IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Selekce fotografií v Lightroom

V minulé lekci, Úvod a základní funkce Lightroom, jsme se uvedli do programu a ukázali si nějaké jeho základní funkce.

V dnešním dílu postprodukce začneme přesně tam, kde jsme minule skončili a tedy v záložce Library. Proto není důvod čekat a pustíme se do selekce fotografií.

Selekce

Tak, fotky máme připravené, přetažené v počítači a v Lightroomu, proto je na řadě selekce, při které nepovedené záběry smažeme a mezi zbylými najdeme naše favority, kteří budou ti vyvolení a dostanou se k editaci. Já osobně celou sérii fotek projdu od začátku do konce za pomoci šipek doprava/doleva ( / ) nebo pomocí zkratky, která přidává atributy a automaticky mě přesouvá na další fotografii (je zmíněná ve zkratkách, které jsou uvedeny na konci lekce). Hned při prvním projití se snažím smazat všechny nepovedené záběry a označovat mnou oblíbené záběry. Zatím se mi nejvíc osvědčil systém, při kterém označím všechny nepovedené fotky zelenou barvu a fotky, které chci ponechat, označuji počtem hvězdiček podle jejich kvality.

To znamená, že ty nejobyčejnější fotky, které mě téměř nezaujmou, označím 1 hvězdičkou a ty nejlepší, které budu chtít upravit, označím 5 hvězdičkami.

V praxi to znamená, že každá fotka bude mít svůj vlastní atribut, podle kterého půjde snadněji dohledat.

Dalším hojně využívaným způsobem selekce je využívání vlajek. Fotografie, které chceme zachovat, označíme bílou barvou a ty, které chceme odstranit, označíme barvou černou. Tento způsob selekce však dle mého pouze předchází komplexnějšímu třídění, které stejně i po selekci vlajkami proběhne, proto je podle mě nejlepší způsob, který jsem popsal jako první.

Posledním značně využívaným způsobem je selekce pomocí klíčových slov (keywords). Na pravém postranním panelu je místo, kam můžeme klíčové slovo napsat. O klíčových slovech jsme mluvili minule, pokud tedy tak trochu tápete, vraťte se k předchozímu článku.

Hned po selekci je nejlepší se jakýmkoliv způsobem vrátit na první fotku, kliknout na Enter, který nám přiblíží fotografii, a opětovným kliknutím na Enter se dostat do náhledu všech fotografií složky, ve které zrovna fotky selektujeme.

Lightroom porovnání - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Attribute

Nahoře nad všemi fotografiemi najdeme pruh s nabídkou třídění fotografií. V něm si můžeme vybrat, jakým způsobem chceme fotografie vytřídit. Začněme funkcí Attribute. Dejme tomu, že jsme fotografie třídili podle počtu hvězdiček, a tedy když klikneme na pátou hvězdu, ukážou se nám všichni naši favorité, oproti tomu po kliknutí na první hvězdičku se nám ukážou pouze ty nejhorší fotky. S barvami a vlajkami to funguje stejně. Po kliknutí na barvu nebo vlajku se nám vyselektují pouze fotografie, které jsou daným atributem označeny.

Avšak pozor! Pokud hned za sebou označíme více atributů, vzájemně se nepřepisují, ale spojují se k sobě. To znamená, že po kliknutí na zelenou barvu a 4 hvězdičky se vyhledají fotografie, které jsme označili zelenou barvu a zároveň i 4 hvězdičkami.

Tohoto fíglu jde samozřejmě využívat i záměrně a ne jenom nešťastnou náhodou. Tato metoda podporuje komplexní vyhledávání a selekci za pomoci všech záložek, které v horním panelu najdeme. Můžeme tedy vybrat jeden parametr ze složky Attribute, následně jeden ze složky Metadata a poslední z Text - např. tedy můžu najít fotku, kterou jsem označil 4 hvězdičkami, je focená na 50 mm objektiv a připsal jsem k ní klíčové slovo zima.

Metadata

Další možnost selekce je pomocí Metadat (informace o vnitřní struktuře fotografie – hodnoty ISO, času a clony, použitý objektiv apod.) Po kliknutí na záložku Metadata se objeví předvybrané kolonky - my se ale samozřejmě nechceme omezovat na možnosti, které nám Lightroom dopředu navolil, proto si na pravé straně můžeme všimnout šipky, u které bude pravděpodobně napsáno: No filter a vedle ní zámek. Po kliknutí na šipku se nám objeví nabídka možností, z kterých si při selekci můžeme vybírat – pro selekci podle metadat slouží první 3, další slouží pro selekci za pomoci jiných karet.

