IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Neaktivní uživatel:4.5.2016 21:58

Ahoj :) Jsem zoufalá osmnáctiletá gymplačka, která vždy plánovala studium na fildě. Teď ve třeťáku mi ale došlo, že studium mých vysněných oborů (např. Pravěká archeologie Blízkého Východu na MUNI :D) by mi s největší pravděpodobností bylo k ničemu vzhledem k tomu, že bych po výšce nesehnala žádné uplatnění. Proto jsem odstartovala pátrání po jiných zajímavých oborech a pozastavila jsem se u Informační bezpečnosti (VUT). Zaujalo mě, že se údajně jedná o syntézu techniky a práva a dalších oborů (takhle to alespoň píšou v oficiálním textu, těžko říct, jaká je realita :D) a prý je to ideální obor pro středoškoláky, kteří by jinak o technice ani neuvažovali a šli by se radši zahrabat někam na práva.
Tak, konečně se dostávám k mému dotazu, pardon za ten dlouhý úvod... :D Neznáte někdo tento obor? Nevíte, jestli by studium přežil gymplák, který předměty, jako je fyzika nebo matika, přežívá, ale zároveň v nich nijak nevyniká (já třebas vždycky tyto předměty nějakým zázračným způsobem stáhnu na dvojku na vysvědčení)? A nevíte někdo, jak to reálně vypadá s uplatněním? Zkrátka řečeno si o tom oboru jakožto správný humanitně zaměřený gymplák absolutně nedokážu udělat nějakou představu. ;)
Moc děkuju za vaše případné odpovědi a všem, co to dočetli až sem, posílám imaginární flašku vína/piva/čehokoliv chcete. :D A pokud vás napadá ještě nějaký zajímavý VŠ obor (jakéhokoliv zaměření), který by se hodil k mému zoufalému případu, určitě napište. ;) Díky! :)

Odpovědět
4.5.2016 21:58
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Erik Báča
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Erik Báča:4.5.2016 22:36

Přečti si tenhle článek:

http://www.itnetwork.cz/nezarazene/hodnoceni-vut-fit

A taky můžeš napsat David Novák a na něco se zeptat, určitě ti rád odpoví ;)

Nahoru Odpovědět
4.5.2016 22:36
Když mi dáš mínus, napiš proč!
Avatar
David Novák
Tvůrce
Avatar
David Novák:5.5.2016 0:28

No koukám, že to není FIT, ale FEKT. Takže to neznám osobně, ale z pohledu na to si myslím, že je to zvládnutelné i pro humanitně zaměřené lidi.

Ovšem musíš být připravená nepodceňovat věci, hodně se učit (lidé, co se IT věnovali přes střední mají typicky prvák o dost lehčí a až pak to začne) a taky k tomu najít lásku. Pokud by tě to nebavilo, tak to asi moc nemá smysl - nechceš dělat celý život něco, co by tě vůbec nebavilo. Navíc se dá říct, že vynikající ajťák může být jen ten, kdo tím opravdu žije a není to "jen" práce 8 hodin a pak na to ani nepomyslíš.

Uplatnění ale rozhodně je. Zaměření na bezpečnost je dosti praktické a myslím, že i zajímavé. Být tebou bych si zkusil co nejdřív vyzkoušet intenzivně nějaké programování, protože toho tam bude určitě také nezanedbatelné množství. Matiky a fyziky se bát podle mě nemusíš. Není to nic primárního (ale dozvíš se základní věci, které se můžou hodit). Měl jsem na FEKTu tři matiky a jednu fyziku a bylo to celkem v pohodě (když se na to nevykašleš úplně) a taky jsem v matice nikdy nezářil.

Jinak počítej s tím, že je to hlavně o logice, analýze a pochopení a spojování souvislostí - obzvláště co se bezpečnosti týče. Takže co musíš pak umět je typicko toto: Musíš chápat, jak funguje komunikace, jaké jsou zranitelnosti a zneužitelná místa (třeba že se někdo může za někoho vydávat) a jak je možné se proti nim teoreticky i prakticky bránit (např. asymetrické šifrování).

Nahoru Odpovědět
5.5.2016 0:28
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Neaktivní uživatel:5.5.2016 0:34

Vazne je to kombinace prava a dalsich? Ja mam o bezpecnosti predstavu spis na hardcore systemaka s kryptografii, linearni algebrou ... atd... rekni mi co si o tom mysli, prece jenom, ja bezpecnost jeste nemel ... pro OP ... studuj psychologii ... s tim jaky dnesni rodice vychovavaj nesamostatny, neschopny upozadneni se a respektu *** bude mit za 20 let hodne zakomplexovanejch mladejch lidi velkej problem ... ;)

Nahoru Odpovědět
5.5.2016 0:34
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
mayo505
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
mayo505:5.5.2016 0:43

ano, vraj tam majú z každej oblasti niečo, napríklad z toho práva duševné vlastníctvo apod.

 
Nahoru Odpovědět
5.5.2016 0:43
Avatar
Odpovídá na mayo505
Neaktivní uživatel:5.5.2016 0:58

zajimave .. u nas se to studuje jako samostatnej predmet se zkouskou

Nahoru Odpovědět
5.5.2016 0:58
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:5.5.2016 1:19

Neřekla jsi nám moc o tom, co tě naopak hodně baví, v čem jsi dobrá, co tě naplňuje. Víme zejména, že v matice a podobných věcech sice přímo neexceluješ, ale také to není vůbec špatné.

Je ale fakt, že pokud nejsi vyhraněná, může pro tebe šířeji zaměřený obor (tak rozumím tomu, co bylo řečeno o IB na VUT tady) tím pravým. Ten obor neznám, neb žiju a studuju v Praze a do Brna se podívám jen sem tam (když už tam má člověk práci, tak by občas také měl, že :-) ). Můžeš ale zjistit, že tě třeba zajímá jen nějaká malá podoblast a nemusí to být zrovna bezpečnost. A nemusí to být ani nějaké tvrdší programování, existují i pozice někde mezi (komunikace mezi programátory a zákazníky a jiné spíše manažerské, kde je ale technické pozadí dost výhodou).

Otázka také samozřejmě je, zda je pro tebe dobrá kariéra tím, čeho chceš v životě dosáhnout. Někteří lidé zase práci berou jako něco, co je živí (to neznamená, že by ji měli odvádět špatně), ale hlavní je pro ně náplň zbylého (volného) času. Tzn. není třeba být excelentní ve svém oboru, pokud člověk neočekává excelentní hodnocení.

Že budou mít ostatní náskok, protože už x let programují atd., nemusí být až taková výhoda, pokud jsi zvyklá se učit. Se mnou do prváku na MFF nastupovala řada lidí chytřejších než já a dost jich odešlo do půl roku, protože se nedokázali (neob mi to tak připadá) přenést přes fakt, že něčemu nerozumí sami od sebe a že by se měli začít také učit. Chytrost se dá do značné míry nahradit nasáváním informací a snahou.

Ale určitě to Brno zkusit můžeš. Pokud by se ti tam nelíbilo, dá se za rok přejít někam jinam (snad pořád jsou 4 roky Bc studia na veřejných školách zdrama). Pokud pro tebe není nutné v rozumně krátké době sehnat práci, tak bych zatím zoufalství zahnal někam do kouta, na to je zatím čas.

Nahoru Odpovědět
5.5.2016 1:19
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Pluhtík
Člen
Avatar
Pluhtík:13.5.2016 22:57

Jsem zoufalý třeťák na obchodce, který by ještě před rokem dal ruku do ohně za to, že bude pokračovat na vysoké v oboru žurnalistika, antická mytologie nebo německý jazyk a literatura :D
Potom mi došlo, že být žurnalistou je sice fajn, ale když se v ničem jiným nevyznám, tak také nebudu mít o čem psát, leda tak bulvár. Ani se nehodlám honit po hoře Olymp a pátrat po neexistujícím paláci. A Bůh mě chraň před čímkoliv, co má název ***** jazyk a literatura. Ne, že by mě cizí jazyky nebavili, ale nepotřebuji vědět původ každého jednotlivého slovíčka :)
A jelikož si nedokážu představit sám sebe jak studuji pouze ekonomii, ve které mám sice známky fajn, ale nechci být jen v tomto oboru, ani právo (chyběla by mi matematika), tak logicky přemýšlím o informatice, ekonomii-informatice nebo matematice-ekonomii, přičemž žhavými kandidáti jsou zatím VUT a FI MUNI.
To jen na povzbuzení, že nejsi sama, a nejsi na tom ani nejhůř, protože ohledně fyziky, já nemám ani ty základy :) možná se potkáme na stejné VŠ :D

 
Nahoru Odpovědět
13.5.2016 22:57
Avatar
mayo505
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Pluhtík
mayo505:14.5.2016 10:58

na FI MUNI (minimálne v odbore apl. informatika, ale veľmi pravdepodobne aj vo veľa ďalších) nie je ani jedna povinná fyzika

 
Nahoru Odpovědět
14.5.2016 10:58
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.