Python týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 1 - Microsoft AZURE - Úvod do Azure a zapojení desky

Rád bych vám dnes představil cloudové služby Microsoft Azure, jako službu pro vaše projekty. Bude to v podobě malého kurzu, ve kterém si ukážeme něco ze světa cloudu, Internet of Things (IoT), Business intelligence (BI). Naším cílem bude zpracovávat data z elektronického čidla DHT 22.

Nápad vznikl během hledání řešení pro projekt týkající se připojení velkého množství čidel a vizualizace jejich dat. Neberte ho tedy jako jediné možné řešení pro připojení IoT zařízení do světa internetu, neboť řešení je spousta.

Původně jsem chtěl vše dělat v programech s českou lokalizací, ale nakonec jsem rezignoval a některé obrázky budou anglické a logicky tedy některé české. Všem se vám tímto předem omlouvám, snad vám to nebude moc vadit. Ještě jsem byl upozorněn, abych do článku napsal, že všechny screenshoty Azure a programů pocházejí ze soukromého tenantu, jsem za ně tedy odpovědný já. Ostatní pocházejí z dokumentace nebo běžně dostupných zdrojů na internetu.

V článku budu používat pouze název Azure místo Microsoft Azure. Jednak je to pro mne jednodušší a zároveň bych rád předešel jednomu velkému nedorozumění.

AZURE

Pod pojmem Azure si představte obrovskou škálu služeb, a to nejen od Microsoftu. Velmi často se v tom chybuje a lidé si představují, že jde o nějaký program, který běží kdesi v internetu. Není to pravda. Microsoft Azure je cloudová infrastruktura zajišťující velmi širokou škálu služeb, které nemají s Microsoftem nic společného. Lze jej tedy používat velmi univerzálně.

Výčet služeb, kterými Azure disponuje, by vydal na několik článků, a proto, abych se vyhnul popisu Azure, odkáži Vás například na stránky http://www.azure.com

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Jenom pro zajímavost přikládám obrázek zkráceného výpisu služeb ze stránek:
https://azureplatform.azurewebsites.net/en-us/

Azure služby

Když se jen letmo podíváte, jedná se o nemalý lidský počin. Možná vás překvapím, ale Azure si hodně rozumí se slovem Free nebo OpenSource. Dokáže sloužit backend jak pro aplikace jablečné, tak androidí a samozřejmě i Linuxové nebo webové. Ostatně Linux má Azure opravdu rád a jenom já v něm provozuji několikero distribucí v podobě virtuálních strojů a několik projektů například v PHP. O dostupnosti a chytrosti Azure bych vás rád přesvědčil v tomto mini seriálu. Doufám, že i když se mi to nepodaří, ukáži vám alespoň jiný pohled na aktuální technologie a přinesu trochu informací, ke kterým byste asi normálně cestu nenašli.

Nechám již úvodu, i tak je delší než bych si přál, a rychle přejdu k tomu, čeho se pokusíme dosáhnout.

Naše zadání

Cílem našeho kurzu je dosáhnout vizualizace dat z elektronického čidla DHT 22 tak, aby data jako je teplota a vlhkost byla zobrazitelná jak na mobilu, tak na klasickém desktopu. Přál bych si, aby tento kurz nebyl popis programování, ale spíše ucelený návod, jak do sebe zapracovat několik ve svém důsledku nesourodých technologií jako je IoT, Bi, AZURE. Nechce se nám moc programovat a chceme dát uživateli jistou míru volby při zobrazení výstupů.

Diagram

Na obrázku výše je hrubý náčrt, jak naše snažení bude vypadat. K popisu jednotlivých částí se dostaneme později, tady bych snad přidal jen opravdu krátký popis.

Naším úkolem bude, abychom data, jako je teplota a vlhkost z čidla DHT 22, vizualizovali přes služby Azure a Power Bi, a to jak na webu, tak i na mobilním zařízení. Budeme k tomu potřebovat přístup nebo chcete-li login do Azure, kde budeme využívat služby jako Azure IoT Hub pro management zařízení a ověření naší IoT desky s čidlem DHT 22 a procesorem ESP 8266. Dále služby Stream Analytics, která nám data uloží do úložiště Table Storage a zároveň předá data do Power BI. Power BI je služba "Business Intelligence" od Microsoftu pro vizualizaci a analýzu dat v grafické podobě.

Cílem kurzu nemá být podrobný popis jednotlivých služeb, ale ukázka jejich propojení. Proto se, pokud to nebude nutné, pokusím nezabíhat do podrobností a odkáži vás na dokumentaci.

Zapojení desky

Osobně jsem si chtěl hodně zjednodušit život, a tak jsem si pořídil, Microsoft Azure IoT Starter Kit - SparkFun Thing s procesorem ESP 8266, neboť potřebujete desku s procesorem, který zvládne upočítat komunikaci TLS 1.2. To například oblíbené Arduino nedokáže, nicméně třeba RapSberry PI ano. Lze ji koupit za pár korun například tady: https://www.sparkfun.com/products/13799.

Detailnější info k desce najdete na adrese https://learn.sparkfun.com/…hookup-guide.

Součástí balení je vše, co budete potřebovat. A zapojení našeho elektronického obvodu by tedy neměl být žádný problém.

Zapojení desky s ESP 8622

Pro naše pokusy je nutné desku s čidlem propojit podle obrázku.

Zapojení desky s ESP 8622
Zapojení desky s ESP 8622 propojení pinů

Není na tom nic obtížného, takže věřím, že jste všechno bez problémů zvládli. Dále se již zapojení nebude měnit, tak tedy jednoduše připojíme desku k USB.

Měl bych přidat jenom drobný popis, jak to celé funguje. Tedy čidlo DHT 22 je napájeno z naší desky a data si budeme číst na sběrnici přesněji na pinu číslo 2. Hlouběji do popisu nechci zabředávat a zvídavým nechám prostor pro samostudium. :) O čipu ESP 8266 je toho i v češtině spousta. Příště přejdeme k přípravě vývojového prostředí IDE (Integrated Development Environment). Ve škole mě tu zkratku i s jednotlivými slovy, co písmena znamenají, donutili naučit nazpaměť. Nikdy jsem pořádně nepochopil proč, ale tady se to hodilo. :-)


 

Všechny články v sekci
Microsoft Azure a IoT
Článek pro vás napsal Michal Gros
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Autor se jako Partner Solution Architekt ve společnosti NetSecure věnuje cloud technologii MS AZURE, spravuje systémy na os LINUX WINDOWS. Programuje v c, c++ a C# .net, Html
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Hroch
Člen
Avatar
Michal Hroch:19.12.2017 11:59

Ahoj, měl bych k tomu pár otázek.. Tato oblast mě zajímá a rád bych si to vyzkoušel, ačkoliv musím přiznat, že nejsem příliš kovaný vývojář. Tedy první dotaz: mohl bych dostat doporučení na nějaká školení či kurzy od úplného začátečníka, která by mi dala potřebné znalosti, pokud bych se oblasti IoT chtěl více věnovat?
Druhý dotaz se týká Starter Kitu Sparkfun. chápu dobře, že existuje více typů kitů podle charakteru sensorů, které chci připojovat, nebo je kit zcela univerzální? Kolik můžu na výše uvedenou desku připojit čidel? A jak dlouhé může být vedení mezi čidlem a deskou? Předem díky.
Ještě pro pořádek se hodí uvést, že jsem zatím skončil u prvního dílu a studovat dál chci až ve chvíli, kdy budu mít Sparkfun hmatatelně před sebou na stole.. ;)

 
Odpovědět
19.12.2017 11:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.