Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Swift týden

Lekce 2 - Instalace NetBeans a kompilátoru C

V minulé lekci, Úvod do programovacího jazyka C, jsme si udělali úvod do jazyka C. V dnešním tutoriálu si ukážeme jak nainstalovat NetBeans IDE a kompilátor tak, abychom mohli začít programovat v céčku.

Instalace kompilátoru

Poznámka: pokud máte Linux (Ubuntu), nemusíte kompilátor stahovat.

Nejprve si stáhneme takzvaný kompilátor. Kompilátor je počítačový program (nebo sada programů), který transformuje zdrojový kód napsaný v programovacím jazyce (v našem případě v céčku) do nižšího počítačového jazyka, který umí procesor spustit.

Pro jazyk C existuje spousta kompilátorů, pro tento seriál budeme používat Cygwin GCC, (pokud si stáhnete nějaký jiný, je možné, že některé ukázkové kódy nebudou fungovat). Nejprve přejdeme na http://cygwin.com/install.html a klikneme na "setup-x86.exe" nebo pokud máte 64 bit bitový Windows tak na setup-x86_64.exe.

Stažení Cygwin GCC

Po stažení se nám spustí "Cygwin Setup" okno a budeme klikat na tlačítko "Další", dokud se nám neobjeví toto okno:

Cygwin Instalace

Zde si vybíráme odkud bude samotný program stažen. Můžeme vybrat jakou adresu chceme, ale ideálně by oblast, ze které budeme stahovat, měla být blízko nás, takže třeba z Německa, (přípona .de). Já použiji http://cygiwn.mirrorcatalogs.com. Až si vyberete adresu, ze které budete stahovat, můžeme kliknout na tlačítko "Další".

Poznámka: Je možné, že nějaké adresy jsou poškozené a nepůjde se na ně připojit.

Nyní se nám ukáže okno, kde si máme vybrat balíčky, které chceme nainstalovat. Rozklikneme si balíček Devel tím, že klikneme na to malé plus vedle něj.

Balíčky Cygwin instalace

Až to budeme mít otevřené, najdeme package (balík), který se jmenuje gcc-core a klikneme na skip, který je vedle něj.

Poznámka: Čísla, která se objevila, znamenají verzi kompilátoru, takže zvolte co nejvyšší.

GCC instalace devel
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Poté ještě najdeme balík s názvem make a také klikneme na "Skip", aby se mohl nainstalovat.

Instalace Cygwin

Nyní budeme klikat "Další" tak dlouho, než se instalace zahájí. Až se instalace dokončí, stačí jen kliknout "Dokončit".

Instalace IDE

Potom si stáhneme IDE, což je takový lepší textový editor. Pro tento seriál (a většinu dalších seriálů na ITnetwork) budeme používat Netbeans IDE. Stáhneme ho na https://netbeans.org/downloads/ tím, že klikneme na "download" pod sekcí "C/C++".

Poznámka: Pokud plánujete programovat nebo už programujete v Javě nebo jiných jazycích, stáhněte Netbeans IDE pod sekcí "all".

StazeniNetBeans

Po stažení soubor s příponou .exe otevřeme a nainstalujeme (všechno "odnextujeme", tedy klikáme na další).

Poznámka: Je možné, že pokud stahujete NetBeans s ostatními jazyky, bude vyžadovat nainstalovat JDK (Java development Kit). Ten můžete stáhnout zde: http://www.oracle.com/…2133151.html

Hello World

Poslední věc, kterou v tomto díle uděláme, je, že vyzkoušíme zda je správně nainstalovaný kompilátor. Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Právě taky program nyní vytvoříme.

Otevřeme Netbeans IDE (měli byste ho mít na ploše). Až se program načte, klikneme vlevo nahoře na tu hnědou krychli se zeleným plus (vytvořit nový projekt).

Nový projekt v NetBeans IDE

Poté se nám objeví nové okno. Klikneme na "C/C++ Application" a klikneme na "Next >"

Nový céčkový projekt v NetBeans

Nyní se objeví nové okno s formulářem. Změníme jen "Project Name:" na HelloWorld a vedle pole, kde je napsáno main, je dropdown menu. Klikneme na něj a vybereme C. Nyní by měl váš formulář vypadat asi takto:

Nový projekt v NetBeans IDE

Až se ujistíte, že to máte stejně vyplněné, klikneme na "Finish".

Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu.

Zašedlý text mezi lomítky a hvězdičkami jsou tzv. komentáře. Kompilátor si jich nevšímá, slouží jen jako poznámky pro programátora. Zde konkrétně je to popisek kdo a kdy program vytvořil.

Zajímavé jsou řádky začínající #include. Tím definujeme které knihovny budeme používat. Pod knihovnou si představíme balíček nějakých funkcí. stdio.h obsahuje funkce pro práci s konzolí a soubory (zkratka ze Standard input/output), stdlib.h zas základní funkce pro práci (zkratka ze Standard library).

Program v céčku začne vždy v hlavní funkci, která se jmenuje main(). Její tělo je uzavřeno do složených závorek. Nyní uvnitř funkce vidíme jen příkaz return, který navrátí standardní výstupový kód když program skončí. Říkáme tak systému, že doběhl v pořádku.

Céčko v NetBeans

Do funkce main(), pod řádek, kde je napsáno:

int main(int argc, char** argv) {

Napíšeme:

printf("Hello World!");

Tím po spuštění hlavní funkce vypíšeme text do konzole. Až to budete mít napsané, můžeme program spustit zelenou šipkou v nástrojové liště nebo klávesou F6:

Hello World C NetBeans

Po spuštění se opravdu vypíše hláška "Hello World!".

Konzolová aplikace
Hello World!

Pokud se vám to podařilo, tak jste udělali všechno správně a máte vše správně nastavené. Pokud se panel s výstupem nezobrazil, můžete jej otevřít z menu v nabídce Window -> Output.

Dnešní instalace kompilátoru a IDE je za námi a já se na vás těším v příští lekci, Proměnné a typový systém v Céčku, kdy si ukážeme datové typy.


 

Předchozí článek
Úvod do programovacího jazyka C
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
29 hlasů
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (14)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (96)

Avatar
Ota Machan
Člen
Avatar
Ota Machan:4. června 18:46

Právě jsem si nainstaloval Netbeans IDE 8.2 a Cygwin 64-bit podle postupu v tomto článku. A funguje to i s češtinou. Volil jsem co nejstarší komponenty, které jsem našel, abych se co nejvíce přiblížil instalaci autora článku. Možná toto je návod, jak postupovat, když se nedaří.

 
Odpovědět
4. června 18:46
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. srpna 9:10

Lepší použít codeBlocks jak pod windows tak linux Ulyana mint třeba 20.03 a jede to 64bit pod windows samozřejmě verzi s debugerem ke stažení ne tu holou základní.

 
Odpovědět
2. srpna 9:10
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. srpna 9:16

Nebo pod linux fedora ten samý program jak v mintu tak fedoře je jako základní vývojářský nástroj a i v Ubuntu.

 
Odpovědět
2. srpna 9:16
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. srpna 9:19

akorá je potřeba zadat po naisntalování do nastavení debugger linker ikona add: gcc -lm přidat ještě jednou gcc -lm a tím přidáte matematickou knihovnu do debuggeru.

 
Odpovědět
2. srpna 9:19
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. srpna 9:21

a verzovat si v linuxu můžete libovolně jak přes next tak git nebo dropbox

 
Odpovědět
2. srpna 9:21
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Tesař
Člen
Avatar
David Tesař:2. srpna 10:05

Ahoj, nejde mi nainstalovat doporučený netbeans IDE. Hodí mi to tuhle hlášku (viz příloha). Jinak mohu používat Visual Studio nebo Dev-C++ místo doporučeného IDE? Děkuji.

 
Odpovědět
2. srpna 10:05
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na David Tesař
Jurajs:2. srpna 14:45

Ahoj, pokud to dobře chápu, tak musíš nainstalovat JDK ...Samo tě to odkazuje viz. poslední věta - "TO DOWNLOAD THE JDK VISIT = odkaz ke stažení...

 
Odpovědět
2. srpna 14:45
Avatar
Magda
Člen
Avatar
Magda :17. října 19:29

Ahoj, kvůli škole jsem se pustila do Céčka. Nainstalovala jsem tedy tu starší verzi Netbeans, protože u těch novějších už se nedá vybrat pro jaký jazyk to chci a céčko mají jen v nějaké light verzi. Cygvin jsem zkoušela jak v té nejnovější verzi (podle návodu), tak i ty starší, co tam šlo to gcc a make vybrat, ale Netbeans ho pořád nenajde. Už dál nevím. S počítačem v podstatě začínám, asi nebudu schopná si nainstalovat něco jiného a učit se podle těchto článků :-( (když to nebudu moci učit podle návodu), s žádným IDE neumím.
Napadá Vás ještě nějaká možnost oživit na Céčko ten Netbeans?
Díky

 
Odpovědět
17. října 19:29
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Atrament:17. října 23:23

Ahojte všichni co máte problém s rozběhnutím C/C++ v Netbeans, postup uvedený v článku je již staršího data, ale pořád relativně plně funkční. Píšu relativně, protože aby to fungovalo s nejnovější verzí Netbeans, je třeba pár oklik poté co máte nainstalovaný Cygwin.

  • Netbeans potřebují ke svému běhu Javu, bohužel instalace C/C++ pluginu v Netbeans nefunguje s verzí javy vyšší než 11. Takže prvním krokem je nainstalovat nějakou starší verzi javy ze stránky https://adoptopenjdk.net/ tedy stáhnout verzi 11 nebo klidně i 8. Při instalaci je pak nutné nezapomenout zaškrtnout Set JAVA_HOME variable jak je popsané třeba v článku https://www.itnetwork.cz/…ova-aplikace v sekci JDK
  • poté stáhnout a nainstalovat nejnovější verzi Netbeans
  • nyní je třeba do Netbeans doinstalovat ten C/C++ plugin, to se dělá v menu Tools - Plugins, je třeba jít na kartu Settings a zaškrtnout Netbeans 8.2 Plugin Portal - to je repozitář, kde je ten plugin, defaultně je vypnutý dokud nebude plně dokončena portace na nejnovější Netbeans, ale spousta pluginů z něj bez problémů funguje už teď, včetně toho C/C++, poté jděte na kartu Available plugins, klikněte na Check for newest updatnou se informace o dostupných balíčcích a objeví se mezi jinými i C/C++, ten nainstalovat a hotovo...
 
Odpovědět
17. října 23:23
Avatar
weverka
Člen
Avatar
Odpovídá na Atrament
weverka:18. října 18:07

Moc díky, měl jsem stejný problém ale už mi to funguje

 
Odpovědět
18. října 18:07
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 106. Zobrazit vše