Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: Autorská práva a výdělek na internetu

Podnikání a výdělek na internetu Autorská práva a výdělek na internetu

Aktivity (1)
Avatar
kleofas.hatlapatka:16.1.2015 8:36

Zdravím borci,

už delší dobu vedu polemiku sám se sebou jak je to vlastně s "kopírování" užíváním kódů či vytváření služeb a následný profit z této činnosti. Abych to osvětlil dám ilustrativní příklad:

Cca roku 2012 jsem objevil jeden zajímavý portál na "mentální cvičení", kde vlastně formou her si bystříte postřeh, rozšiřujete paměť a ještě mnoho dalšího. No její autoři si žádají poměrně nemalý poplatek za zpřístupnění této služby. Ano vytvořili ji (možná i dokonce jako první) sami se na to to podívejte na: http://www.lumosity.com/

No a jak už to tak bývá, tak co je účinné a jednoduché na naprogramování tak to nějaký šikula z našich luhů a hájů "zkopíruje" a snaží se na tom porejžovat nějakou tu zlatku sám, příklad: http://www.mentem.cz/

Hry jsou principiálně stejné, složitost naprogramování dle mého názoru nebude zas tak velká složitost.

No a teď jak jsou na tom práva ?

Češi mohou říci: "vše jsme si sami naprogramovali nic jsme neukradli" (tomu i věřím, bo to velká složitost nebude), pravděpodobně ani lumosity.com o nich neví, že existují takže zatím se nic dít z jejich strany nebude.

No a já stále nevím je to legání či ne ?

Bo když se hecneme a nebudeme dělat "machry" a budeme tvořit kontinuálně nějaké dílo např. "zbystrimozek.cz" může to pro nás mít i finanční přínos. Nebo co to udělat i zadarmo ? Jak by se to asi líbilo české firmě, která s tímto "know how" přišla jako jedna z prvních ?

Berte tento příklad jako jednu ukázku z mnoha v internetových vodách. Rád bych rozpoutal smysluplnou diskuzi na toto téma "kopírování" služeb nebo i jen zdrojových kódů ? Těším se na vaše postřehy.

Odpovědět 16.1.2015 8:36
Apeluji na všechny co odpovídají na dotazy, tak pokud je to jen trochu možné dávejte rovnou reálná řešení třeba v htt...
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na kleofas.hatlapatka
tomasmanhal:16.1.2015 9:49

Tohle asi není zrovna úplně šťastný příklad kopírování know-how. Tahle branže je ve světě poměrně rozšířená, spoustu takových konzultačních a tréninkových projektů jede offline a úspěšně. Není tajemstvím, že spousta velkých korporací má ve svých řadách také týmy, které se starají o rozvíjení zaměstnanců, co se týče mentální stránky. A pokud se takový online projekt najde i v Česku a věřím, že se třeba inspirovali zahraničním projektem, nevidím na tom nic špatného a už vůbec ne "vyčůraného" :-) Těžko poznáme, jestli jde těm českým opravdu o dobrou věc, jsou profesionály v oboru a nebo se jen snaží vyždímat peníze :-)

Co se týče podobného projektu, který by měl jet "zdarma", tak by to asi nefungovalo, a konkurenci by to bylo jedno, protože ta si svoje zákazníky najde. Musel bys mít někde kvalitní příjem a pak dostatek volného času aby jsi měl čas takový projekt vůbec nastartovat, propagovat a pracovat s klienty. To je stejné, jako když se někdo rozhodne, že bude dělat Open Source za vidinou lepšího světa. Ale pak pozná, že to není tak růžové, že má problém se uživit a pak si řekneš "Proč bych se stresoval s něčím zdarma, když na tom můžu vydělat?".

S kopírováním těch her bych to taky neviděl tak žhavě. Vezmi si příklad z Flappy Bird, stačí Ti vidět jak hra vypadá a funguje a pokud umíš programovat, tak si uděláš klon víceméně v jakémkoliv jazyce a nebude se jednat o plagiátorství, pokud uděláš mírné změny v grafice (a tu nebudeš mít nejspíš nikdy stejnou) a podobně :-)

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 9:49
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Martin Gabriel:16.1.2015 9:59

Pokud někdo vyloženě neukradl zdrojový kód, napsal si to sám a pojmenoval to jinak, tak nevidím legislativní problém. Pokud to autor nemá nějakým způsobem patentované (o čemž pochybuju), tak s tím nic nenadělá. A ono je to vlastně i dobře, protože konkurence je pro projekty pozitivní a nutí je býti lepšími pro zákazníky.
Je to jako se slevovými portály. Najdeme jich na internetu desítky, ale opravdu úspěšný je možná jeden/dva. Drtivá většina je jen duplicita, která vydělává na prokliku. No... oni vlastně zas tak nevydělávají... :)

V zásadě nápad je jen začátek a vůbec neplatí úměra, že dobrý nápad = dobrá služba/produkt. Od nápadu k realizaci je hrozně dlouhá cesta a tak se může stát (a historie to dokazuje), že "ukradnutý nápad" s dobrou realizací se stane úspěšnou službou/produktem.

Podle mě by byly zbytečné i patentové tahanice, protože ten nejlepší si peníze vydělá proto, protože je nejlepší a ne proto, že má patenty. Ale zřejmě jsou patentové tahanice výnosné. :)

Nahoru Odpovědět  +1 16.1.2015 9:59
"Be the change you want to see in the world" - Michael Scofield
Avatar
Odpovídá na tomasmanhal
kleofas.hatlapatka:16.1.2015 13:45

Tome díky za reakci. Pár postřehů:

  1. Ano, nebyl to asi nejšťastnější příklad, ale vybral jsem ho bo už v tom roce 2012 jsem si říkal, že u nás nic takového kvalitního není, a že by se to mohlo ujmout. Bohužel mé znalosti a kontakty nebyly na takové úrovni abych to rozjel, také mě právě brzdilo morální dilema jestli se to vůbec smí. A neuvedl jsem to zhrzen, bo vidím že projektů, služeb a programů vychází zas a znova dokola pořád hodně, chci se jen poučit jak to příště neprováhat.

2)Ano, trefil jsi se s volným časem a stálým příjmem. Nejsem kovaný programátor a stále se učím a stále jsem zatím myslím na začátečnické úrovni, ale pokroky mám. A chci jen dodat, že věřím, že lidí je plno kteří mají čas i zajištěno živobytí. Vzpomeňme studenty vysokých škol, kteří mají poměrně dost času. Myslím, že i proto se StartUpy roztrhl pytel.

3)Není nutno to mít mecenášsky zadarmo, ale stačí menší peníz možná i trochu jiné financování služeb.

  1. Příklad s Flappy nevím jestli je úplně vhodný, protože to bylo už na startu zadarmo nebo za nízký peníz do 50 Kč ? Nevím. Je třeba si přiznat, že obecně lidé jdou prostě po nižší ceně při relativně stejné kvalitě produktu, tak to je. Proto vytvoření portálu kde budou mentální hry, procvičování počtů, rychločtení, atd. (ano to vše jsou projekty placené, v úhrnu přes 1000 Kč) si myslí, že by bylo vyhledáváno.

A jen další nápad, jak je to s autorskými právy na internetový článek ? My přijde, že všichni kopírují od všech a vydávají to za své :)

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 13:45
Apeluji na všechny co odpovídají na dotazy, tak pokud je to jen trochu možné dávejte rovnou reálná řešení třeba v htt...
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na kleofas.hatlapatka
tomasmanhal:16.1.2015 14:01

Nikdo si nemůže jenom tak okopírovat článek, na který si původní autor vyhrazuje právo :-) Pokud se tak stane, tak má původní autor právo požádat o odstranění nebo úpravu a člověk, který ho opsal má za povinnost uposlechnout. Je třeba si ale uvědomit, že není jedno a totéž, pokud okopíruješ článek slovo od slova, nebo okopíruješ jen myšlenku. Na myšlenku samotnou už se žádné autorské právo nevztahuje, pouze na výsledek té myšlenky, nějaké dílo. To znamená, že pokud zkopíruješ článek jako takový, tak je to trestné, ale myšlenku si převzít můžeš.

Podle mě je ale v zájmu lidí, kteří chtějí na internetu podnikat, nebo se někam dostat, aby psali originální články. Vyhledávače takové "kopíráky" penalizují :-)

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 14:01
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Odpovídá na Martin Gabriel
kleofas.hatlapatka:16.1.2015 14:05

I tobě díky Martine za příspěvek.

V zásadě jsou duplicity všechny i asi nejsilnější Vykupto, které se prostě vzalo zase z ciziny. Ale jak jsi psal je za tím obrovský kus práce, to rozhodně ANO! Koukni se ale kdo vyhrál, ti co byly první, ti kteří nastavovali trend. A měl jsem na mysli spíše čistě webové projekty, možná vzít i v potaz droidí.

S tím zdrojovým kódem jsi to myslel jak ? Ukrást zdroj změnit proměnné trochu přeházet řádky, trochu jiné funkcionality a woa la mám svůj autorský kód ? Právě to si nemyslím, že je příliš košér.

Jak jsem psal výše Tomovi, když si tedy okopíruji článek přeložím jej, trochu obohatím o naší květnatou slovesnost, přeházím odstavce, tak jsem vydal vlastní článek ?

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 14:05
Apeluji na všechny co odpovídají na dotazy, tak pokud je to jen trochu možné dávejte rovnou reálná řešení třeba v htt...
Avatar
Odpovídá na tomasmanhal
kleofas.hatlapatka:16.1.2015 14:09

Boti penalizují pouze eng - eng popřípadě cz - cz, ale na přechody mezi jazykama nemají šanci :)

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 14:09
Apeluji na všechny co odpovídají na dotazy, tak pokud je to jen trochu možné dávejte rovnou reálná řešení třeba v htt...
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na kleofas.hatlapatka
tomasmanhal:16.1.2015 14:11

To je asi pravda :-)

jinak k tomu zdrojovému kódu, nesmíš si ukradnout kód z už hotové aplikace, tam se vztahuje to autorské právo :-) Leda by ji vydali jako open source :-)

Nahoru Odpovědět 16.1.2015 14:11
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.