Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Jak vybrat správný foťák a objektiv

Jak vybrat správný foťák a objektiv

Fotografování pro začátečníky

Vítejte u úvodu do focení. V této sérii se společně podíváme na koupi fotoaparátu a objektivu. Vysvětlíme si, jak fotoaparát nastavit a něco o základních fotografických parametrech jako je ISO, clona, expoziční čas atd. Nakonec se podíváme na problematiku barev a černobílých fotografií.

Dělení fotoaparátů

Fotoaparáty by se daly rozdělit do 3 kategorií podle jejich použití, funkcí a ceny. Pojďme si je podrobně rozebrat.

Kompaktní fotoaparáty

Tyto fotoaparáty jsou určeny pro občasné fotografování rodinných dovolených, všemožných zážitků a akcí. Nabízejí jednoduché automatické ovládání bez zbytečných funkcí navíc. Výhoda kompaktů je jejich jednoduchost a skladnost. Hodí se pro fotografy, kteří fotí párkrát do roka a nechtějí se starat o nastavování fotoaparátu.

Kompakty ovšem nejsou vhodné pro náročné uživatele nebo pro uživatele, kteří se chtějí naučit fotit. Je to z důvodu, že u většiny kompaktů není možné nastavit základní parametry jako ISO, clonu a expoziční čas. Co se týče ceny, poměrně kvalitní kompakt stojí kolem 4 500 Kč a víc.

Digitální zrcadlovky

Zrcadlovky jsou určeny pro fotografy, kteří mají náročné požadavky a od svého přístroje očekávají vysokou kvalitu fotek. S digitální zrcadlovkou se proto dá fotit v podstatě všechno. Od sportu až po krajinu. Největší výhoda zrcadlovek je možnost výměny objektivů, výsledná kvalita fotek a možnost manuálního nastavení parametrů (ISO, clona, expoziční čas). Mezi výhody, které už nejsou tak markantní, ale přesto stojí za zmínku, patří možnost dokoupení dalšího příslušenství jako externí blesk, optické filtry a podobně. Nevýhoda zrcadlovek je poměrně velké rozměry těla a objektivu a samozřejmě vyšší cena.

Zrcadlovky by se daly rozdělit do dvou hlavních kategorií, podle velikosti snímače APS-C a FULL FRAME.

APS-C snímač v sobě obsahují levnější přístroje. No levnější... Většinou jsou to fotoaparáty do 30 000Kč. Avšak oproti Full framům, které stojí okolo 40 000 až třeba 150 000 to je poměrně malá částka. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy snímačů je ve velikosti. Full frame neboli kinový formát je ve velikosti 24x36mm a oproti APS-C snímači nabízí vyšší kvalitu výsledného snímku a lepší odstup od šumu, to je ale vykoupeno vyšší cenou. Oproti tomu APS-C je přibližně o velikosti 23.6x15.8 (U rozdílných značek se velikost může lišit), nedělá tak kvalitní fotky jako full frame, ale výsledná kvalita fotek je pro naprostou většinu běžných uživatelů víc než dostačující.

Z důvodu velikostních rozdílů snímačů je důležité zmínit pojem crop faktor. Pokud má fotoaparát jiný snímač než Full frame, ohnisko se začne přepočítávat. V praxi to znamená, že pokud mám fotoaparát s crop faktorem 1.5 a na něm nasazený objektiv o 28mm, stane se z něj 42mm. Takže čím menší snímač je použit, tím menší je úhel záběru při použití stejného objektivu.

Na tuto věc je potřeba si dávat pozor, protože pokud budeme chtít opravdu široký záběr a vezmeme si na pomoc např. objektiv s 18mm, který nasadíme na fotoaparát s crop faktorem 1.6, stane se z objektivu 18mm objektiv 29mm, proto je důležité brát na tuto problematiku zřetel.

Bezzrcadlovky (Kompakty s výměnným objektivem)

Poslední kategorií jsou bezzrcadlovky, které v sobě snoubí výhody kompaktů - malá velikost těla a zrcadlovek - kvalita fotek a možnost výměny objektivu. V posledních letech se tyto fotoaparáty na trhu docela oblíbené, zvlášť díky parametrům uvedeným výše. Bezzrcadlovky jsou poměrně výkonné malé fotoaparáty se snímačem ze zrcadlovek, proto se hodí pro cestovatele, kteří ocení skladnost a vysokou kvalitu fotografií. Typickými představiteli bezzrcadlovek jsou například řady Fujifilm X, Olympus PEN, Sony NEX a další.

Zkusím to všechno nějak shrnout. Pokud chcete fotit jen občasně věci jako oslavy narozenin a dovolené, je pro vás kompakt ideální volba. Pokud se ale o fotku zajímáte a chcete fotit často - a to i žánry náročné na techniku, bude pro vás zrcadlovka ideální. Bezzrcadlovku bych doporučil fotografům, kteří už se ve focení vyznají a přesně ví, co chtějí.

Jaká značka je nejlepší?

Na tuto otázku se nedá jasně odpovědět. Každá značka má své výhody a nevýhody a pro každého se hodí jiný přístroj, protože na něj a na fotografování máme každý jiné nároky. Pokud kupujete svůj první foťák a nevíte značku, zeptejte se kamarádů, rodiny, prostě kohokoliv kdo fotí, jakou značku používá. Pokud to bude váš dobrý známý, poradí vám nebo třeba v budoucnu půjčí objektivy. Pokud ve svém okolí nemáte žádného fotografa, prostě sáhněte po tom, co vám sedne do ruky a bude se vám nejvíce líbit. Na začátek stejně nemá cenu kupovat drahé foťáky, které mají spoustu funkcí, kterým nebudete rozumět, a akorát vás odradí od focení. Za mě je ideální volba zrcadlovka kolem 15 000Kč. S takovým foťákem se nejlépe naučíte fotit, pochopíte základní principy a při příští koupi fotoaparátu, už přesně budete vědět, co vyžadujete.

canon - Fotografování pro začátečníky nikon - Fotografování pro začátečníky

Objektiv

Objektiv je čočka nebo soustava čoček, vytvářející opticky změněný obraz, který se ještě dále zpracovává a zaznamenává. Podle ohniskové vzdálenosti objektivu (vzdálenost čočky od ohniska) se rozlišují objektivy do 3 skupin:

  • Širokoúhlý objektiv má krátkou ohniskovou vzdálenost a tím pádem široký úhel záběru. Takovéto objektivy se používají na focení přírody, interiéru a architektury. Jsou k tomu určeny, protože se do snímku vejde celá budova nebo krajina. Objektivy zmenšují a nejde s nimi fotit detailní předměty, a proto se nehodí na sportovní nebo makro fotku. Širokoúhlé objekty jsou udávány od 8 do 35mm.
  • Normální objektiv odpovídá pohledu lidského oka. Nijak nezkresluje a focený předmět vyobrazuje s přirozenou perspektivou. Normální objektiv se používá na focení portrétů a street fotografií a má pak 50mm.
  • Teleobjektiv má dlouho ohniskovou vzdálenost a proto nabízí úzký úhel záběru. Teleobjektivy se používají na focení portrétů, reportáží, sportu, makra, atd. Využití má spoustu, avšak nehodí se na focení přírody jako celku, interiérů apod. Za teleobjektiv se dá považovat vše nad 50mm.

Světelnost objektivů

Světelnost je jeden z nejdůležitějších parametrů, kterých bychom si měli všímat při výběru objektivu. Udává schopnost objektivu propouštět světlo, což znamená, že čím nižší f (značka která udává světelnost), tím lepší světelnost.

Další parametr, který světelnost ovlivňuje, je hloubka ostrosti. Čím nižší f, tím více můžeme rozostřit pozadí. To využijeme u focení portrétů, makra apod. U objektivů, které nejsou typu zoom (jsou tzv. pevné), je povětšinou mnohem lepší světelnost např. 50mm objektiv má f/1,8, s tímto f projde velké množství světla i při špatných světelných podmínkách, oproti tomu zoomovací objektivy sice nabízejí možnost přiblížení a oddálení, ale se světelností už to taková výhra není. Objektiv s 28-70mm nabízí f/3,5-5,6. Samozřejmě to není žádná tragédie a i tento objektiv propustí značné množství světla, ovšem pokud se dostaneme do horších světelných podmínek, můžou nastat problémy.

Každý objektiv z výše uvedených skupin má jiné využití, jiné vlastnosti a tím pádem i jinou cílovou skupinu. Na otázku jaký objektiv si koupit neexistuje jasná odpověď. Sportovní fotograf potřebuje úplně jiné spektrum skel oproti fotografovi přírody. Ze začátku je nejlepší zkoušet nové věci, „ošahat“ si pár objektivů a zjistit který sedne nejlépe právě Vám.

Na závěr bych rád řekl, že fotoaparát a objektiv jsou jenom prostředky pro naši tvorbu. Dalo by se to přirovnat k malování. Malíř má štětec, barvy a plátno, ale je jen na něm, co namaluje. Takže se zbytečně nezaobírejte technickou stránkou věcí. Kupte si, co vám padne a začněte fotit :).

V příští lekci,Základní fotografické pojmy, si vysvětlíme další důležité pojmy a ukážeme si, jak fotoaparát nastavit.


 

Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Základní fotografické pojmy
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
101 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity