Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount week 30

Lekce 2 - Bootstrap - Reboot

V minulé lekci, Úvod do CSS frameworku Bootstrap, jsme si vysvětlili, proč je dobré používat CSS framework a vyzkoušeli si editovat jednu z šablon CSS frameworku Bootstrap.

Během tohoto online kurzu si stručně popíšeme jednotlivé části frameworku Bootstrap, abyste získali přehled v čem všem vám může pomoci a jak se dané styly používají. Uvidíte, že toho nabízí opravdu mnoho.

Reboot

Začněme hezky od podlahy. Již jsme hovořili o tom, že HTML má nějaké základní styly. Ty nejsou z historických důvodů vždy úplně chytře nastavené a také se může stát, že budou v různých prohlížečích nastavené různě nebo že bude jejich používání neefektivní. Bootstrap obsahuje tzv. Reboot, což je kód definující výchozí styly. Reboot je postavený na projektu Normalize, který si klade za cíl nastavit optimální výchozí styly, aby byla tvorba designu co nejjednodušší. Někdy se tomuto nastavení obecně říká i CSS reset. Reboot upravuje přímo výchozí styl elementů bez nutnosti přidat k nim jakékoli třídy a to následujícím způsobem:

Box sizing

Vlastnost box-sizing je globálně nastavena na hodnotu border-box, čímž se velikost elementů vždy počítá jako celková velikost i s rámečkem a paddingem. Jistě znáte z boxmodelu. Takovéto zadávání je mnohem intuitivnější a umožňuje používat i procenta, protože např. `width: 50%; zabere opravdu polovinu stránky i když má element rámeček a vnitřní okraj. Pokud o tomto nevíte, práce s Bootstrapem by vás mohla značně překvapit.

Boxmodel v CSS

Jednotky rem

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Font v <body> je nastaven na 1rem. Jednotka rem je preferována a označuje relativní velikost k velikosti písmene M kořenového elementu stránky <html>. Tuto velikost Bootstrap neupravuje, ale definuje podle ní všechny další rozměry. Když si uživatel nastaví větší písmo, třeba že špatně vidí, nebo že používá mobilní zařízení, všechna písma používající jednotku rem se přeškálují také a škálovat se budou např. i marginy. Můžete si zkusit nastavit elementu <html> jinou velikost písma a uvidíte, jak se přeškáluje i grid a další součásti Bootstrapu. U vlastních stylů je dobré tyto konvence také dodržovat.

Styly pro body

<body> se nastavuje výchozí font-family, line-height, text-align a background-color.

Font stack

V posledních letech si Apple, Microsoft a Google vytvořily pěkné fonty a používají je jako výchozí na svých zařízeních. Proč je nepoužívat i na webu, když jsou k dispozici? Bootstrap definuje tzv. "Native font stack", kde jsou tyto fonty vyjmenované a jeden z nich se na některém systému vždy najde. Jsou to fonty San Francisco (Apple), Segoe UI (Windows) a Roboto (Google Android). Další systémy spadnou na "Helvetica Neue", Arial a sans-serif. Podporovány jsou také Emoji fonty "Apple Color Emoji", "Segoe UI Emoji", "Segoe UI Symbol". Můžete tedy vkládat barevné emoji do vašich textů, aniž byste cokoli linkovali.

Svislé okraje

Bootstrap doporučuje u elementů nezadávat oba svislé okraje (margin-top a margin-bottom), protože splývají dohromady a nikdy nevíte jak velká mezera mezi dvěma elementy ve skutečnosti bude. To je další konvence, kterou byste měli dodržovat, tedy zadávat pouze margin-bottom. Bootstrap toto nastaví např. pro všechny nadpisy <h1><h6>, kterým odstraní margin-top.

Výchozí nadpisy v Bootstrap
nadpisy.html

To samé platí i pro odstavce <p> a seznamy <ul>, <ol>, <dl>. Vnořené seznamy dokonce nemají vůbec žádný margin. Položky definičního seznamu <dd> mají levý margin 0 a spodní margin 0.5rem.

Výchozí seznamy v Bootstrap
seznamy.html

Tabulky

Tabulky mají border-style nastavený na collapse, upravené vykreslování <caption> a unifikovaný text-align.

