Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Generátor rostlin (l-systémy) v C# .NET

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Náhodný generátor rostlin a jednoduchý interpreter L-systémů (nebo také Lindenmayerových systémů) vytvořený v C# .NET do soutěže Machr na algoritmy - vykreslení rostliny, kde spolu s několika dalšími vyhrál placku.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Umí vygenerovat náhodná pravidla pro generování, aplikovat pravidla na axiom a tímto vzniklý textový řetězec použít pro následné vykreslení L-systému. Umožňuje také nastavit další parametry pro generování i vykreslování L-systému (jako například míra náhodnosti). V souboru ls.txt můžete přidat i vlastní pravidla (první řádek je axiom, další pravidla), při generování náhodných pravidel se pak program pokouší vytvářet podobná těmto.

Na závěr ještě zmíním, že počet iterací není dobré přehánět (zadávejte hodnoty okolo 4), při trochu delších pravidlech generování by to programu mohlo trvat velmi dlouho. Jako vždy jsou komentáře (dobré, kritické i rady na vylepšení) vítány.


Galerie

Program byl vytvořen v roce 2013.

 

Stáhnout

Staženo 240x (80.35 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

 

Program pro vás napsal David Dostal
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor programuje primárně v C#.Net a Ruby. Dále se zajímá o webové technologie (HTML5, CSS3, ES6) a funkcionální programování (F#). Rád se učí nové věci.
Všechny články v sekci
Zdrojákoviště C# .NET - Okenní aplikace Windows Forms
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
tastyfish
Redaktor
Avatar
tastyfish:22.11.2013 15:47

Super program. Jako vylepšení bych možná zavedl parametrickou gramatiku, tzn. třeba že můžeš mít pravidla type A(x) -> A(x + 1)B apod. Ten parametr potom můžeš interpretovat jako barvu, tloušťku, styl čáry apod. Může to potom generovat něco takového: http://i.imgur.com/bxm7L6X.png

Odpovědět  +1 22.11.2013 15:47
škoda mluvit
Avatar
David Dostal
Redaktor
Avatar
Odpovídá na tastyfish
David Dostal:22.11.2013 21:03

Díky za nápad, možnost úpravy vzhledu by určitě nebyla od věci. L-systémy mě zaujaly a hodlám se jimi dále zabývat, takže po dodělání jednoho vlastního projektu se k tomuto programu vrátím.

 
Odpovědět 22.11.2013 21:03
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
tastyfish
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Dostal
tastyfish:22.11.2013 22:18

L-systémy jsou super, mám je jako součást bakalářské práce, je zajímavé je třeba zkombinovat s částicovými systémy, tzn. třeba místo kreslení čar určité délky necháš proudit částice v konkrétním směru a s úměrnou počáteční rychlostí, vypadá to velmi zajímavě :)

Odpovědět  +1 22.11.2013 22:18
škoda mluvit
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.