Lekce 1 - Google Dokumenty - Úvod - Google, Gmail
V kurzu Základy - Google Dokumenty (Docs) se naučíme, jak pracovat s webovou aplikací Google Dokumenty. Postupně se zaměříme na:
- Vytvoření dokumentu a práce v něm: nový dokument, uložení dokumentu, sdílení dokumentu, tisk, přejmenování, upravit, zobrazit.
- Formátování a nástroje: styly, řádkovaní, citace, slovník, propojené objekty a další.
- Vkládání: obrázky, tabulka, nákres, graf, čára, poznámky, datum, stavební prvky, speciální znaky, rovnice, vodoznak, odkazy, záložky
- Rozšíření: doplňky, Apps Script.
Tato lekce je vhledem do tématu, kdy si ukážeme, co je zapotřebí, než začneme pracovat se samotnou aplikací Google Dokumenty. Představíme si společnost Google s jejími aplikacemi a založíme si nový účet.
V současnosti jsme všichni na internetu a máme vytvořený nějaký e-mailový účet, abychom mohli aktivně zasílat zprávy a komunikovat. Jestli potřebujeme něco vyhledat, jistě nám pomůže Google, který dokáže vyhledat téměř všechno - obrázky, webové stránky, informace, hudbu, filmy. Všechno to, co se nachází na webové stránce a je online. Společnost Google má velké množství serverů, které obsahují různé webové aplikace.
Google Dokumenty
Jednou z webových aplikací od Google je Google Dokumenty. Je to vlastně online nástroj na tvorbu dokumentů s možností ukládat soubory na Disk Google, který je zcela zdarma a je přístupný ze všech zařízení připojených na internet. Také je možnost stáhnout si do mobilního telefonu aplikaci, kterou je možné využívat i offline, tedy bez připojení k internetu. Dokumenty se dají jednoduše vytvářet i upravovat a také sdílet s ostatními - kolegy, přáteli či rodinou.
Výhoda je, že tato webová služba či mobilní aplikace na tvorbu dokumentů v nich je zcela zdarma, oproti aplikaci od Microsoftu, kde není ani možnost pracovat offline (jedině možná v mobilní Android aplikaci) bez toho, abychom si nejdřív nemuseli předplatit tuto službu. Můžeme dokumenty jenom prohlížet (například v Apple iPAD). V aplikaci Microsoft Windows 10 je též potřebné zakoupit celý balík nebo měsíční či roční předplatné. Naopak offline aplikace Google Dokumenty vytvoří nový dokument kdykoli (offline i online). Je možné dokument upravovat a později sdílet s přáteli.
Abychom mohli využívat takovou službu či webovou aplikaci, musíme mít založený emailový účet od Google, takzvaně Gmail. Jestli ho máme, přihlásíme se do svého účtu. Pokud ho nemáme, musíme jsi ho založit.
Založení účtu Gmail
Účet založíme zdarma na stránce accounts.google.com.
Podrobný postup založení účtu máme již popsaný v lekci Google Sheets - Seznámení s aplikací, tak postupujte podle něj.
Pro doplnění si jen uvedeme, jaké nastavení obsahuje Ruční personalizace obsahující 5 kroků:
- V prvním kroku si nastavujeme, jestli chceme ukládat svoji aktivitu na internetu a jak dlouho.
- V druhém kroku nastavujeme, jestli chceme ukládat svoji aktivitu na portálu YouTube a jak dlouho.
- Ve třetím kroku nastavujeme, jestli chceme zobrazovat přizpůsobení nebo všeobecné reklamy.
- Ve čtvrtém kroku nastavujeme, jestli chceme dostávat občasné připomenutí týkající se ochrany soukromí.
- V pátém kroku se zobrazí všechny doteď vykonané nastavení účtu. Jestli s nimi souhlasíme, potvrdíme je.
Gmail
Právě jsme vytvořili účet s mnoha možnostmi. Některé aplikace jsou zdarma a jiné jsou placené.
Placené aplikace
Placené aplikace jsou například Google Workspace - 14-denní trial verze, kde si můžeme založit firemní email a propojit ho s naší firemní webovou stránkou, jestli ji máme. Jestli ji nemáme, Google Workspace nám ji pomůže vytvořit. Dále Google Workspace for Education - 30-denní trial verze pro školy. Taky je tu možnost zadávat reklamy pomocí Google Ads a platíme jenom za kliknutí. Aplikace Stadia má 30-denní trial verzi, je to herní platforma.
Neplacené aplikace
Aplikací zdarma je opravdu dost. Například již zmiňované Dokumenty nebo Tabulky, Zprávy, Firemní profil, Mapy, YouTube, Play Google, Zprávy, Meet, Chat, Kontakty, Google Disk (nad 15 GB je možnost koupit si další prostor), Kalendář, Překladač, Fotky, Duo.
Placených i neplacených aplikací je opravdu mnoho a můžeme se podívat na celý seznam. Tyto aplikace jsou rozdělené do tří kategorií:
- for all (82 aplikací),
- for business (31 aplikací).
- for developer (17 aplikací).
Inteligentní funkce
Možná nás zaskočí nové okno s možností využívat inteligentní funkce na základě našeho obsahu a způsobu, jak tuto službu využijeme. A také možnost přizpůsobit další služby Google pomocí našich údajů z Gmailu a služeb Chat a Meet.
Chytré neboli inteligentní funkce a ovládací prvky ve službách Google (Gmail, Chat a Meet) i dalších služeb jsou:
- automatické e-mailové filtry a kategorie,
- chytré psaní a chytré odpovědi,
- připomenutí k e-mailům a oznámení s vysokou prioritou,
- vyhledávaní a správa cest v Gmailu,
- podrobnosti o událostech sloužící k vytváření událostí v kalendáři,
- psaní a inteligentní návrhy ve vyhledávaní,
- připomínaní termínů splatnosti plateb,
- rezervace restaurací a objednávky k vyzvednutí v Mapách Google,
- informace o cestovaní vycházející z potvrzovacích e-mailů,
- používaní věrnostních karet ve službě Google Pay,
- doporučené offline mapy pro cestování,
- výsledky vyhledávaní z Gmailu zobrazované ve službě Cloud Search.
Je však dobré vědět, že pokud žijeme v Evropě, musíme tyto funkce zapnout manuálně.
Můžeme si je nastavit přes ikonu Nastavení a výběr Zobrazit všechna nastavení:
Poté v záložce Obecné srolujeme níže na nastavení Chytré funkce, jako vidíme na obrázku:
Horní lišta Gmailu
Horní lišta v Gmailu obsahuje různé ikony. Vlevo je ikona Menu (tři čárky nad sebou), kde si můžeme kliknutím nastavit šířku nabídky Menu. Obsahuje běžné sekce: Nová zpráva, Doručená pošta, S hvězdičkou, Odložené, Důležité, Odeslané, Koncepty a jiné:
Vpravo od Menu se nachází vyhledávací pole, kde můžeme vyhledávat email podle zadaných slov. Vedle je ikona otazník (?), kde najdeme nápovědu: Nápověda, Školení, Aktualizace a Odeslat Googlu zpětnou vazbu.
Prostřednictvím ozubeného kolečka se dostaneme do nastavení emailu, kde je možnost Rychlá nastavení nebo Zobrazit všechna nastavení.
Ikona 3x3 puntíky obsahuje nabídku různých webových aplikací, mezi kterými najdeme také Google Dokumenty:
Přes poslední ikonu vpravo Z v kolečku (písmeno "Z" je začáteční písmeno jména, které jsme uvedli při registraci účtu) se dostaneme do nastavení účtu, kde můžeme spravovat náš účet, přidat další účet nebo se odhlásit:
Nyní jsme připraveni na práci s Google Dokumenty.
V příští lekci, Google Dokumenty - Seznámení s plochou, si popíšeme prostředí Google Dokumenty, Google Disk a nainstalujeme si potřebný doplněk.