MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Cvičení 1 - Spojování textu

Hezký den, tímto prvním cvičením si ukážeme jak udělat první aplikaci pomocí formuláře. K tvorbě těchto formulářových aplikací je zapotřebí mít nainstalovaný Microsoft Visual C# 2010 Express který je dostupný zdarma, ale ovšem musíte se zaregistrovat, kde se Vám následně po registrace zobrazí Product Key, který vložíte při spuštění Visualu C#.

Po spuštění Visual Studia vyberte File -> New Project -> Windows Forms Application a do pole Name napíšeme Název aplikace. Název aplikace by neměl obsahovat diakritiku a mezery.

Po vytvoření formuláře se na jeho plochu umísťují potřebné komponenty. Komponenta se vybere na panelu komponent (toolbox). Vybranou komponentu z toolboxu přetáhnete na formulář.

Naše první aplikace bude mít jen jeden řádek - do textového pole Cele zapiš text z textového pole Jmeno, přidej mezeru a text z textového pole Prijmeni. Název komponenty je od názvu vlastnosti oddělen tečkou. Na konci příkazu se píše středník, stejně jako na konci věty tečka. Význam je stejný - překladač pozná, kde končí.

Komponenta - TextBox

Komponenta TextBox se do čestiny překládá jako textové pole. Umožňuje uživateli vkládat text, a nabízí editaci textu na více řádcích. Při použití textového pole jako komponenty pro vkládání hesla, umožňuje zobrazovat místo hesla zvolené znaky.

Důležité je, že textové pole zobrazuje text a v prostředí počítačů se rozlišuje mezi textem a číslem. Při použití textového pole pro práci s čísly, musíte použít převodní funkce mezi číslem a textem.

Komponenta - Label

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Label - do češtiny se překládá jako popisek. Poskytuje informace za běhu programu nebo popisuje hodnotu zobrazenou v textovém poli. Výhodou tohoto použití je, že uživatel nemůže výsledný text změnit.

V našem příkladě jsou ukázány obě funkce. Popisuje kam a jak se má zapsat jméno a kam příjmení a vypisuje pojený text.

Komponenta - Button

Button - do češtiny se překládá jako tlačítko. Když na něj uživatel klikne, vyvolá událost. V lidské řeči to znamená, že spustí zdrojový kód, který je k němu přiřazen.

V našem případě spojí obsah obou textových polí a vypíše spojený text do třetího popisku.

Každá komponenta, která se používá v zdrojovém kódu, by měla mít své jméno. Jméno by mělo být krátké, jedinečné a vystihující funkci komponenty v programu.

Na pravé straně pracovní plochy se zobrazují vlastnosti - Properties vybrané komponenty. Vlastnost Name umožňuje komponentu pojmenovat (Defaultním názvem komponenty je název a pořadí komponenty např.: label1, textBox6, label12).

Komponenta má také vlastnost Text, u které zadáváme co bude napsáno v dané komponentě. Například pokud chceme aby v komponentně label1 bylo napsáno 'Jméno:', tak klikneme na label a přesuneme de do properties a tam vyhledáme vlastnost Text a do ní napíšeme 'Jméno:'.

První aplikace v C#

K této aplikace bude potřeba z toolboxu tyto komponenty, které si přetáhnete do formuláře:

  • 3x Label (label1, label2, Cele)
  • 2x TextBox (Jmeno, Prijmeni)
  • 1x Button (Spojit)

V závorkách jsou uvedené názvy komponent, které se jednotlivě zapisijí ke každé komponentě a to do properties a do vlastnosti Name.

¨

Po vložení a pojmenování komponent nyní dvakrát kliknětě ve formuláři na tlačítko Spojit. Po dvojkliku na tlačítko se objeví další záložka se souborem Form1.cs. V něm se zapíše hlavička funkce připojené k tlačítku Spojit. Za hlavičkou začíná levou složenou závorkou tělo funkce (část), do které se píše kód, který se má vykonat po kliknutí na tlačítko.

Naše první funkce bude mít jen jeden řádek - do labelu Cele se zapiše text z textového pole Jmeno, Jmeno oddělíme mezerou a přidáme text z textového pole Prijmeni. Název komponenty je od názvu vlastnosti oddělen tečkou. Na konci příkazu se píše středník, stejně jako na konci věty tečka. Význam je stejný - překladač pozná, kde končí příkaz. Provede jej a čte další příkaz.

Zdrojový kód

private void Spojit_Click(object sender, EventArgs e)
{
   Cele.Text = Jmeno.Text + " " + Prijmeni.Text;
}

Program se spouští tlačítkem se zelenou šipkou nebo klávesou F5.

V následujícím cvičení, Cvičení 2 - Datové typy, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Stáhnout

Staženo 307x (141.98 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště C# .NET - Okenní aplikace Windows Forms
Článek pro vás napsal JoohnnyCZ
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Зайчик
Člen
Avatar
Зайчик:15.2.2013 18:14

hehe, mohl by jsi to udělal trošku víc obsáhlé... třeba různé spojování,roz­dělování textů atd. Nemám rád články na 2 řádky :(

Odpovědět
15.2.2013 18:14
Коммунизм для нашего будущего!
Avatar
David
Redaktor
Avatar
David:15.2.2013 18:16

souhlasim s Зайчик a doufám že sem dáš i něco složitějšího

Odpovědět
15.2.2013 18:16
Nic néni nemožné!
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Зайчик
David Čápka:15.2.2013 18:17

Je to série jednoduchých příkladů pro začátečníky, bude jich tu více. Asi bych ale oddělil samotné zadání od dalších hintů k tvorbě (třeba nadpisy).

Odpovědět
15.2.2013 18:17
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Зайчик
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Зайчик:15.2.2013 18:26

Jasný, já chápu význam tohodle článku, ale když už od začátku a základy, tak aspoň pořádně. ( nechci rýpat ), ale je to to samé jako udělat tutoriál na to, jak si nalít sklenku vody a dát si jí k puse, ale už nevysvětlit jak se polyká. ( blbá metafora ale snad je význam jasný )

Odpovědět
15.2.2013 18:26
Коммунизм для нашего будущего!
Avatar
Karel Šíma
Člen
Avatar
Karel Šíma:15.2.2013 19:04

Hodnotil bych to jako článek který nevím kam zařadit ... začátečníci, kteří opravdu nic neznají nebo opravdu začínají s málem budou z GUI zmateni. Ve zdrojáku není ani jeden koment k vložení komponent, přejmenování těch komponent a tak. Kdyby si to někdo chtěl zkusit od začátku a byl opravdový začátečník tak nebude vědět bude zklamán či možná odrazen od tutoriálu či programování.

Na tyto ukázky je podle mého spíše vhodnější využít textový výstup konzole. Ale především začátečníka by bylo potřeba navést na založení projektu, jako zadat ten text a jak ho vypsat a pak následně jak se tedy spojují. To že zde autor ukázal jak se pracuje s properties textboxů je pěkné ale podle mě je to matoucí. Jelikož první otázkou úplného začátečníka bude kde se vzalo okno, kde se vzalo tlačítko ... Pokud někdo bude pokročilejší tak předpokládám že nebude hledat spojování řetězců.

Odpovědět
15.2.2013 19:04
Nejvíc času promarníme tím, že usilujeme získat čas. - John Steinbeck
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
JoohnnyCZ
Redaktor
Avatar
JoohnnyCZ:16.2.2013 17:48

Ano plně souhlasím se všemi vašimi názory, samozřejmě bude tady více dílů, které již mám připravené. Ale jelikož jsem tady viděl velice krásně prezentované návody a tutoriály, tak jsem se rozhodl dělat k tomu pouze aplikace.

 
Odpovědět
16.2.2013 17:48
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:18.2.2013 12:35

Teda, málem mi vypadly oči, teď je to dokonalé! :)

Odpovědět
18.2.2013 12:35
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Karel Šíma
Člen
Avatar
Odpovídá na JoohnnyCZ
Karel Šíma:25.2.2013 15:00

Tak teď jsi udělal opravdu skvěle ... nyní by to musel zvládnout i ten co na Visual Studio dříve nešáhnul velkej THUMBS UP :) :)

Odpovědět
25.2.2013 15:00
Nejvíc času promarníme tím, že usilujeme získat čas. - John Steinbeck
Avatar
JoohnnyCZ
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Karel Šíma
JoohnnyCZ:25.2.2013 21:03

Děkuji za podporu už připravuji další díly, nad kterými musím ještě zapracovat.

 
Odpovědět
25.2.2013 21:03
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.