Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 9 - E-shop v ASP.NET Core MVC - Správa produktů - Obrázky

V minulé lekci, E-shop v ASP.NET Core MVC - Správa produktů - Pokračování, jsme dokončili editaci produktů.

V dnešním ASP.NET Core tutoriálu si ještě doplníme práci s obrázky produktů.

Správa produktů - Práce s obrázky

Každý produkt by měl mít několik náhledů (obrázků), nikdo nekupuje rád zajíce v pytli. Možností uložení obrázků je více, dají se ukládat jako soubory nebo dokonce i do databáze jako BLOB (i když to je méně časté řešení). My obrázky produktů uložíme do složky wwwroot/images/ v MVC projektu, kde si vytvoříme ještě další složku products/ (.svg obrázky z MVC templateu si můžete ze složky images/ odstranit).

Ukládání náhledů můžeme vyřešit úplně bez databáze tak, že obrázky pojmenujeme podle ID produktu a dále číslujeme. Druhou variantou je vytvoření databázové tabulky Images, kam si budeme zapisovat který obrázek se váže ke kterému produktu. Obrázkům poté můžeme dávat náhodné názvy typu Guid. Výhodou tohoto řešení je, že si do databáze můžeme uložit např. i popisek obrázku a lze jednoduše měnit pořadí náhledů. Nevýhodou je samozřejmě nutnost přítomnosti další tabulky.

V našem e-shopu jsem zvolil první možnost, tedy bez databáze, i když se nakonec ukáže, že ve finále také není tak jednoduchá. Název obrázku produktu bude vypadat takto: [id_produktu]_[cislo_obrazku].jpg. První obrázek má vždy ještě zmenšenou verzi ve formátu png: [id_produktu]_thumb.png.

Pokud nahrajeme nové obrázky k již existujícímu produktu, který již nějaké obrázky má, budeme chtít, aby obsahoval původní obrázky plus naše nové. Jelikož se Id každého uloženého produktu mění (produkt se vloží vždy znovu), je třeba tyto původní obrázky přejmenovat, aby se vázaly k novému produktu. Také si uložíme jejich počet.

Dále projdeme nově nahrané obrázky a u každého zkontrolujeme, zda je opravdu obrázkem. Každý obrázek zmenšíme tak, aby jeho výška byla nejvýše 400px a uložíme jako jpeg. Pokud zpracováváme první obrázek, uložíme ho také jako miniaturu. Nakonec upravíme počet obrázků v databázi.

Pro úpravy obrázků budeme používat balíčky


 

...konec náhledu článku...

Komerční článek (licence no-reselling)

Komerční článek (licence no-reselling)

Tento článek vznikl na základě mnohaletých zkušeností v oboru a popisuje vývoj profesionálního komerčního produktu nebo jeho součásti, kterou lze přímo využít za účelem zisku nebo proniknutí do komerční sféry IT odvětví.

Tyto vrcholové znalosti zpřístupňujeme samozřejmě pouze některým členům komunity, kteří se mají zájem vypracovat na profesionály v oboru a proto jsou k dispozici pouze za body. Kód z článku můžete použít pro jeden svůj komerční projekt. Není ho však možné přeprodávat (jednou zakoupit a poté prodat dále v několika projektech). Pokud potřebujete širší využití kódu, rádi se s vámi domluvíme na komerční licenci. Více informací naleznete v článku Licence.

Jste připraveni stát se profesionály v oboru? Stačí kliknout.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál se věnuje principům ukládání obrázků k produktům, správě obrázků v souborovém systému a úpravě obrázků v ASP.NET Core.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 1056 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 898 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 34 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 395 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
898 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 2 633 Kč 2 238 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 32 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
32 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 80 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium no-reselling II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Martin Petrovaj
Avatar
Autor je lenivý vymýšľať nejaký slušný podpis. Venuje sa ale prevažne C#.
Aktivity (7)