Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 3 - Visual Studio - Nastavení a formátování

Vítám vás u pokračování kurzu, kde si představujeme integrované vývojové prostředí od Microsoftu - Visual Studio. V minulé lekci, Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie, jsme se věnovali práci s okny a projekty.

Dnešní lekce bude o nastavení a formátování zdrojového kódu.

Otevírání řešení

Na úvod si otevřeme řešení z minulé lekce. Pro otevírání máme několik možností:

  • Průzkumník Windows - Možná nejjednodušší je zajít si do průzkumníka Windows tam, kam jsme řešení uložili, a soubor řešení otevřít (ten s příponou .sln).
  • Úvodní okno - Druhou možností je zapnout Visual Studio a hned v úvodním okně kliknout na "Open a project or solution". Otevře se vám dialog pro výběr souboru, ve kterém vyberete buďto soubor projektu (MyFirstProjectInVisualStudio.csproj nebo MySecondProjectInVisualStudio.vbproj), nebo celé řešení MyFirstProjectInVisualStudio.sln.
  • Aplikační menu - Dále je možné otevírat soubory rovnou ze samotného Visual Studia a to skrze nabídku File -> Open -> Project/Solution.

Pak si také určitě všimněte, že v levé části úvodního okna v sekci "Open recent" jsou zobrazeny všechny nedávno otevřené soubory ve Visual Studiu:

Nastavování formátování zdrojového kódu

V minulé lekci jsme si vytvořili dva projekty a viděli dva zdrojové kódy. Visual Studio nám zdrojový kód nějakým způsobem zformátovalo. Pro demonstraci, proč je toto nastavení důležité, připomenu jeden programátorský vtip, který se objevil ve zdejší sekci vtipů :

Někteří programátoři píší první složenou závorku na nový řádek a někteří na předchozí. V diskuzi programátoři začali psát jaký jsou typ, jestli pravý nebo levý. Skóre na konci bylo 100% vyrovnané, 8 z "dotázaných" odpovědělo, že raději píší závorku na nový řádek a přesně 8 odpovědělo, že závorku dělají ještě na předchozím řádku. Proto je dobré nastavit si jaká možnost vyhovuje vám a kterou preferujete. Získáte navíc tu vlastnost, že v okamžiku, kdy cokoliv začnete psát, Visual Studio to správně odsadí přesně podle toho, jak jste si to nastavili. Pokud to budete mít nastavené špatně, zpravila se budete s Visual Studiem dohadovat a výsledný zdrojový kód bude na úrovni začínajícího středoškoláka.

Nastavení formátování

Samotné nastavení formátování se nachází v nabídce Tools -> Options -> Text Editor. Tam si zvolíte podskupinu podle jazyka nebo platformy, které formátování chcete nastavit. Z této vlastnosti vychází, že si to pro každý jazyk můžeme nastavit jinak. Velmi lehké základy lze nastavit i všem jazykům stejné a to v kategorii All Languages, kde jsou tři skupiny položek:

  • General - Zde se nachází obecné věci jako je zalamování slov, zobrazení čísel řádků, povolení zvýraznění odkazů v kódu a podobné.
  • Scroll bars - Zde si můžete vypnout zobrazovaní posuvníku (horizontálního a vertikálního). Visual Studio vám ve výchozím nastavení na posuvníku ukazuje i kde a na jakém místě se nachází změny (žlutá a zelená), chyba (červená) a pozice kurzoru (modrá). Kromě toho si lze ještě povolit interaktivnější scroll bar, který při najetí myši i ukazuje náhled zdrojového kódu na daném místě. U delších zdrojových kódů je to užitečné. K tomuto nastavení se dá rychleji dostat pravým kliknutím na scroll bar -> Scroll Bar Options ...:
  • Tabs - zde si můžete nastavit šířku tabulátoru, zdali se mají místo tabulátoru používat mezery a jak se bude chovat odsazování.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Kromě těchto základů, které lze nastavit ke každému jazyku, nabízí Visual Studio pro některé další jazyky další možnosti. Většina z nich dokonce ukazuje náhledy, takže vidíte jak je/bude kód formátovaný před změnou a po změně:

S nastavením si vyhrajte. Hodně vám to při psaní kódu pomůže.

Export a import nastavení

Nyní si naše nové nastavení vyexportujeme, abyste nemuseli všechno nastavovat znovu, když si něco pokazíte nebo budete Visual Studio instalovat na jiný počítač.

V nabídce Tools zvolte Import And Export Settings... Otevře se vám nové dialogové okno, v něm vyberte, zda chcete nastavení exportovat nebo zpětně importovat:

Protentokrát zvolte Export a pokračujte tlačítkem "Next". V další části zvolte, která nastavení chcete exportovat. Nejlepší je asi výchozí nastavení a není na něm potřeba nic moc měnit:

Pokračujte tlačítkem "Next". V posledním kroku je třeba vybrat, kam se má vyexportované nastavení uložit a jak se má jmenovat:

Export dokončete tlačítkem "Finish".

Import je podobný. V prvním kroku se vás ptá, zda chcete před importem nového nastavení uložit to stávající. Obecně je lepší si ho uložit - pro jistotu:

Pokračujte tlačítkem "Next". V dalším kroku si vyberte, jaké nastavení chcete importovat. Na výběr jsou i výchozí nastavení, předpřipravená pro vývoj pro určitou technologii. Vaše vyexportované nastavení (pokud jste ho neexportovali do jiné složky) uvidíte v "My Settings". Pokud jste ho exportovali jinam, vyberte ho tlačítkem "Browse":

Pokračujte tlačítkem "Next". Zde vyberte, jaká nastavení chcete importovat. Opět je nejlepší nechat zaškrtnuté výchozí hodnoty, tak jak jsou a rovnou import dokončit tlačítkem "Finish":

Otevírání zdrojových kódů bez projektu a řešení

Pro další příklad budeme potřebovat nějaký zdrojový kód. Stáhněte si proto přiložený soubor a rozbalte jej. Bude v něm soubor humus.cs, což je velmi špatně naformátovaný zdrojový kód v jazyce C#.

Jednotlivý soubor lze ve Visual Studiu otevřít přes nabídku File -> Open -> File... Následně vyberte stažený soubor humus.cs. Zdrojový kód je špatně odsazený, špatně odřádkovaný a podobné ošklivosti jsou v něm záměrně udělány.

Zformátování existujícího kódu

Existující zdrojový kód lze formátovat přes nabídku Edit -> Advanced -> Format Document. Následně bude zdrojový kód správně odsazený podle vašeho nastavení pro daný jazyk (v tomto případě C#). Krom funkce Format Document, se v stejné nabídce nachází ještě funkce Format Selection, která zformátuje vybraný text. Klávesová zkratka pro automatické zformátování je Ctrl + ED.

Toto je pro dnešek vše.

Příště, v lekci Visual Studio - Vyhledávání a nahrazovaní v textu, se naučíme v textu nebo zdrojovém kódu vyhledávat a nahrazovat. Rozhodně je na co se těšit.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 996x (1.2 kB)

 

Předchozí článek
Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie
Všechny články v sekci
Visual Studio - Pokročilá práce
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
18 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (3)

Avatar
Michal Žůrek - misaz:21.4.2015 15:50

už je tam.

 
Odpovědět
21.4.2015 15:50
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Michal Štěpánek:21.4.2015 15:51

óóóóóóó děkuji... :D

Odpovědět
21.4.2015 15:51
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Štěpán Wünsch:25.2.2016 18:53

Formátování je opravdu super. Zvykl jsem si na zkratku [Ctrl K] + [Ctrl D] a kolikrát ji marně mačkám i v jiných programech :-D

 
Odpovědět
25.2.2016 18:53
Avatar
Odpovídá na Štěpán Wünsch
Michal Žůrek - misaz:25.2.2016 19:07

tak si na to nastav nějakou inteligentnější zkratku, takové double kombinace se mi moc nelíbí. Třeba F4 je o ničem, si to nastav na ni nebo nějakou tobě milejší.

 
Odpovědět
25.2.2016 19:07
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Štěpán Wünsch:25.2.2016 20:12

Popravdě se mi double kombinace také moc nezamlouvají. Snad pro ně mají inženýři z Microsoftu důvod. Původně jsem tu zkratku plánoval změnit už jsem si zvyknul a přidaly se další. Pamatuju si ještě [Ctrl R] + [Ctrl R] (Rename), [Ctrl M] + [Ctrl O] (Collapse to Definitions) a [Ctrl M] + [Ctrl L] (Toggle All Outlining).

Jinak celkem pěkný seriál. Na většinu vychytávek jsem přišel sám ale o něčem jsem neměl ani tušení.

 
Odpovědět
25.2.2016 20:12
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:15.10.2018 15:11

Tak nevím, jestli koukám správně, ale nenašel jsem v nastavení nic o anotacích. V NetBeans stačí nad třeba nad metodou napsat /** a odentrovat a samo se to vytvoří. V C# se anotace nepíšou?

 
Odpovědět
15.10.2018 15:11
Avatar
Ondřej Štorc
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Marty
Ondřej Štorc:15.10.2018 16:03

Píšou, ale pomoci tři /

Odpovědět
15.10.2018 16:03
Život je příliš krátký na to, abychom bezpečně odebírali USB z počítače..
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Štorc
Marty:15.10.2018 17:30

A jo, funguje. Díky. :)

 
Odpovědět
15.10.2018 17:30
Avatar
Rostislav Pavelka:7. ledna 19:11

Klávesová zkratka pro automatické zformátování je Ctrl + KD nebo pro vybraný kód Ctrl + KF.

Odpovědět
7. ledna 19:11
Svět je krásné místo k žití - hlavně se z něj ale neposrat :D
Avatar
Václav Dachs:1. dubna 0:02

Super článek, vše odzkoušeno a funguje a zas jsem o něco chytřejší :-)
A jde se na další článek ;-)

Odpovědět
1. dubna 0:02
S úsměvem jde všechno lépe :-)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše