NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 5 - Google Forms - Větvení formuláře

V minulé lekci, Google Forms - Vytvoření kvízu, jsme vytvořili první kvíz a probrali možnosti jeho nastavení.

V tomto tutoriálu Google Forms si vyzkoušíme vytvoření sekce a větvení otázek. Formulář nám totiž umožňuje vytvořit různé individuální cesty formulářem podle předchozích odpovědí respondenta na otázky.

Větvení otázek ve formuláři Google Forms

Google Forms nám dovolují zobrazit respondentovi další otázky na základě jeho předchozích odpovědí. Pokud chceme tento systém v našem formuláři využít, je nutné vytvořit rozhodovací otázky. Ty respondenta dle odpovědí nasměrují do různých sekcí formuláře. My vytvoříme jednu novou sekci formuláře pro ty respondenty, kteří se rozhodnou náš test po teoretické části neukončit, ale přejít na praktickou část testu. V praktické části bude třeba splnit zadaný úkol a výslednou práci nahrát jako soubor zpět do formuláře.

Sekce formuláře

Nejprve vytvoříme novou sekci formuláře. Přidat sekci najdeme v pravém ovládacím menu otázky pod touto ikonou Základy - Google Formuláře (Forms):

Základy - Google Formuláře (Forms)

Sekci samotnou nazveme Praktická část testu a doplníme popis: V této části si stáhněte do svého počítače soubor, který upravíte podle pokynů a následně jej zase nahrajete k vyhodnocení. Následně v sekci nastavíme další položky. Vložíme obrázek, ve kterém je detail úkolu. Vytvoříme otázku s názvem Nahrání souboru.

Po zvolení této otázky se nám ukáže nejprve upozornění s textem: "Umožnit respondentům nahrávání souborů na Disk. Soubory se nahrají na Disk Google vlastníka formuláře. Pokud budou do formuláře přidány otázky vyžadující nahrávání souborů, budou se respondenti muset přihlásit ke Googlu. Tento formulář sdílejte pouze s lidmi, kterým důvěřujete." To znamená, že tento test nebude anonymní. K jeho vyplnění bude nutné mít Google účet. Zaznamená jméno a fotku spojenou s účtem Google respondenta. E-mail není součástí odpovědi. Pokud chceme mít e-mail k dispozici, je nutné v nastavení zatrhnout Sbírat e-mailové adresy. Naopak na našem Google Disku se automaticky vytvoří nová složka, do které se budou nahrávat respondenty vytvořené soubory:

Google disk - Základy - Google Formuláře (Forms)

V otázce s nahráním souboru jsou různé volby. Umožňují např. vybrat pouze některé typy souborů či počet souborů:

nahrání souboru - Základy - Google Formuláře (Forms)

Zvolíme potřebné parametry a doplníme text otázky: Z odkazu si uložte do svého počítače tabulku. Doplňte a vypočítejte příslušné hodnoty. Barevně zformátujte nejvyšší náklady a výnosy za pomoci podmíněných formátů. Vzor je na obrázku výše. Poté zpracovanou tabulku nahrajte. Ta bude vyhodnocena ručně. Do tohoto textu vložíme odkaz na soubor, který budeme sdílet skrze tabulku Google Sheets na Google Disku (excelový soubor i obrázek zadání je k dispozici dole na této stránce pod textem lekce):

volby k nahrání souboru - Základy - Google Formuláře (Forms)

Rozvětvení formuláře

Posledním krokem našeho formuláře je nastavení otázky pro rozvětvení. Vytvoříme novou otázku s výběrem odpovědí. Tuto otázku v klíči nastavíme za O bodů a zapneme přepínač Povinné do polohy zapnuto. Vedle přepínače zvolíme 3 tečky a zde nastavíme Přejít na sekci dle odpovědi:

Rozvětvení - Základy - Google Formuláře (Forms)

Nastavíme odpovědi tak, aby korespondovaly s výběrem sekce, na kterou mají po odpovědi přejít. V rozbalovacím menu vybereme, která sekce bude následovat:

nastavení otázky - Základy - Google Formuláře (Forms)

Nastavenou otázku poté umístíme do správného pořadí. Přetáhnout lze za úchyt na horním okraji. Naše otázka patří do místa před druhou sekcí. Dole pod sekcí je poměrně nenápadný výběr, kde je nastavení, kam se přejde při dokončení sekce.

Vyhodnocení testu

Posledním logickým krokem je vyhodnocení testu. Náš vzorový test má v nastavení uvolnit hodnocení ihned po každém odeslání. Výsledky testu tedy vidí respondent okamžitě. Součástí testu byla také praktická činnost s nahráním souboru. Tato práce se vyhodnocuje ručně zadavatelem testu.

V horním menu vybereme Odpovědi. Je zde na výběr:

  • Souhrn - který nabízí celkové vyhodnocení všech respondentů – přehled odpovědí jednotlivých otázek, průměr a medián získaných bodů,
  • Otázka - kde si můžeme prohlédnout konkrétní odpovědi podle jednotlivých respondentů,
  • Individuální - v tomto pohledu si vybereme konkrétního respondenta a vidíme detailní odpovědi. Zde také vyhodnotíme "ručně" otázky, které potřebují takto speciální přístup. V našem vzorovém formuláři tedy po vyhodnocení souboru přidělíme body. Ve formuláři se automaticky objeví dotaz na uložení bodů:
Uložení přidělených bodů - Základy - Google Formuláře (Forms)

Při přidělení bodů "ručně" musíme oznámit respondentovi jeho finální stav bodů. Pro odeslání oznámení je tlačítko s názvem Oznámit skóre v horní části sekce Odpovědi – Individuální viz obrázek:

vyhodnocení odpovědi - Základy - Google Formuláře (Forms)

Respondent obdrží do e-mailu stav svých bodů s odkazem na prohlédnutí si svých odpovědí:

e-mail - Základy - Google Formuláře (Forms)

V našem vzorovém testu jde o rozhodnutí, do jakého kurzu se přihlásit. Pokud bychom chtěli dát respondentovi vědět, jak předběžně dopadl, můžeme bodové hodnocení dát např. do Nastavení textu po odeslání:

Nastavení odpovědi po odeslání - Základy - Google Formuláře (Forms)

Tímto jsme si dokončili náš vzorový kvíz a můžeme ho začít sdílet. Jak možnosti kvízu, tak možnosti celého nástroje Google Forms, jsou široké. Dovolují vytvořit opravdu různé varianty formulářů, které můžeme velmi dobře personalizovat. Nyní nezbývá než popřát hodně štěstí při tvorbě dalších formulářů :-)


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 261x (56.58 kB)

 

Předchozí článek
Google Forms - Vytvoření kvízu
Všechny články v sekci
Základy - Google Formuláře (Forms)
Článek pro vás napsala Eva Hermanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
Autor se věnuje školení Microsoft Office aplikací
Aktivity