Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount 30 + hiring

Optimalizace výkonu v MS SQL Management Studio

Optimalizaci databáze provádíme většinou přidáním databázového indexu na sloupec nebo skupinu sloupců, které často figurují v podmínkách dotazů. Optimalizace se často provádí až po vytvoření aplikace a to pouze u dotazů, které trvají dlouho nebo se spouští velmi často (vygenerování stránky trvá déle, než 500ms). Nemá smysl plýtvat časem vývojářů na optimalizaci dotazu, který se spouští jen zřídka. Z mých zkušeností lze ušetřit čas hlavně na straně serverového jazyka (např. PHP je velmi pomalé) než na straně databáze, které bývají většinou velmi rychlé.

U optimalizace databáze postupujeme následovně:

Obvykle se nejprve podíváme, zda je dotaz v pořádku a zda by nešel vyřešit lépe. Občas se díváme na problém ze špatného úhlu a zbytečně bychom optimalizovali špatný dotaz, když se může položit jinak.

Dále zkontrolujeme přítomnost databázových indexů, pokud znáte teorii okolo vyhledávacích algoritmů (stromů), určitě víte, že to má na výkon obrovský vliv.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud máme s aplikací stále výkonnostní problémy, můžeme přistoupit k tzv. denormalizaci, kdy spojíme 2 nebo více tabulek do jedné, abychom se vyhnuli JOINování. Takováto operace má potom samozřejmě nepříznivý vliv na návrh aplikace. Bohužel často platí nepřímá úměrnost mezi hezky napsanou aplikací (míněno po stránce zdrojového kódu) a rychlou aplikací.

My si zde ukážeme nejčastější způsob optimalizace a to přidáním indexu na sloupec. Opět navážeme na náš vzdělávací projekt a vymyslíme si s ním výkonnostní problém.

Problém

Po několika měsících provozu se výrazně zvýšila zátěž serveru a nastala potřeba tuto situaci řešit. Nejčastějším dotazem je zobrazení obsahu článku podle sloupce PrettyURL. Tato hodnota se serveru odešle jako parametr v GET a server podle něj nalezne a vrátí požadovaný článek. K tomuto sloupci není přiřazen žádný index, což se podepisuje na výkonu aplikace.

Přidání databázového indexu

Ačkoli se na testovacích datech patrně neprojeví žádná změna, rád bych nastínil, jak by optimalizace probíhala na skutečných datech. V nástroji SQL Server Management Studio spustíme dotaz na výběr článku dle PrettyURL a necháme si vygenerovat Execution plan pomocí tlačítka Tlačítko pro vygenerování exekučního plánu:

SELECT
  c.Perex,
  c.PrettyURL,
  c.Keywords,
  c.Titulek,
  c.Obsah,
  c.Publikovano,
  u.Nick
FROM Clanek c, Uzivatel u
WHERE ((c.PrettyURL = 'co-je-to-algoritmus')
  AND (c.AutorID = u.UzivatelID));

Výsledek bude vypadat např. takto:

Exekuční plán v Microsoft SQL Management Studio

A jednotlivé parametry:

Parametry exekučního plánu v Microsoft SQL Management Studio

Následně vytvoříme index na sloupci PrettyURL:

CREATE INDEX idx_clanek_prettyurl ON Clanek (PrettyURL);

Opětovné vyvolání Execution plan by na ostré databázi, která by jistě měla několik desítek MB, jistě přineslo výrazné změny. Na testovacích datech se změna vůbec neprojeví, nicméně jsme si to alespoň vyzkoušeli :)


 

Všechny články v sekci
Databáze v C# - ADO.NET
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
blazoid
Člen
Avatar
blazoid:6.1.2018 18:56

<Strong>Ahoj, tento dotaz je pro autora:</Strong>
Jde mně o to, aby byla databáze přístupná z <strong>několi­ka</strong> pracovišť. Jestliže si takto vytvořím MSSQL SERVER na nějakém stroji, dostanu se na její data z aplikace, která běží zase jen na tom stroji, na kterém běží SQL Server. Možná jsem zde na webu (a nebylo by to poprvé) něco přehlídl, nicméně, je v možnostech MSSQL SERVER Express instalace na nějaký stroj v síti, který bude pracovat jako server a na tento počítač se budou připojovat klienti s jinými stanicemi v síti, u kterých poběží aplikace, která bude prostřednictvím dotazů s touto databází pracovat, nebo je nutné mít nějakou vyšší a placenou verzi čehokoliv (OS, SQL SERVER,....).

Jedna věc je tvorba connection stringu pro připojení k databázi (tam se dají věci jako IP adresa serveru, user name, password a podobné implementovat), druhá věc je nastavení samotného SQL SERVERU, který musí na síti nějakým způsobem naslouchat a na požadavky autorizovaných tazatelů odpovídat. Děkuji mockrát za odpověď, případně za nasměrování na odpověď - někdy je totiž problém, že odpověď má člověk přímo před sebou, nepozná však z důvodu nízké znalosti problematiky, že se jedná o odpověď :-)

Editováno 6.1.2018 18:58
 
Odpovědět
6.1.2018 18:56
Avatar
Odpovědět
6.1.2018 23:54
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
blazoid
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
blazoid:7.1.2018 20:29

Díky, přidávám pro případ že by se to někomu hodilo, něco názornějšího :-)

https://www.youtube.com/watch?…

 
Odpovědět
7.1.2018 20:29
Avatar
Ivo H
Člen
Avatar
Ivo H:27.6.2021 18:06

Zdravím, jsem zde nováčkem, ale přesto jedna myšlenka. Třeba "věci" ohledně SQL jsou různě zastrkané. K meritu věci, nešlo by nějak roztřídit co patří do práce admina a co už do práce programátora? Možná budu tady za rebela, když už je článek placený, nepřijde mi uplně OK hledat nejasnosti a věci co zde k tématu chybí jinde na webu nebo koupit si knihu za téměř tisíc korun.
Takže bych ocenil, kdyby se autoři webu nad tímto zamysleli. Sám jsem ted nechal nachytat u pohovoru na pozici SQL admina.

 
Odpovědět
27.6.2021 18:06
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.