Poznámka: občas potřebujeme odstranit všechny filtry. Nejjednodušší možnost, jak si zobrazit všechny fotografie, je kliknutí na výše zmíněnou šipku a následné vybraní možnosti No filter. Všechno filtrování zmizí a před námi se objeví všechny fotografie v dané kolekci.

Lightroom metadata - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Zámek

Pokud je zámek v odemčené poloze a změníme zdroj vyhledávání (jinými slovy vybereme pro vyhledávání jinou složku, sbírku apod.), Lightroom resetuje všechna pravidla vyhledávání, která jsme právě vytvořili. Pokud ovšem hojně cestujeme mezi složkami, může se z věčného zadávání parametrů stát docela otrava - no a právě proto je tedy zámek. Po zamknutí se nám zpřístupní možnosti, při kterých si Lightroom naše filtrování zapamatuje.

My tedy po zadání našich požadavků pro vyhledávání a kliknutí na zámek přejdeme do záložky File - Library Filters a klikneme na Remember Each Source’s Filters Separately. Při následném přejití do jiné složky se nám opět ukáže No Filter. Můžeme tedy zadat parametry pro novou složku a při opětovném vrácení do předešlé složky zůstane naše filtrování přesně takové, jaké jsme ho zanechali. Pokud budeme chtít ukládání filtrování zrušit, stačí opět kliknout na zámek, který se odemkne a při každém další přechodu do jiné složky se ukáže už nám dobře známá fráze No Filter.

Lightroom - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Text

Po kliknutí na záložku Text se před námi ukáže několik možností - konkrétně jsou to 3 okna. První okno nabízí parametr, podle kterého chceme fotografie vyhledávat a tedy – jméno souboru, keywords apod. Druhé okno podrobněji filtruje výsledky vyhledávání, pro začátek nám bohatě postačí zaškrtnout možnost Contains all a do hledání budou rázem zahrnuty všechny fotografie, které příslušnému parametru odpovídají. Do posledního okna napíšeme jméno, keywords nebo třeba titul, kterým jsme naši fotku při procházení označili.

Lightroom text - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Odstranění fotek

Nyní si díky výše vysvětleným principům můžeme vyselektovat pouze fotografie, které chceme smazat. Opět se dvojklikem na Enter přesuneme do vyobrazení všech fotografií v kolekci. Klikneme na první fotografii v celém seznamu a s podrženým Shift klikneme na poslední. Tím se nám označí všechny fotografie. Následně klikneme na Delete a před námi se objeví 2 možnosti. První je Delete from disk – smaže fotku z disku i z katalogu. Druhou je funkce Remove, která pak fotku smaže jen z katalogu, ale na disku ji ponechá. My samozřejmě chceme fotografie smazat z disku, proto si vybereme možnost Delete from disk.

Mně osobně přijde funkce Remove naprosto zbytečná, protože podporuje desorientaci ve fotografiích, z toho důvodu jí nikdy nevyužívám.

Zkratky

Na závěr dnešní lekce jsem si pro vás ještě připravil pár užitečných zkratek, které při práci s Lightroomem jistě oceníte.

Funkce Zkratka
Bílá vlajka P (pick)
Černá vlajka X (rejected)
Odstranění vlajky U (unflagged)
Přidat/odebrat vlajku a jít na další fotku Shift + P / X / U
Přidat 1-5 hvězdiček 1 - 5
Přidat 1-5 hvězdiček a přesunout se na další fotku Shift + 1 - 5

Dokonce existuje ještě jednodušší řešení - stačí zapnout CapsLock a jenom klikat na počet hvězdiček (funguje stejně i s barvami a vlajkami).

Odstranit hvězdičku 0
Odstranit hvězdičku a přesunout se na další fotku Shift + 0
Přidat barevný label a přesunout se na další fotku 6 / 7 / 8 / 9
Odstranit barevný label přiřazením takové barvy, kterou již fotka má
Compare view (Slouží pro porovnání 2 fotografií) C
Zobrazení informací o fotce I
Označit všechny fotografie Ctrl + A
Přechod do Library modulu G
Přechod do Develop modulu D
Skrytí/zobrazení Toolbaru T

Já osobně používám zkratky, jak jenom to jde, protože je to nezměrný šetřič času, který vám v pohledu dlouhodobé perspektivy a tedy průběhu týdnů, měsíců a roků šetří hodiny a hodiny.

V následujícím kvízu, Kvíz - Úvod a selekce fotografií v Lightroom, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Úvod a základní funkce Lightroom
Všechny články v sekci
Adobe Lightroom - Proces postprodukce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Úvod a selekce fotografií v Lightroom
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity