MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Diskuze: Notebook do 14000,- Kč

Aktivity (3)
Avatar
Jakub Podskalský:12. února 19:36

Zdravím. Je mi 15 let (zmiňuji to především jako důvod finančního limitu), učím se programovat už skoro druhým rokem, přičemž jsem v tomto období měl delší pauzy. Řekl bych, že jsem toho za tu dobu pobral celkem dost. Začal jsem s Pythonem, super jazyk, ale jaksi jsem si na konci nevěděl rady, kde bych ho dál využil, nejspíš právě proto, že má těch využití strašně moc. Tak jsem zkusil web development, nakonec jsem u toho zůstal a hodlám se věnovat převážně tomu. Řekněme, že jsem se už alespoň základně seznámil s bootstrapem, JavaScriptem, jQuery, nahlédnul do back-endu s Node.js (a poměrně rychle vycouval :D) - momentálně studuju všechno kolem JS, chci se dál věnovat jeho frameworkům, když s ním mám prozatím nejvíc zkušeností. Docela dlouhou dobu jsem se hlásil k tomu, že JS je jeden velký nesmysl a nepobírá moc logiky oproti čistému Pythonu, ale už jsem si na to nějak zvykl. :) Stále nevím, jestli se chci teda věnovat front-endu nebo back-endu, teď spíš programuju, ale hodlám se v nejbližší době podívat trochu do hloubky na design. CSS jsem se samozřejmě taky nějakou dobu věnoval, ale ještě jsem zas tolik neřešil grid, flex-box, nebo animace (vždycky jsem se to učil a pak se tomu nevěnoval - zapomněl to, což je samozřejmě chyba).
Když bych to zobecnil, tak bych rád tvořil webové aplikace. V létě budu moci začít pracovat, rozhodně bych chtěl nasbírat první zkušenosti v tomhle oboru. Myslím, že do léta mám dost času na to, abych se naučil dostatečně na první brigádu v IT, když zohledním, že už jsem překonal velký kus cesty.
Teď ale k věci: Už od začátku jedu na tomhle stroji. Dá se říct, že kdybych měl dřív nějaký přijatelnější HW, tak bych teď třeba nedělal to, co dělám, protože bych mohl podlehnout hrám. Za to jsem mu vděčný! S tímhle notebookem si člověk ale nezahraje nic, proto jsem si jen tak ze srandy zkusil programování, a hurá, nejspíš jsem objevil něco, co mě naplňuje a chtěl bych se tomu věnovat po zbytek svého života. Teď už to ale beru vážně, a s tímhle se opravdu nedá pracovat. (Ne)dokážu si představit, kolik času bych s rychlejším notebookem ušetřil... a produktivita by taky byla úplně jiná. Hlavně když na tom trávím většinu svého volného času. Omezuje mě to i v takových blbostech, nemůžu si stáhnout nejznámější IDE, kód píšu v Sublime Textu, jen protože ho nějakou záhadou rozjede naprosto cokoli, včetně mě :D (ST je super editor, ale nedokáže naplnit všechny požadavky).

Bohužel, v HW se nevyznám, a jediné co jsem tak nějak pochytil, že je potřeba pro programování, je aspoň 8GB RAM. To je ale jeden z parametrů, to mě nikam nevede. Taky by bylo asi fajn vědět, jaké mám priority, ale zkrátka to sám nedokážu posoudit, když jsem do teď dokázal pracovat na tom zmíněném. Můžu říct to, že budget je do 14K Kč. Asi ten ntb nemusí být nový, za výkon vezmu klidně funkční repas? Nemám s tím zkušenosti. Můžete sem hodit jakýkoliv tip, všechno ocením.
Omlouvám se za takovou nevhodnou slohovku, ale chtěl jsem nastínit situaci, i když možná zbytečně.

Moc děkuji!

 
Odpovědět
12. února 19:36
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
Nahoru Odpovědět
12. února 19:48
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Avatar
Jaroslav Smrž
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jakub Podskalský
Jaroslav Smrž:12. února 20:42

Ahoj, zkus kouknout třeba na něco s podobnou konfigurací nebo seznat bazar - https://www.alza.cz/…d5659571.htm Chápu budget, ale rozdíl ve výkonu za cenu 1800,- navíc je v tomto případě propastný. Důležitým faktorem pro pohodlné programování je kvalita obrazu. Tento ntb má IPS display, který je dle mého názoru nejlepší. Samozřejmě nej kombinace je se 144Hz, ale i při 60Hz to poznáš. Podsvícená klávesnice také přijde vhod. Navíc i5 nové generace a 3gb grafika - když bys chtěl někdy zkusit vývoj her pomocí Unity 3D nebo Unreal Engine - ti zajistí solidní čas při renderování shaderů. Toho by ses na UHD také nemusel dočkat :) Grafiku využiješ i ve photoshopu nebo blenderu a procesor zas při multitaskingu nebo při používání Visual Studio. 8GB RAM na programování bohatě stačí. Časem bych ti doporučil pořídit větší SSD, ale do startu 256GB stačí. Snad jsem ti trochu pomohl.

Nahoru Odpovědět
12. února 20:42
/* Life runs on code */
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Štěpán Wünsch:13. února 0:40

Ahoj, kdyby ti nevadil 14" notebook z druhé ruky, tak bych ti prodal https://www.pekro.cz/…ssd-m2w10-P/
Kdyžtak mi napiš zprávu

 
Nahoru Odpovědět
13. února 0:40
Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Alex:13. února 19:14

Mě přijde zajímavý tento
https://www.czc.cz/…9429/produkt
S touhle sérii mám osobní zkušenost (vlastním skoro pět let g505nc, "staršího bráchu"). Velmi dobrý 4jádrový procák, 8 Gb RAM (DDR4), s tím že jde ještě rozšířit. A k tomu ještě SSDéčko.
Jednou nevýhodou (pokud to HPéčko mezitím nezlepšilo) jsou panty (zrovna v sobotu jsem si mi podařilo vytrhnout a servisák u kterého jsem s tím byl, mi potvrdil, že uchycení těch pantů, není zrovna pevné).
Za mě asi jendo z nejlepších řešeních.

 
Nahoru Odpovědět
13. února 19:14
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.