Využij akce až 30% zdarma při nákupu e-learningu. Zároveň pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Hledáme fulltime koordinátora/ku kurzů. 100% homeoffice,100% časově flexibilní. Mám zájem!
Java week

Lekce 3 - Arduino - Hrajeme si s LEDkami

Vítejte v dalším díle seriálu o Arduinu. Minule jsme si napsali první program. Dnes budete potřebovat kromě Arduina také nějaké ledky, potenciometr a doporučuji i odpory (u 5V LED ani nejsou třeba ).

Blikání

A rovnou k programu - standardně se bliká s LED diodou na Arduinu na pinu 13, ale na ITnetworku jsme víc než standard, takže si rozblikáme diod více. Vezmeme si naše nepájivé kontaktní pole, osadíme si ho pár diodami a zapojíme k Arduinu podle následujícího schéma:

Arduino schéma

A zdroják:

int led1 = 13; //první dioda
int led2 = 12; //druhá dioda

void setup()
{
 pinMode(led1, OUTPUT);
 pinMode(led2, OUTPUT);
}

void loop()
{
 digitalWrite(led1, HIGH);
 delay(100);
 digitalWrite(led2, HIGH);
 digitalWrite(led1, LOW);
 delay(100);
 digitalWrite(led2, LOW);
}

Teď k vysvětlování :

Int led1 = 13;
Int led2 = 12;

Na začátku máme v prvních dvou řádcích uložené výstupy diod do proměnných. Není to nutností, ale pokud již bude kód rozsáhlejší a budeme potřebovat přepojit diodu z pinu 12 na pin 11, tak nebudeme muset v kódu hledat všechny 12 a přepisovat je, ale pouze změníme jedno číslo na začátku. I zde lze použít standardní komentáře přes //, nebo víceřádkové přes /* text */. Pod proměnnými je již setup. Ten se vykoná jen jednou a zde se standartdně určuje, co bude co.

pinMode(led1, OUTPUT);
pinMode(led2, OUTPUT);

My jsme Arduinu řekli, že bude používat jen piny 12 a 13 (v proměnných led1 a led2), které budou mít výstupní funkci - nic nebude číst a na naše pokyny do pinu pustí nebo vypne proud. pinMode také bere jako druhý parametr i INPUT, kdy pin čte, zda je na něm 1 nebo 0.

V loopu máme již samotné blikání

digitalWrite(led1, HIGH);
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Funkce digitalWrite bere 2 argumenty - pin a co s ním. Kromě HIGH (na pinu bude 1) a LOW (na pinu bude 0) zvládá i pár dalších, o těch ale až jindy.

Delay(100);

Delay se stará o prodlevu. Na určitý počet milisekund (u nás 100) celý kód pozastaví. Bez prodlevy by docházelo k přepnutí tak rychle, že jej ani nespatříte pouhým okem a některé diody ani nebudou pořádně svítit.

digitalWrite(led2, HIGH);
digitalWrite(led1, LOW);

Nyní vypneme led1 a zapneme led2.

delay(100);
digitalWrite(led2, LOW);

Další prodleva a vypnutí led2. Program hned sám skočí na začátek loop, takže se zároveň zapne led1 a takto nám to bude stále dokola blikat a blikat.

Po ověření (Ctrl + R) se nám v černé okně (v případě správného kódu) napíše Binary sketch size: 1 658 bytes (of a 258 048 byte maximum). To znamená, že sketch zabírá 1 658 bitů a na tuto desku se jich vejde 258 048 bitů. Upload na desku se provádí buď přes tlačítko upload, nebo zkratkou Ctrl + U. Pokud jste zvyklí z jiných IDE na F5, tak to zde bohužel nefunguje, ale naštěstí nedělá vůbec nic, takže se nic nestane, pokud ho ze zvyku zmáčknete. Já osobně dávám rovnou upload bez ověření, protože ověření trvá poměrně dlouho a před uploadem se ověřuje, i když už ověřeno bylo. Pokud vše proběhne v pořádku, tak se vám zobrazí zas velikost sketche a nad tím Done uploading. Mezi nejčastější chyby patří Serial port not found. Pokud se vám zobrazí, tak zkontrolujte připojení Arduina. Pokud je vše v pořádku, tak odpojit, připojit a zkusit znovu.

Po dokončení uploadu se program okamžitě spustí. Nečekejte žádné aktivační tlačítko, jakmile má Arduino proud, tak hned začne pracovat. Pokud máte vše správně zapojené, tak by měly diody začít střídavě blikat. Pokud nezačnou, zkontrolujte zapojení a polaritu diod (kratší nožička na GND).

Blikající Arduino

Rozblikané Arduino

Arduino má kromě digitálních pinů také analogové vstupy, ale zvládá i analogový výstup. Ačkoliv se zdá, že analogový vstup a výstup jsou skoro to stejné, tak každé je v podstatě něco úplně jiného. Nejdřív ale rozdíl mezi analogem a digitálem. Předem se omlouvám těm, co tomu již rozumí, ty teď budu nudit. Takže digitální je dnes již častější a spočívá v tom, že na výstupu je buď 1 (proud jde) nebo 0 (proud nejde). Analog je pak schopný hodnot od 0 do 255 na výstupu (čímž můžeme třeba ovládat jas LEDky) a na vstupu je schopný číst od 0 do 1023. Analogový výstup navíc nefunguje tak, že by se vysílalo menší napětí. Z pinu pořád leze 5V, jen jsou použity impulsy (PWM). Proto tato funkce funguje jen na pinech s označením PWM. Na obrázku níže je znázorněno, jak dochází k vysílání impulsů. Jelikož se vše odehrává velmi rychle, tak se to jeví jako snížené napětí, ale ve skutečnosti to je stále 5 V.

PWM

PWM graf

Pro ukázku zas nebudu vymýšlet nic světoborného, ale necháme Arduino číst hodnotu potenciometru, tu zpracovat a podle ní rozzářit LEDku. Celé by to fungovalo i bez Arduina, ale cílem je naučit vás s Arduinem zacházet, takže se do toho dáme.

Budeme potřebovat potenciometr, LEDku (momentálně nemám na 5V, takže použiji na nižší napětí a přidám odpor), drátky, breadboard a Arduino. Zapojení lze i jinak než je na schématu, ale pro názornost jej zapojím takto.

Schéma

LEDka je normálně připojena na pin 12, potenciometr je připojen k +5V a k zemi, prostřední pak na A0. Otáčením dochází ke změně napětí, tudíž i analogové hodnoty, podle které se pak bude měnit výstup. Kód bude takovýto:

int led1 = 12;
int hodnota = 0;
int analogpin = 0;
void setup()
{
 pinMode(led1, OUTPUT);
}

void loop()
{
 hodnota = analogRead(analogpin);
 hodnota = hodnota / 4;
 analogWrite(led1, hodnota);
}

Na začátku si vytvoříme 3 proměnné - led1, kde je LEDka, hodnota, kde je přečtená hodnota z analogového pinu a analogpin, kde je uložený pin s potenciometrem. V setupu máme již známý pinMode.

hodnota = analogRead(analogpin);

Arduino přečte hodnotu na analogovém pinu. Pokud bychom chtěli nastavit pin napevno bez proměnné, bylo by to analogRead(A0).

hodnota = hodnota / 4;

Zde potřebujeme hodnotu upravit, protože read nám vrací do 1023, zatímco write bere do 255.

analogWrite(led1, hodnota);

Nyní již jen zapíšeme hodnotu na pin s LEDkou. Po nahrání do Arduina a otáčením potenciometru se bude jas LEDky měnit. Pro lepší stabilitu bychom mohli použít delay(1);, ale zdá se že není potřeba.

Pokud potenciometrem otočíte, mělo by dojít ke změně jasu LEDky. Pokud ne, zkontrolujte zapojení a zkuste znovu.

Změna jasu LED diody na Arduino

A takto by to mělo vypadat

Příště bychom se zaměřili na čidlo teploty a vlhkosti dht11 (kolem 20 Kč), nebo na LCD display (kolem 50 Kč).


 

Předchozí článek
Arduino - Hello World
Všechny články v sekci
Arduino
Článek pro vás napsal Adam Ježek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
19 hlasů
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (5)

Avatar
youtubak777
Člen
Avatar
youtubak777:22.11.2014 15:28

Ahoj, můžu se zeptat kolika ómové (nevím jak se na PC ta značka píše) rezistory si mám do začátků koupit ?

 
Odpovědět
22.11.2014 15:28
Avatar
Šimon Raichl
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
Šimon Raichl:22.11.2014 19:05

piš Ω nebo ohm, óm opravdu ne

 
Odpovědět
22.11.2014 19:05
Avatar
youtubak777
Člen
Avatar
Odpovídá na Šimon Raichl
youtubak777:22.11.2014 19:20

A jakou klávesovou zkratkou se píše ta značka pro ohm ? :)

 
Odpovědět
22.11.2014 19:20
Avatar
Šimon Raichl
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
Šimon Raichl:22.11.2014 19:56

Mělo by alt + 8486, ale to nějak nefunguje, takže to najdeš v charmapu.

 
Odpovědět
22.11.2014 19:56
Avatar
jargry
Člen
Avatar
Odpovídá na youtubak777
jargry:22.11.2014 21:19

Alt + 937

 
Odpovědět
22.11.2014 21:19
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
jargry
Člen
Avatar
jargry:22.11.2014 21:58

Omlouvám se, ale funguje jen ve WORDU.

 
Odpovědět
22.11.2014 21:58
Avatar
heger.m
Člen
Avatar
heger.m:25.7.2016 21:55

Jaké napětí snesou vstupy?

 
Odpovědět
25.7.2016 21:55
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na heger.m
Adam Ježek:25.7.2016 22:32

Má to 5V logiku, takže bych těch 5V moc nepřekračoval.

Odpovědět
25.7.2016 22:32
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Tomáš Endlicher:14.12.2020 16:30

Ahoj, řeším problém s programem na to, abych mohl jedním tlačítkem zapnout blikání LED a tím stejným tlačítkem blikání zase vypnout. Zjistil jsem, že pokud použiji pro blikání funkci delay(), tak potom tlačítko nereaguje správně (nebo spíše vůbec). Nejspíš proto, že se stisknutím nestrefím do velmi krátkého okamžiku mezi jednotlivými funkcemi delay(), kdy je program stopnutý a tudíš nečte pin s tlačítkem. Napsal jsem tedy blikání pomocí funkce millis(), takže se už chod programu nezastavuje, ale nedaří se mi část kódu s blikáním vložit ke kódu pro přepínání funkce tlačítka (konkrétně místo části "digitalWrite(led, HIGH); delay(500);). Zkoušel jsem tu část, která ma na starost blikání zapouzrdřit do funkce např. void blik(ledpin), abych ji pak v kódu mohl jednoduše zavolat a nedaří se mi to. Můžete mi někdo poradit? ;-)

kód pro tlačítko:

byte tlacitko = 2;
byte led = 3;
bool stavtlacitka;
byte pocitadlo = 0;
byte zbytek;

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 pinMode(tlacitko, INPUT);
 pinMode(led, OUTPUT);

}

void loop() {
 zbytek = pocitadlo % 2;

 stavtlacitka = digitalRead (tlacitko);

 if (stavtlacitka == HIGH && zbytek == 0){
     digitalWrite(led, HIGH); // tady bych chtěl vložit kód pro blikání
     pocitadlo++;
     delay(500); // toto bych pak mohl smazat
     }
 if (stavtlacitka == HIGH && zbytek == 1){
     digitalWrite(led, LOW);
     pocitadlo++;
     delay(500);
     }
  if(pocitadlo == 10){
   pocitadlo = 0;
   }

}

tady je kód pro blikání pomocí funkce millis()

byte led = 3;
long cas = 0;
bool stavled = false;void setup() {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(led, OUTPUT);
}

void loop() {

 if(millis() >= cas + 1000 && stavled == false){
  cas = millis();
  digitalWrite(led, HIGH);
  stavled = true;
  Serial.print("H");
  }

 if(millis() >= cas + 1000 && stavled == true){
  cas = millis();
  digitalWrite(led, LOW);
  stavled = false;
  Serial.print("L");
  }
}
 
Odpovědět
14.12.2020 16:30
Avatar
Odpovídá na Tomáš Endlicher
Tomáš Endlicher:15.12.2020 0:19

Jooo :-) už to mám!!! Sice jsem musel ještě z postele, ale když mě to z ničeho nic napadlo, tak jsem to musel jít vyzkoušet. :-P

byte tlacitko = 2;
bool stavtlacitka = false;
bool blikani = false;

byte led = 3;
bool stavled = false;
long cas = 0;

void setup() {
 pinMode(tlacitko, INPUT);
 pinMode(led, OUTPUT);
}

void loop() {
 if(digitalRead(tlacitko) == HIGH && !stavtlacitka){
  blikani = true;
  stavtlacitka = true;
  delay(500); // pauza je potřeba aby se stihlo načíst stisknutí tlačítka
  }
 if(digitalRead(tlacitko) == HIGH && stavtlacitka){
  blikani = false;
  stavtlacitka = false;
  delay(500); // pauza je potřeba aby se stihlo načíst stisknutí tlačítka
  }
 if(millis() >= cas + 1000 && blikani && stavled == false){
  cas = millis();
  digitalWrite(led, HIGH);
  blikani = true;
  stavled = true;
  }
 if(millis() >= cas + 1000 && blikani && stavled == true){
  cas = millis();
  digitalWrite(led, LOW);
  blikani = true;
  stavled = false;
  }
}
 
Odpovědět
15.12.2020 0:19
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 15. Zobrazit vše