? Ked to napíšem do kodu tak objaví sa mi tam chybová hláška

Odpovědět
27.11.2016 12:51
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovědět
27.11.2016 13:05
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Neaktivní uživatel:27.11.2016 15:46

Presne ten istý kod ako je v článku . Ked ho skopírujem a dám do vs tak sa mi zobrazí veľá chýb

Odpovědět
27.11.2016 15:46
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Libor Šimo (libcosenior):27.11.2016 17:03

Je mozne, ze tam skopirujes aj skryte znaky. Skus to sam napisat.

Odpovědět
27.11.2016 17:03
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Neaktivní uživatel:27.11.2016 17:48

Skusil som dať alt znak tej zátvorky a stálechyba

Odpovědět
27.11.2016 17:48
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Adam Ježek:27.11.2016 17:51

Máš ve VS opravdu vytvořený C++ projekt?
Co konkrétně to je za chybu? Dej ji sem.

Odpovědět
27.11.2016 17:51
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Odpovědět
27.11.2016 18:22
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Nirvikalpa Samadhi:18.2.2017 22:23

ahoj, mohl by mi nekdo poradit jak vyresit chybu kterou mi hlasi visual studio kdyz zmacknu F5 pro spusteni programu: "...path cannot found"

predtim mi to hazelo chybu: "This project is out of date" "Would you like to build it?"

jsem uplny amater a nevim co mam delat. snazim se napsat hello world presne podle navodu a hned tohle :-(

nevi nekdo cim to je a jak to opravit prosim?

 
Odpovědět
18.2.2017 22:23
Avatar
Vedeus
Člen
Avatar
Vedeus:5.3.2017 11:49

Ahojte, mám problém pri spúšťaní aplikácie. Všetko som robil podľa lekcie, kód som napísal správne a nakoniec som chcel spustiť aplikáciu pomocou F5.. Tu sa všetko pokazilo a vyhodilo mi tabuľku, ktorú som odfotil..

Neviete náhodou ako tento problém prosím vyriešiť?

 
Odpovědět
5.3.2017 11:49
Avatar
Vedeus
Člen
Avatar
Vedeus:5.3.2017 12:14

Problém vyriešený ;-)

 
Odpovědět
5.3.2017 12:14
Avatar
Cement
Člen
Avatar
Cement:30.4.2017 17:48

Ahoj kluci programátorští,
nainstaloval jsem si VS 2017 a zkompiloval zdroják. EXE soubor jsem poslal známému a ten jej nemohl spustit. Chtělo to po něm nějaké knihovny MSVCP140.dll aj. On má jen MSVCP120.dll
Jaktože nejde spustit program zkompilovaný na Win10 (Creators) na předchozích Win10 ani na Win7?
Musím mu tam poslat ještě jiné soubory, aby mohl program spustit?

Když program zkompiluju na CodeBlocks, tak má velikost 1MB a spustit mu jde.
Na VS je zkompilovaný program velký jen 55 kB, ale bohužel u něj nespustitelný.

Ještě ve VS2017 to chce knihovnu, kterou tu nemáte: #include "stdafx.h". Co je to zač?

Díky za odpovědi.

Odpovědět
30.4.2017 17:48
Když selžou všechny pokusy, použijte návod.
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Cement
Zdeněk Pavlátka:1.5.2017 0:41

MSVCP140.dll je nějaká knihovna od Microsoftu, MSVCP140.dll je novější verze než MSVCP120.dll, čili tvůj známý má starou verzi (ta knihovna je součástí Microsoft Visual C++ 2015 nebo -17, ne samotného systému)

stdafx.h je předkompilovaná knihovna C++, v článku je napsáno:

Zvolíme Next a vybereme Console application a hlavně Empty project.

to Empty project znamená, že se předkompilovaná knihovna nemá použít, takže jsi to zapomněl zaškrtnout

Odpovědět
1.5.2017 0:41
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Cement
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Cement:1.5.2017 11:20

Díky za odpověď,
jak mám tedy udělat, aby si na Win7 mohl mnou vytvořený program spustit, aniž by si musel instalovat VS?
Mám mu poslat všechny adresáře co vytvořilo VS, tak jako to tu máš ke stažení?

