IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 12 - Jak fotit na dovolené

V předchozím kvízu, Kvíz - Úvod do focení zvířat a produktové fotografie, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Dnes se budeme věnovat focení na dovolené.

Focení na dovolené zažil snad každý. Celá rodina se postavila vedle sebe, vaši rodiče vykřikli sýr a vyfotili vás před mořem, zámkem nebo horami… dnes si řekneme něco o focení, které ale rozhodně nebude vypadat jako ve výše uvedeném příkladu.

Fototechnika

Začneme technikou. Na dovolenou se vám určitě nechce tahat velká a těžká technika, proto jsou na trhu různé alternativy jako ultrazoomy a bezzrcadlovky. Obě zmíněné kategorie jsou lehké, skladné a cenově dostupnější oproti zrcadlovkám.

Já osobně bych ze dvou zmíněných alternativ vyzdvihl bezzrcadlovky, protože nabízí možnost manuálního nastavení parametrů (ISO, clona, expoziční čas), bez které se už většina fotografů neobejde. Další výhoda bezzrcadlovek je jejich skladnost a vysoká kvalita fotek, která je srovnatelná s kvalitou levnějších zrcadlovek. Velkou nevýhodou bezzracdlovek je však jejich cena, která se může vyšplhat až na dvojnásobek ceny běžného kompaktu potažmo ultrazoomu.

Další část naší techniky na dovolenou samozřejmě bude objektiv (pokud s sebou tedy nebereme ultrazoom nebo kompakt, v těch je objektiv přímo zabudovaný). Bylo by pošetilé brát si s sebou více jak jeden objektiv, když s sebou nebereme ani naší těžkou zrcadlovku. Nejlepším řešením je tedy vzít univerzální objektiv, kterým se dá fotit téměř všechno. Dobrým příklad takového objektivu je:

  • objektiv s ohniskovou vzdáleností 18-55mm – obyčejný objektiv, který je k dostání v setu s každou zrcadlovkou
  • pevný objektiv s ohniskovou vzdáleností 50mm – tato ohnisková vzdálenost se nejvíce podobá našemu běžnému pohledu, a proto je ideální na většinu žánrů, které můžeme na dovolené potkat

Dále by se vám určitě mohl hodit stativ na noční fotografie, panorama, krajinu nebo na experimentování se samospouští, proto bych vám ho určitě doporučil zařadit do povinné výbavy na dovolenou. Pokud se vám ho s sebou nechce tahat, poohlídněte se po tzv. Joby GorillaPod, mohl by vám ušetřit místo v batohu. Spousta fotografů o něm říká, že je nestabilní a nespolehlivý, my na něj ale nebudeme pokládat 2,5 Kg zrcadlovku. Náš ultrazoom/bez­zrcadlovka nebude vážit více než 1,3 Kg, proto se nemáme čeho bát.

Fotografování pro začátečníky

Zaměřte se na detaily

Všichni určitě znáte typické fotky z dovolených, kde je vyfocená exotická růže, ale kolem ní je vidět celý keř a všechno ostatní okolo, takže pomalu vidíte na druhý konec parku. Dobře, trochu přeháním, ale jenom proto, že chci zamezit tomuhle focení nekonkrétních motivů. Vyberte si motiv, který na vás působí dobře, může to být třeba výše zmíněná růže. Běžte k ní co neblíže to půjde, zazoomujte na ní a vyfoťte. Z fotky je jasně vidět váš konkrétní motiv bez rušivého pozadí, které by odvádělo pozornost.

Moře - Fotografování pro začátečníky

Na této fotce jsem se zaměřil na vlny, které pěnily moře. Viděl jsem, že je hloupost fotit celou krajinu moře, protože by na fotce bylo moc elementů, které by rušily od mého hlavního motivu a tedy vln moře pěnících vodu, proto jsem se zaměřil na jednu část moře, šel jsem k ní co nejblíže, zazoomoval jsem a zmáčkl spoušť.

Detail - Fotografování pro začátečníky

Originalita

K originalitě řeknu jenom toto: Představte si, že fotíte nějaké slavné jezero, které má ročně tisíce turistů a teď si představte, kolik lidí fotilo přesně z místa, na kterém stojíte vy… Následně se zamyslete, kolik lidí myslíte, že obešlo celé jezero a vyzkoušelo fotit z více míst a úhlů. Druhé číslo je podstatně menší, že? Proto neomezujte sami sebe a foťte z míst, která ještě nebyly objeveny. Buďte originální a vytvářejte fotografie, které ještě nikdy nikdo neviděl, nenechte se zastavit místem a fotkami, které má každý.

Objevujte krásy, které nikdo před vámi neviděl a foťte, jak to jenom půjde.

Kultura

Při focení se nesoustřeďte jenom na focení. Poznávejte lokální kulturu, místní lid a jejich způsob myšlení. Zajděte si na typická místa pro danou zemi. Může to být trh, kostel, pláž, jezero atd. Taková návštěva vás nejen kulturně obohatí, ale i ve vás probudí, jak já říkám "zvědavce", a fotograf musí být tak trochu "zvědavec", aby mohl fotit místní kulturu z první ruky a aby mohl zachytit fotografie, které jen tak nějaký turista nemá, proto nasávejte místní kulturu, jak jenom to půjde.

Socha - Fotografování pro začátečníky

Buďte smělí

Nevalná skupina fotografů jsou nesmělí, bojí se vytáhnout fotoaparát a vypadat tak trochu jako "podivíni". Takovouto situaci určitě zažil každý fotograf: Fotíte například zajímavou texturu stromu a lidé kolem vás chodí, říkají si, co je to za šílence a jenom kroutí hlavami. Takové chování je pro lidi přirozené, protože každý, kdo vybočuje z běžného chování, je automaticky v hlavě přihlížejících označen za podivína. Fotograf ale musí být výjimka, nesmí se bát označení podivína, a proto využijte, že vás v daném místě nikdo nezná. Nemáte se před kým stydět. Nemáte se čeho bát, protože za týden už budete jinde a lidi, kteří si o vás budou povídat jako o podivínovi, už nikdy v životě neuvidíte. Foťte všechny a všechno kolem sebe, ničeho se neostýchejte a překonejte svoje hranice, protože z takového malého překonání hranice na dovolené, se může stát větší překonání hranic u vás doma.

Tipy na konec:

  • Dávejte si na svoji techniku pozor. Obzvláště na letištích a v autobusech, nikdy nevíte, co se může stát.
  • Při ostrém světle zůstaňte doma a odpočívejte nebo upravujte fotky, protože ostré světlo je zabiják všech pěkných fotek. Počkejte si radši na zlatou hodinku, při které se vám vše zbarví do krásných teplých odstínů a vy budete mít možnost zachytit vaše fotografie v tom nejlepším světle.
  • Foťte z letadla. Možná budete vypadat jako podivín, ale slibuji vám, že výsledné fotografie za to rozhodně stojí.
  • Zkoušejte žánry, které doma zkoušet nemůžete. Pokud bydlíte ve vesnici, věřím, že moc street fotek asi nenafotíte, proto využijte příležitosti a vyfoťte je na dovolené.
  • Foťte zajímavé textury, které na své dovolené potkáte, protože nikdy nevíte, kdy se vám nějaká zajímavá bude hodit.
  • Poslední rada na závěr je, abyste na sebe dávali pozor, nepřetěžovali se a dovolenou si hlavně užili.

To by bylo pro dnešek vše, doufám, že si vaší dovolenou užijete, vyfotíte spoustu pěkných fotek a poznáte novou kulturu. Vraťte se v bezpečí domů a já se na vás budu těšit u dalšího článku.

V další lekci, Úvod do focení makra, se budeme věnovat focení makra.


 

Předchozí článek
Kvíz - Úvod do focení zvířat a produktové fotografie
Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úvod do focení makra
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
25 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity