September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Technologie 3D tisku

Historie

Ačkoliv je technologie 3D tiskáren už nějakou tu dobu na světě, opravdovým fenoménem se staly teprve nedávno. Asi první osobou, která se zabývala technikami podobnými 3D tisku, byl profesor Nakagawa z Tokijské University. Využíval laminátových vrstev, které po spojení tvořily formu pro tvorbu dalších nástrojů. Nicméně za prvního opravdového kmotra 3D tisku většina zdrojů považuje Charlese Hulla, který si nechal patentovat 11. března 1986 aditivní (tj. přidávání materiálu, opakem je soustružení) technologii nazvanou Stereolitografie. První firmou vyrábějící aparáty pracující s technologií SLA byla firma 3D systems (zakladatelem byl samozřejmě Charles Hull). Prvním vyrobeným strojem byl Litography Apparatus SLA-1 a prvním veřejně “dostupným“ (vysoké pořizovací náklady) byl až SLA–250. Avšak jako značku “3D tisk“ založilo až americké MIT (Massachusets Institute of Technology). To také zapůjčuje licence šesti firmám, aby zajistilo rychlejší vývoj technologie. Později se zakládají další a další společnosti a přicházejí s novou výrobní technologií SLS (selective laser sintering).

Kmotr 3D tisku Charles Hull První veřejně dostupná Tiskárna SLA-250

Současnost

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Po nedávném boomu (zasloužilo se na tom vypršení některých patentů a také skutečnost vize investorů v opravdu revoluční technologii) se 3D tisk začal opravdu rychle rozšiřovat i do domácností. Na trhu se objevila spousta firem (3D systems, Z corporation, Makerbot Industries a Ultimaker ad.) zabývajících se různými technologiemi (SLA, FDM, SLM, SLS ad.), nabízejících tiskárny v různých cenových relacích (od dvou do desetitisíců). Obrovskému úspěchu se tiskárny těší také na Kickstarteru (MakerLibre, Griffin 3D,RoBo 3D printer ad.).

Budoucnost

3D tisk by mohl nahradit řadu současných výrobních postupů, výborně se hodí pro plnění specifických požadavků na míru a nabízí zcela nové možnosti obchodu. Představte si, že se vám rozbila nějaká součástka, která už není ve výrobě a nechat si ji poslat někde ze zámoří by stálo více než celý výrobek. Hrůza, co? Tak na to je tu jednoduché řešení… Sednete k počítači, přejdete na specializované stránky, tam si jednoduše stáhnete plánek a tu součástku si necháte jednoduše vytisknout. Popřípadě pokud už budete mít tiskárnu i doma, tak to vše můžete udělat z pohodlí domova. Ale tato výhoda má ovšem i stinné stránky. Co takhle si vytisknout opravdovou funkční zbraň? A proč jednu, proč ne třeba celou tisícovku nebo třeba víc? Tato otázka určitě už napadla spousty lidí ba i organizací. Ovšem 3D tisk by v budoucnosti mohl i zachraňovat životy! V současnosti už byly vytisknuty různé druhy kostí, uši, buňky a dokonce i funkční ledvina nebo kůže. Tak proč si třeba v budoucnosti nevytisknout i svoje vlastní dítě? :) Objevují se i šílené návrhy pro využití 3D tisku ve vesmíru, kde by třeba taková tiskárna mohla posloužit pro stavbu vesmírných základen z místních materiálů, což znamená z hornin planet. Například na Zemi je stavebnictví pomocí tiskáren již na “denním pořádku”.

„vytisknutý dům“

Vytisknutý dům

Technologie tisku

 • SLA (Stereolitogrpahy apparatus) - Je metoda vytváření objektů pomocí postupného vytvrzování polymerů pomocí ultrafialového (UV) záření. Zaměřením záření na konkrétní místo pak vzniká vrstva částečně vytvrzeného polymeru. Na ni se nanáší další vrstvy.
 • FDM (Fusing Deposition Modeling) - Nejrozšířenější metoda, která je oblíbená i u tzv. hobby 3D tisku díky pohodlné výměně a dostupnosti přídavných materiálů na trhu. Používá se hlavně ABS a PLA o Ø 1,75 mm nebo Ø 3 mm filamentu. Objekt se tiskne vrstvu po vrstvě.
 • PolyJet - dvě nebo více trysek nanáší zároveň různé materiály (s různými vlastnostmi) a na pracovní ploše je materiál vytvrzován UV zářením.
 • SLM (Selective Laser Melting) – Materiál ve formě prášku je nanášen v tenkých vrstvách a přímo natavován laserovým paprskem.
 • SLS (Selective Laser Sintering) – je metodou energeticky poměrně náročnou. Směs materiálů ve formě prášku je natavována laserovým paprskem.
 • Laminování – Jednotlivé pláty materiálu jsou naneseny do vrstev a ořezány do požadovaného tvaru. Poměrně levná metoda.
 • Plnobarevný tisk - do práškového materiálu je nanášeno pojivo a inkoust.

( ztlumte si zvuk :) )

Možnosti využití

 • stavebnictví a architektura – piliny vyztužené pojidlem, betonové směsi, popílek, sůl, hlína, měsíční prach
 • potravinářství – čokoláda a trvanlivé potraviny
 • medicína – kmenové buňky, uši, cévy, kosti, ortézy a dlahy, protetika, zubní protézy
 • módní průmysl – přesně padnoucí oblečení, obuv, doplňky
 • umění – hudební nástroje, výtvarná díla, šperky
 • archeologie – kopie artefaktů (nejznámější příklad – Tutanchamonova mumie)
 • strojírenství – tisk kovových součástí, ozubených kol, speciálních forem, voskových vytavitelných modelů
 • robotika – krytování funkčních částí
 • školství – modely strojů, anatomické modely, biochemické, geografické atp.
 • pomůcky pro slabozraké – ideální pro výuku
využití 3d tiskáren v medicíně

Využití 3D tiskáren v medicíně

Závěr

Tak toto byl můj úplně první článek a proto bych vás chtěl požádat, zda byste dolů do komentářů napsali co si myslíte nejen o daném tématu, ale i o článku celkově. Upřímně si myslím, že tato technologie v naší historii tedy vlastně i budoucnosti zanechá opravdu velké stopy a kdo ví, třeba se i stane naším každodenním chlebem :) Díky za jakoukoliv konstruktivní kritiku.


 

Všechny články v sekci
3D tisk
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný
Avatar
Jak se ti líbí článek?
12 hlasů
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:21.8.2014 17:36

Jsem rád, že tu jsou i tyto články. Zajímavé a hezky napsané :)

Odpovědět
21.8.2014 17:36
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Petr Čech:21.8.2014 20:32

Ten nápad s vytisknutím základny na Měsíci není šílenost, myslím, že už postavili něco jako funkční zmenšený model. Je totiž pořád mnohem levnější poslat na Měsíc (řekněme 2t) tiskárnu + nějaký rover, co se o to bude starat, poskytnout tomu dost energie a prostě počkat, až se to postaví.

Odpovědět
21.8.2014 20:32
the cake is a lie
Avatar
Old Account
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Old Account:21.8.2014 20:34

Tusim ze v Cine uz touto technologiou stavaju domy. Ide v podstate o nezmeneny princip 3D tlaciarne, len vo vacsom.

Odpovědět
21.8.2014 20:34
"If you keep your eye on the profit, you’re going to skimp on the product. But if you focus on making really gre...
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Old Account
Petr Čech:21.8.2014 20:35

Je to tam ve videu :)

Odpovědět
21.8.2014 20:35
the cake is a lie
Avatar
Old Account
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Old Account:21.8.2014 20:37

Ah, ospravedlnujem sa, clanok som necital, videa som nepozeral.

Odpovědět
21.8.2014 20:37
"If you keep your eye on the profit, you’re going to skimp on the product. But if you focus on making really gre...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Michal Žůrek - misaz:21.8.2014 20:45

vodní pistol(ku) vytisknout lze. Skutečnou pistol, která by ohrožovala životy těžko. Možná v budoucnu. V česku vzniká jedna z nejznámějších a (prý) světově nejpoužívanější 3D tiskárna http://josefprusa.cz/ . Každodenní rutinou se to nestane (v době kdy jsou běžní užíváte tupí jak poleno) aby jsi něco vytiskl, tak musíš nastavit +- 70 parametrů, pokud existuje tiskárna, která to má částečně předdefinované a osvobozuje uživatele od toho, tak zpravidla nemůže vytisknout úplně vše. Tisk předmětu 5cm×2cm×2cm trvá necelou hodinu nebo lze nastavit vyšší rychlost, pak ale nelze poznat, že se jedná o ten předmět co je na monitoru.

"jednoduše stáhnete plánek"
jednoduše - ano
stáhnete - ano
plánek - ne, je to model, třeba z bledenru.

Jinak velmi pěkný článek.

 
Odpovědět
21.8.2014 20:45
Avatar
Tonda Kozák
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Tonda Kozák:21.8.2014 22:11

Zbraň, která ohrožuje životy, vytisknou už dnes jde. Je fakt, že ohrožuje hlavně život střelcův. :-)
http://www.zive.cz/…default.aspx

 
Odpovědět
21.8.2014 22:11
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
hanpari:21.8.2014 22:29

Pokud by někoho 3d tisk zajímal, pak nejlepší stránky na téma 3d tisku jsou myslím tyto:

http://www.3ders.org

 
Odpovědět
21.8.2014 22:29
Avatar
waflicka69
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
waflicka69:25.5.2015 12:16

No, je pravda že částečně předdefinované tiskárny již existují. Např. tiskárna Robox - http://www.3dwiser.com/…ukt/robox-3/ má plug´n´play a je navrhnuta uživatelské přívětivosti (minimální nastavování). Člověk by řekl, že to musí býti vykoupeno vysokou cenou. Cena tiskárny sice není lidová, ale taky ne nedostupná.

 
Odpovědět
25.5.2015 12:16
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.