Odpovědět
1.5.2017 11:20
Když selžou všechny pokusy, použijte návod.
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Cement
Zdeněk Pavlátka:1.5.2017 12:38

Microsoft Visual C++ 20XX != Visual Studio
Microsoft Visual C++ 20XX jsou knihovny používané různými programy a hrami... Co jsem četl tak zrovna MSVCP140.dll vyžaduje např. Skype...
Poslat mu máš spustitelný soubor (ze složky Release, ne Debug - k Debug je VS potřeba). Zbytek je jeho starost (v tomto případě nejspíš potřebuje doinstalovat Visual C++ 2017)

Odpovědět
1.5.2017 12:38
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Cement
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Cement:1.5.2017 14:30

Vyřešeno!
Exe soubor z Release už jede i na jiném stroji.
Díky.

Odpovědět
1.5.2017 14:30
Když selžou všechny pokusy, použijte návod.
Avatar
Marek Judiak
Člen
Avatar
Marek Judiak:2.5.2017 15:57

Potreboval by som pomôcť, nechce mi spustiť aplikáciu, neviem si stým poradiť, za každú pomoc budem veľmi rád.

 
Odpovědět
2.5.2017 15:57
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Marek Judiak
Zdeněk Pavlátka:3.5.2017 11:21

Co takhle trochu více informací... Takhle jsi neřekl vůbec nic.

Odpovědět
3.5.2017 11:21
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Adam Danek
Člen
Avatar
Odpovídá na Nirvikalpa Samadhi
Adam Danek:15.6.2017 20:43

Jestli ti to hází "This project is out of date" tak to potvrď a normálně se ti to spustí.

 
Odpovědět
15.6.2017 20:43
Avatar
Jaroslav Dubánek:5.8.2017 19:17

Po kompilaci mi to vyhodilo chybu, stejnou jako tomu cápkovi tajhlenc

Stačilo znovu spustit instalačku a přidat "Windows 10 SDK (10.0.15063.0) for Desktop C++ x86 and x64"

Odpovědět
5.8.2017 19:17
Život je ve skutečnosti strašně jednoduchej.
Avatar
Neaktivní uživatel:20.9.2017 15:55

Prečo je lepšie použiť namiesto system("PAUSE") cin.get(); ?

Editováno 20.9.2017 15:56
Odpovědět
20.9.2017 15:55
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Čápka:20.9.2017 15:57

Protože pause je příkaz systému, který se může lišit. Třeba na Linuxu ti tohle nepojede. get je příkaz C++, který funguje všude.

Odpovědět
20.9.2017 15:57
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Neaktivní uživatel:20.9.2017 15:57

Vďaka za objasnenie :-)

Odpovědět
20.9.2017 15:57
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Jan Jenda
Člen
Avatar
Jan Jenda:26.10.2017 11:22

Ahoj koukám na ten zdrojový kod

#include <iostream>
using namespace std;

int main(void)
{
    cout << "Hello world!" << endl;
    cin.get();
    return 0;
}

Ted kdyz nove stahnu VS mam verzi 2017. Ale na zacatku se mi nedostane cisty kod, ale uz

#include "stdafx.h"


int main()
{
  return 0;
}

Nevadí, že tam není to void, co znamená to include vy tu máte něco jiného a já začínam také už s nečím jiným, a je proto jednotlivý zdrojový soubor. Nechat to tam ? Protože třeba já když tam napíšu vád kod VS mi napíše, že neví co to je cin.get

 
Odpovědět
26.10.2017 11:22
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan Jenda
Zdeněk Pavlátka:26.10.2017 16:56

Vypadá to, že jsi při vytvoření projektu nezaškrtl "Empty Project"...

Odpovědět
26.10.2017 16:56
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Jan Hodic
Redaktor
Avatar
Jan Hodic:26.9.2018 8:21

Ahoj, kam přesně na začátek kodu patří tohle prosím?
locale loc("Czech_Czech Republic.1250");

nefunguje to ani uvnitř funkce main, ani venku uplně na začátku. Díky.

 
Odpovědět
26.9.2018 8:21
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan Hodic
Zdeněk Pavlátka:26.9.2018 13:02

Řádky

locale loc("Czech_Czech Republic.1250");
locale::global(loc);

by pokud si to dobře pamatuji měly být na začátku funkce main.

Odpovědět
26.9.2018 13:02
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Jan Hodic
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Jan Hodic:26.9.2018 15:43

Díky zkusím.

 
Odpovědět
26.9.2018 15:43
Avatar
Jiri Silhavy
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
Jiri Silhavy:21.11.2018 17:39

Toto mi ukazuje chybu:
...main(void)
locale loc("Czech_Czech Republic.1250");
locale::global(loc);
{...

Editováno 21.11.2018 17:40
 
Odpovědět
21.11.2018 17:39
Avatar
Odpovídá na Jiri Silhavy
Patrik Valkovič:21.11.2018 18:30

Myslím že na začátku programu musíš mít #include<windows.h>.

Odpovědět
21.11.2018 18:30
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jiri Silhavy
Zdeněk Pavlátka:21.11.2018 21:56

Zřejmě na začátku souboru chybí

#include <locale>
Odpovědět
21.11.2018 21:56
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Jiri Silhavy
Člen
Avatar
Jiri Silhavy:27.11.2018 17:40

Bohužel, Visual Studio mi nešlo nainstalovat, tak používám Dev-C++.

 
Odpovědět
27.11.2018 17:40
Avatar
Garrom Orc Shaman:21.12.2018 15:55

Používat VS je sice hezké a nejspíše přináří řadu benefitů ale co mají dělat linuxáci co chtějí stavět aplikace pro linux nebo pomoct s vývojem GoDot enginu. M$ nám VS nejspíše nedá, co si májí linuxáci jako já pořídit aby zůstali na stejné vlně jako tato série ?

Odpovědět
21.12.2018 15:55
Life for Code, Code for Life. I chose my path, I should stick on it.
Avatar
Vít Vlach
Člen
Avatar
Odpovídá na Garrom Orc Shaman
Vít Vlach:21.12.2018 16:48

programy v C++ můžeš vyvíjet i v jiném IDE, například v Netbeans. Jenom nevím, jestli musíš ještě něco stahovat.

Odpovědět
21.12.2018 16:48
My code doesn't work. Let's change nothing and run it again.
Avatar
Robert Michalovič:27.12.2018 18:40

K tomu abyste mohly vyvíjet v C++, primárně potřebujete pouze kompilátor a linker(např. MinGW, Cygwin - jak naistalovat a udělat "Hallo world" je zde na itnetwork k dispozici)

Zdrojový kód můžete psát v i notepadu, či Wordu a pak kompilaci/linkováni provádět manuálně. Nebo lze využít NetBeans nebo Eclipse.

viz. https://www.itnetwork.cz/…clipse-mingw
viz. https://www.itnetwork.cz/…-kompilatoru

 
Odpovědět
27.12.2018 18:40
Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Alex:25.3.2019 20:02

Ahoj. Začínám s C++. Postupuju podle tohoto kurzu. Kód napíšu stejně jako je v tomto článku. Ale teď se dostávám ke spuštění testu, zda-li mi program funguje. Takže hezky do složky kde by měl být program uložený, ale tam není žádná složka debug nebo releas. Nevíte někdo co s tím? Díky za odpověď

 
Odpovědět
25.3.2019 20:02
Avatar
Odpovídá na Alex
Patrik Valkovič:25.3.2019 20:25

Ahoj, než dostaneš spustitelný soubor, musíš program zkompilovat. Ve Visual Studiu můžeš kliknout pravým tlačítkem myši na projekt a dát "Sestavit" nebo "Build", záleží na jazyku. Alternativně bys měl vidět nahoře v liště zelený trojúhelníček, tím se program automaticky zkompiluje a spustí.

Odpovědět
25.3.2019 20:25
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Alex:25.3.2019 20:45

No, to jsem zkusil taky. Bohužel mi to napsalo, že soubor .exe neexistuje.

 
Odpovědět
25.3.2019 20:45
Avatar
Lukáš Havlíček:24.11.2019 11:17

Ahoj Lidi, mam takovy problem ve Visual studiu 2015. Vytvoril jsem si projekt s nazvem Test. Kdyz vytvorim prvni c++ soubor, tak mi to v pohode zkompiluje a zpusti. Kdyz do source file pridam dalsi c++ soubor, tak mi to pri kompilaci hodi chybu, ze nemuze najit soubour test.exe. Nejde nejak udelat, aby se mi vytvorili jednotlive exe soubory pro kazdy naprogramovany c++ soubor v projektu anizbych musel pokazde zakladat novy projekt? Predem diky za odpovedi.

 
Odpovědět
24.11.2019 11:17
Avatar
Odpovídá na Lukáš Havlíček
Lukáš Havlíček:24.11.2019 17:18

Uz jsem problem vyresil.

 
Odpovědět
24.11.2019 17:18
Avatar
Lukáš Havlíček:24.11.2019 17:23

Muj zdrojak k teto lekci vypada takto.

/*
Datum vytvoření: 24.11.2019
Vytvořil: Turbošneček
Úkol k lekci na ITNetwork: 1
*/

#include<iostream>
#include<cstring>
#include<locale>
#include "znaky.h"

using namespace std;

int main()
{
    locale cze("Czech");
    locale::global(cze);

    // Deklarace ohraniceni hlavičky

    string rovinka(80, rovina);
    string rovinka1(10, rovina);
    string rovinka3(16, rovina2);

    /////////////////////////////////////////////////

    // Hlavička

    cout << "\t\t" << rovinka << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Vítejte v prvním programu \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Návod ze stránek ITNetwork.cz \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Úkol číslo jedna \t\t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Vypsání textu do konzole \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka;

    cout << "\n\n";

    /////////////////////////////////////////////////////////////////////

    // Deklarace ohraničení programu

    string rovinka4(80, rovina3);
    string prazdny(78, prazdno);
    string prazdny2(38, prazdno);
    string svi(1, sv);

    /////////////////////////////////////////////////////

    // Vypsání prvního textu

    cout << " " << rovinka4 << endl;
    cout << " " << svi << prazdny << svi << "\n";
    cout << " " << svi << prazdny << svi << "\n";
    cout << " " << svi << "\t\t\t\t" << "Ahoj svete" << prazdny2 << svi << "\n";
    cout << " " << rovinka4;

    cout << "\n\n";

    /////////////////////////////////////////////////////////////////

    // Zapati

    cout << "\t\t" << rovinka << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Výsledek prvního programu \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Vytvořil Turbošneček     \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka1 << "\t\t" << "Uvidíme se u dalšího úkolu \t\t" << rovinka3 << "\n";
    cout << "\t\t" << rovinka;


    cin.get();
    cin.get();
    return 0;
}

Mam tam vlastni hlavicku se znakama, aby nebyl zdrojak prilis dlouhy.

char rovina=171;
char rovina2 = 187;
char rovina3 = 95;
char sv= 166;
char prazdno = 0;
 
Odpovědět
24.11.2019 17:23
Avatar
WBBR
Člen
Avatar
WBBR:12. května 20:47

všetko funguje :)

 
Odpovědět
12. května 20:47
Avatar
Richard Vlasák:11. června 20:10

Zdravím,
používám Visual Studio 2019 a mám problém s spuštěním aplikace.
Kód mám opsaný správně, ale v na začátku kódu se mi červeně podtrhává # u #include a při spouštění mi to píše že nebyla nalezena cesta k souboru PrvniApikace.dll, píše mi to, že cesta má být C:\Users\...\C++\Prvni­Aplikace\Debug\Prvni­Apikace.dll i když cesta ke složce debug je C:\Users\...\C++\Prvni­Aplikace\Prvni­Aplikace\Debug\.
Zkoušel jsem přesouvat složku debug i přejmenovat potřebný textový soubor z PrvniApikace na PrvniApikace.dll.
Děkuji za pomoc

 
Odpovědět
11. června 20:10
Avatar
Richard Vlasák:11. června 20:26

Problém vyřešen, ale mám zase jiný, teď mi to píše, že nebil nalezen soubor PrvniAplikace.exe.

 
Odpovědět
11. června 20:26
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 94 zpráv z 94.