Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Recenze Fitbit Charge

Fitbit je americká společnost založená v roce 2007, která se zabývá výrobou zařízení pro sledování aktivity. Patří mezi ně například hodinky Fitbit Blaze, tracker určený k připnutí na oblečení Fitbit Ultra a mnou recenzovaný náramek Fitbit Charge.

Balení

Krabička, ve které Fitbit Charge dorazí, je z poloviny složena z průhledného plastu, čtvrtina je lepidlo a zbytek papír. Při rozbalování je prakticky nemožné krabičku nepoškodit, jelikož lepidla bylo použito opravdu velmi hodně. Samotný náramek je připevněn na kusu průhledného plastu, kde vypadá jako vystavený ve vitríně.

Krabička obsahuje kromě samotného náramku a pro většinu uživatelů zbytečných papírů (na jednom se nachází odkaz fitbit.com/setup s popisky ve třech jazycích, na druhém prohlášení o shodě, dvouletá záruka a jisté certifikace) se v krabičce nachází i výborně schovaný dongle pro synchronizaci (je to hardwarově náročný proces a ne každé zařízení ho zvládne) a USB kabel pro nabíjení. Pokud o kabelu a donglu víte předem, strávíte chvíli s jejich hledáním ještě předtím, než náramek zapnete, pokud ne, začnete se po nich shánět až v momentě, kdy vám náramek nepůjde zapnout s výmluvou na slabou baterii.

Na ruce nepůsobí nijak extravagantně

Vzhled

Fitbit Charge se vyrábí ve čtyřech barvách - Black, Burgundy, Slate a Blue. Velikostně se potom dělí třikrát - S, L a XL. XL lze koupit pouze v oficiálním e-shopu.

Náramek je skoro celý z gumy, pouze plastový displej a kovem zakrytá elektronika tvoří výjimku. Displej je bohužel celkem náchylný na poškrábání, u náramku, který má člověk na ruce 24 hodin denně bych očekával, že něco vydrží. Kromě pocitu poškozené nové elekroniky a drobné psychické újmy vám ale škrábanec nic nezpůsobí, náramek je použitelný i dál.

Pod plastem se skrývá mírně nahnutý (nahnutý již od prvního kusu, na internetu lze nalézt několik diskusí na toto téma) OLED displej, který ukazuje čas, kroky, vzdálenost, kalorie, vyšlapaná patra a případně informace o budíku. Na boku je poté tlačítko, které budete používat opravdu v malém počtu případů, většinou se totiž dá nahradit pouhým klepnutím na náramek.

Data, synchronizace

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Jak jsem již nakousl v popisu balení, synchronizace není ledajaký proces. Pokud se rozhodnete synchronizovat s telefonem, měli byste vlastnit jeden z podporovaných (je jich pár set, seznam naleznete na fitbit.com). U počítačů je to ještě složitější, je totiž nutné použít dodávaný dongle. Synchronizace se tak především u notebooků stává poměrně nepraktická, při nedostatku USB portů musíte dongle neustále vypojovat. Naštěstí můj MacBook disponuje potřebným Bluetooth 4.0 a tak mohu synchronizovat i bez donglu, ten jsem hned po vybalení vhodil do kapsy na obalu notebooku a nosím ho sebou jen "kdyby náhodou".

Jelikož se náramek synchronizuje přes Bluetooth, je třeba aplikace, která data zpracuje a pošle na servery Fitbitu. Tou je u telefonů a tabletů "Fitbit", u počítačů potom "Fitbit Connect". Rozdíl je v tom, že mobilní aplikace umí nasbíraná data rovnou zobrazit, zatímco Fitbit Connect data pouze pošle do Fitbitu, popřípadě nastaví nový náramek či aktualizuje software v současném.

Kromě již zmíněné mobilní aplikace je možné data zobrazit i na webu. Dashboard fitbit.com je doslova ráj datasexuálů, lze si jej totiž poskládat z pestrého výběru dlaždic, na kterých si můžete zobrazit i informace, o kterých jste vlastně vůbec nevěděli, že je náramek měří.

Samotný náramek lze doplnit i chytrou váhou Fitbit Aria, která automaticky aktualizuje vaši hmotnost v profilu a pokud na ni každé ráno stoupnete, vidíte, jak moc dobře si vedete v hubnutí.

Parametry

Parametry hardwaru jsou jedna z posledních věcí, kterou řešíte u těchto náramků, většina totiž nabízí to samé. V čem Fitbit Charge exceluje je výdrž baterie, na jedno nabití vydrží kolem osmi dnů a z nabíjení se tak může stát týdenní rutina, na kterou se mnohem lépe zvyká než na nepředpokládaně vybitou baterii v polovině dne. Kapacitu baterie si Fitbit nechává pro sebe a nevydal ji ani pod výhružkami, že nakoupím u konkurence, jediné, co prozradil, je fakt, že je baterie lithium-polymerová.

Ovládání

V této oblasti toho náramek moc nenabízí, jelikož sám o sobě umí pouze zobrazovat několik málo naměřených údajů, navíc ve velmi strohé podobě - na jeden řádek se toho moc nevejde. Zabalený mi přišel s firmwarem 32, po aktualizaci se číslo překvapivě zvětšilo na 110 a přibyla velmi šikovná vlastnost - Quick View. Stačí otočit s rukou tak, abyste se na náramek dívali a automaticky se rozsvítí a ukáže nastavený údaj, u mě se jedná o čas. Není tak nutné mačkat tlačítko nebo klepat. Pro navigaci mezi údaji poté slouží již zmíněné tlačítko či klepnutí na náramek (někdy bohužel na klepnutí nereaguje, je nutné vyzkoušet více úhlů).

Nastavovat náramek na náramku nemůžete, je nutné tak činit v aplikaci či webovém rozhraní, nastavení se pak přenesou při nejbližší synchronizaci. Změnit čas budíku na kempování bez signálu tak bude trošku problém.

Vedlejší funkce

Kromě měření kroků, vzdálenosti, kalorií nebo pater umí náramek také měřit spánek. Spánek rozpozná automaticky a není nutné ho nijak do spánkového módu přepínat, což je rozhodně veliké plus - o náramek se tak prakticky nemusíte vůbec starat. Pomůže to především lidem s poruchami spánku, lze totiž zjistit, kolikrát jste se v noci probudili, kdy jste byli ve spaní nejaktivnější a kdy jste naopak spali nejhlouběji. Na měření spánku navazuje i vibrační budík, který vzbudí jemně, příjemně a na rozdíl od budíku klasického spolu s vámi nevstává celá ulice, do manželské postele naprosto ideální.

Co naopak Charge neumí je měření srdečního tepu. K tomu je zde o 20€ dražší varianta Charge HR (heart rate), která má bohužel sníženou výdrž baterie, tep je totiž narozdíl od chytrých hodinek měřen neustále, nikoli pouze při aktivitách. Jelikož jsem Charge koupil za opravdu nízkou cenu (2490CZK), byl pro mě Charge HR o 1000CZK a pár drobných dražší a za tep a sníženou výdrž to nestálo.

Odolnost

Fitbit Charge se bohužel nechlubí IP certifikací, ale je potu-vzdorný, dešti-vzdorný a testovaný do 1ATM, jeho potápění ale Fitbit nedoporučuje, plavání už vůbec ne. Je na tom ale pořád lépe než Charge HR, který se vodním testem vůbec nechlubí.

Do sprchy či bazénu by Fitbit Charge přijít neměl

Verdikt

+ OLED displej
+ Povedené webové rozhraní
+ Kompatibilita s širokým spektrem zařízení včetně počítačů
- Snadno poškrábatelný displej
- Není vodotěsný
- Balení

Pokud se jedná o váš první chytrý náramek, je Fitbit Charge dobrá volba. Pokud spíše zvažujete o upgradu, je již na vás, co od nového náramku očekáváte a zda není lepší koupit rovnou hodinky.

Fitbit Charge jsem zakoupil v autorizovaném e-shopu Smarty.cz za 2490CZK.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze hardwaru
Článek pro vás napsala
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Pavel Junek
Redaktor
Avatar
Pavel Junek:23.4.2016 11:54

No nevím, za tu cenu... Umí to alespoň upozorňovat na příchozí hovory/zprávy/no­tifikace, nebo chytré buzení? Když opominu absenci displeje, tak mi přijde že můj Sony SmartBand, který jsem sehnal za necelých 700, toho umí mnohem víc :)

 
Odpovědět
23.4.2016 11:54
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Junek
:23.4.2016 14:57

Fitbit máš dneska jako Apple - platíš za značku. Umí to příchozí hovory, zprávy a notifikace ne (novější kousky, jako třeba Alta, už jo). Po chytrém buzení všichni volají, je pro to topic ve Feature Requestu (celkem dost hlasů to má), ale zatím nic, každopádně aktualizací vychází celkem dost, tak snad se to objeví. Já ho koupil právě kvůli displeji, úžasnýmu dashboardu a možnosti synchronizace s Macem. Když už mám něco na ruce, aspoň ten čas mi to může ukazovat.

// Jen pro zajímavost, chytré buzení je druhá nejžádanější featura. :D

Editováno 23.4.2016 14:59
 
Odpovědět
23.4.2016 14:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.