September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

První databázová aplikace v C# (LINQ to SQL)

V minulé lekci, DataSet podruhé, jsme se naučili v DataSetu filtrovat, vytvářet relace a propagovat změny do zdroje.

V minulém dílu našeho seriálu tutoriálů o C# .NET jsme si popsali různé přístupy pro práci s databází v objektových jazycích a také technologie, které jsou v .NET frameworku pro tyto účely obsaženy. Dnes si konečně vytvoříme svou první databázovou aplikaci v C# .NET.

Připojení k databázi z Visual Studia

Ve Visual Studio si vytvoříme nový projekt, Windows Form Application. Pojmenujeme ji Slovnicek. Nyní otevřeme Server Explorer (ve verzích Express se okno jmenuje Database Explorer), klikneme pravým na Data Connections a zvolíme Add Connection.

Server/Database Explorer ve Visual Studiu

V následujícím dialogu zkontrolujeme, že máme v DataSource nastaveno "Microsoft SQL Server (SqlClient)". Do Server name zadáme "localhost\JME­NO_VASEHO_SER­VERU" a dole vybereme naši databázi SlovnicekDB. Potvrdíme.

Přidání nového připojení k MS-SQL databázi ve Visual Studio

Visual Studio o naší databázi ví a dokáže se k ní připojit.

LINQ to SQL

My budeme pro práci s databází používat technologii LINQ to SQL. Již podle názvu se jedná o LINQ provider, který umožňuje komunikovat s MS-SQL databází pomocí technologie LINQ. Technologii LINQ z minulých lekcí umíme používat.

LINQ to SQL je na používání poměrně jednoduché ORM, díky kterému budeme s řádky z databáze pracovat jako s objekty.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

K projektu Slovnicek si připojíme nový item, LINQ to SQL Classes. Jméno klidně ponecháme na DataClasses, jen smažeme tu jedničku.

LINQ to SQL Classes ve Visual Studio

Otevře se nám prázdná plocha. K projektu jsme nyní přidali třídy, které představují jednotlivé entity v databázi. Pro každou tabulku bude v DataClasses třída, která ji reprezentuje. Třída bude mít takové vlastnosti, jako má tabulka sloupce. Dále nám umožní jednoduše používat relace, které v naší situaci s jedinou tabulkou zatím nevyužijeme. DataClasses za nás samozřejmě vygeneruje Visual Studio, přesněji nástroj DBMetal. Stačí otevřít Server Explorer, označit všechny tabulky v databázi a myší je přesunout na bílou plochu DataClasses.

LINQ to SQL Classes ve Visual Studio

To je opravdu vše. Nyní můžeme s databází pracovat plně objektově. Pro lepší pochopení funkčnosti jsem pro vás připravil obrázek. Naše aplikace komunikuje pouze s DataClasses, kde jsou objekty s daty, o víc se my nestaráme. Na pozadí DataClasses komunikují s databází pomocí provideru LINQ to SQL a naše objektové dotazy jsou automaticky převáděny na čisté SQL, posílány databázi a výsledky z databáze jsou opět převáděny na objekty a vraceny pomocí DataClasses.

LIQn to SQL princip

Možná se vám to zdá složité, ono také složité je, ale pouze uvnitř. Celá technologie je velmi dobře odladěná a jednoduše použitelná, objektový komfort při psaní aplikací je velmi příjemný, urychluje vývoj a zpřehledňuje kód.

První databázová aplikace

Pojďme nakonec konečně něco naprogramovat. Přejděme do Form1.cs a na jeho plochu si natahněme DataGridView, tu pojmenujeme dataGridViewSlo­vicka. Dolů umístěme tlačítko Načti, pojmenované buttonNacti.

Databázový formulář s komponentou DataGridView v C# .NET

Právě kontrolka DataGridView se dokonale hodí k zobrazení dat z databáze. Umí toho opravdu mnoho a lze ji velmi dobře přizpůsobovat.

Uvnitř formuláře si vytvořme tzv. datový kontext. To je proměnná, která referencuje na objektovou strukturu databáze. Kontext nám vygenerovalo Visual Studio a je součásti DataClasses. Přidejme si tuto proměnnou do formuláře:

public partial class Form1 : Form
{
    DataClassesDataContext kontext = new DataClassesDataContext();

    ...

Zavoláním konstruktoru se nám aplikace k databázi připojí. Parametry připojení můžeme v konstruktoru blíže specifikovat nebo je můžeme upravit v souboru app.config, který se k našemu projektu přidal díky LINQ to SQL Classes. Zatím se tím však nebudeme zatěžovat.

Naklikněme si tlačítko buttonNacti, zde do zdroje dat dataGridView odkážeme kolekci Words z kontextu:

dataGridViewSlovicka.DataSource = kontext.Words;

Ano, Visual Studio nám při generování DataClasses vytvořilo pro každou tabulku kolekci. Kolekce slovíček (objektů typu Word) se jmenuje Words. Ve výchozím nastavení dochází k pluralizaci názvů, což je velmi intuitivní a přehledné. Funguje to samozřejmě jen v angličtině, kdybychom tabulku pojmenovali Slovicko, VS by došlo k názvu Slovickos, to není příliš pěkné. Proto budeme databázi preferovat v angličtině. Narážíme na další problém s používáním českých identifikátorů, proto to ve svých programech nikdy nedělám, nicméně jsem vám slíbil, že tutoriály budu psát česky.

Aplikaci spustíme a klikneme na tlačítko:

Databázový formulář s komponentou DataGridView v C# .NET

Vidíme, že jsme se úspěšně napojili na databázi a zobrazili si obsah tabulky Word, tedy kolekci Words v kontextu z DataClasses.

Aplikace je spolu s exportem databáze v příloze.


 

Stáhnout

Staženo 958x (51.32 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Předchozí článek
DataSet podruhé
Všechny články v sekci
Databáze v C# - ADO.NET
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
4 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (25)

Avatar
srdosm
Člen
Avatar
srdosm:23.9.2014 18:20

To je divný. Když ten program chvíli nepoužívám, tak trvá strašně dlouho, než se to z tý databáze načte. A když se to načítá, tak to zasekne celej program. Je o tom v dalším díle něco víc, jestli se to ošetřuje nebo jestli je to tou metodou LINQ to SQL (jak bylo psáno, že data nemusí být úplně aktuální) nebo jestli je to databází nebo je standard?

 
Odpovědět
23.9.2014 18:20
Avatar
brundibar.brun:3.8.2015 18:11

Chtěl bych se zeptat, jestli nemáte článek, nebo o nějakém nevíte, kde by vysvětlovali práci s "dataGridView" ve Formové aplikaci. Potřeboval bych vědět to, že když kliknu do určité buňky v tabulce (dataGridView) aby se mi následně vypsaly informace např. vedle do textBoxů. Skoro vůbec nevím jak... Určitě nějak přes 'ify' . Představuju si to jako: ,,Pokud kliknu do určité buňky v určitém řádku => něco se stane např. vypíší se mi určité informace do textboxu." Moc děkuji za pomoc. Kdybyste sami věděli jak na to nebo o nějáké stránce, dejte vědět. diky :)

 
Odpovědět
3.8.2015 18:11
Avatar
Odpovídá na brundibar.brun
Michal Štěpánek:4.8.2015 9:08

Každý řádek v DGV je jeden záznam v tabulce. Když na nějaký řádek klikneš, lze to kliknutí navázat na nějakou proceduru, která vytáhne z DB informace o tom záznamu, např. na událost SelectedIdexChanged dáš spuštění procedury, kde bude nějaký dotaz do DB

SELECT FROM tabulka WHERE ID = DGV.SelectedCells(0).Value

Samozřejmě za předpokladu, že v prvním sloupci toho DataGridView máš IDčko toho řádku...

Editováno 4.8.2015 9:09
Odpovědět
4.8.2015 9:08
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Migi
Redaktor
Avatar
Migi:28.6.2016 19:47

Ahoj, at hledam tak hledam, tak tu sekci nemuzu najit, muzu poprosit o link? Dekuji.

Odpovědět
28.6.2016 19:47
I ta nejhorsi hodina v zivote trva jen 60 minut...
Avatar
jirka.skop
Člen
Avatar
jirka.skop:23.1.2018 15:54

Ahoj,mám VS 2017 a nemůžu tam nikde najít ten item LINQ to SQL,může mi někdo poradit.Díky Jirka.

 
Odpovědět
23.1.2018 15:54
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Michaal.K
Člen
Avatar
Michaal.K:10.7.2018 11:57

Ahoj,
používám visual studio 2015 a k pluralizaci názvů v kolekci slovíček mi nedochází. A to mám vs2015 defaultně nastavené a nikde jsem nic neměnil. Intellisense mi nabídlo toto:

dataGridViewSlovicka.DataSource = kontext.Word;

Apka funguje normálně, jen mě zajímá proč nedochází k pluralizaci...
Díky

 
Odpovědět
10.7.2018 11:57
Avatar
Pavel Pešek
Člen
Avatar
Pavel Pešek:8.1.2019 14:50

using System.Data.Linq;
...
DataClassesDa­taContext kontext = new DataClassesDa­taContext();

Chyba "Type or namespace name 'DataClassesDa­taContext' could not be found."

Používám Studio Community 2017, verze 15.9.4. Mám nainstalované Linq to SQL Tools. Tabulky ze Server Exploreru jsem na plochu DataClasses bez potíží přetáhl.

Když dám prohledávat Google, jedna z častých odpovědí je, že žádná taková třída neexistuje. Teoreticky by to mohla být třída DataContext, která ovšem jako parametr používá connection string.

Takže:

  1. Dotaz. Jak postupovat?
  2. Postup uvedený v návodu zjevně nemusí fungovat, pokud nejsou splněny další předpoklady, které by bylo záhodno v návodu uvést.
 
Odpovědět
8.1.2019 14:50
Avatar
Pavel Pešek
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Pešek
Pavel Pešek:8.1.2019 15:04

Vyřešeno - nesmazal jsem tu 1, jak bylo doporučeno v předešlém kroku. Nedošlo mi, že to není obecná třída, ale že se její název vygeneruje.

 
Odpovědět
8.1.2019 15:04
Avatar
Odpovídá na Michaal.K
MIroslav Klobasa:9. července 7:52

pozn.VS2019 jsem musel pluralizaci zapnout Možnosti-O/R Designer. Implicitně bylo vypnuté

Odpovědět
9. července 7:52
-kloin-
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 35. Zobrazit vše