Výchozí tabulky v Bootstrap
tabulky.html

Formuláře

<fieldset> elementy nemají rámeček ani okraje, aby mohly sloužit jen jako wrappery, <legend> je ostylovaný jako nadpis, <labely> jsou inline bloky, aby mohly mít okraje. Normalizovány jsou i další elementy jako <input> , <select>, <textarea> a <button>. Pokud jste někdy bojovali za stejnou velikost elementu <select> v různých prohlížečích na různých operačních systémech, jistě Reboot oceníte :) Všechny <textarea> elementy lze roztahovat pouze na výšku, protože roztahování na šířku často způsobí vytečení elementu ze stránky.

Výchozí formuláře v Bootstrap
formulare.html

Další elementy

Velmi podobné změny jsou provedeny také v elementech <address> (font není kurzíva a byl přidán margin-bottom). Jednotlivé řádky adresy bychom měli oddělovat pomocí <br>. <blockquote> má opět dolní margin, <abbr> získal tečkované podtržení. Možná znáte atribut hidden z HTML 5, který slouží ke skrývání elementů. Bootstrap k jeho stylu dodává ještě !important, aby nedošlo k jeho přepsání. Ovšem pozor, tato technika není kompatibilní se skrýváním a odkrýváním elementů pomocí jQuery. K tématu viditelnosti se dostaneme dále v kurzu. Všem mobilním ovládacím prvkům je nastaveno touch-action: manipulation pro odchycení nechtěných dvojkliků v Internet Exploreru a Edge.

V příští lekci, Bootstrap - Typografie, se budeme zabývat typografií.


 

Předchozí článek
Úvod do CSS frameworku Bootstrap
Všechny články v sekci
Kompletní kurz CSS frameworku Bootstrap
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Bootstrap - Typografie
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
98 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
David Dostal
Tvůrce
Avatar
David Dostal:6.11.2017 22:08

Je super, že tu popisuješ i jak jednotlivé styly fungují. Většina návodů na bootstrap popisuje jen třídy jak něco ostylovat a toto jim dost chybí. Spousta webů podle toho pak i vypadá. Jsem rád, že tu na Bootstrap vzniká kvalitní seriál, díky :-)

 
Odpovědět
6.11.2017 22:08
Avatar
Martin Štěpaník:28.2.2018 16:49

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Správně se mi ukazuje navbar tzv. "burger", ale když na něj kliknu, tak se nic neděje, collapse mam nastaveno. Další problém mám s Carousel, první obrázek načte, ale přepínat na další už nelze. Prohlížeč používám Chrome. Setkal jste se s tímhle prosím někdo? děkuji za případnou pomoc.

Hlavička nadefinovaná zde.

<link rel="stylesheet" href="https:/­/maxcdn.bootstrap­cdn.com/bootstrap/3­.3.7/css/boot­strap.min.css">
<link rel="stylesheet" href="https:/­/cdnjs.cloudfla­re.com/ajax/lib­s/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css">
<script src="http://a­jax.googleapis­.com/ajax/lib­s/jquery/1.4.2/jqu­ery.min.js" type="text/ja­vascript"></scrip­t>
<script src="https://­maxcdn.bootstrap­cdn.com/bootstrap/3­.3.7/js/bootstrap­.min.js"></script

 
Odpovědět
28.2.2018 16:49
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Švarc
Člen
Avatar
Odpovídá na Martin Štěpaník
David Švarc:21.3.2018 20:28

Zdravím Martine, s největší pravděpodobností to vypadá na špatně nalinkované .js (JavaScript). Linkují se úplně dole za tagem <footer> v tagu .<script> bude to vypadat nějak takhle:
...

<!-- Bootstrap core JavaScript
=============­========================­============= -->
<!-- Placed at the end of the document so the pages load faster -->
<script src="https://­code.jquery.com/jqu­ery-3.2.1.slim.min.js" integrity="sha384-KJ3o2DKtIkvYIK3U­ENzmM7KCkRr/rE­9/Qpg6aAZGJwFDMVNA/Gp­GFF93hXpG5KkN" crossorigin="a­nonymous"></scrip­t>
<script>window­.jQuery || document.write('<script src="js/jquery-slim.min.js"><\/scrip­t>')</script>
<script src="js/popper­.min.js"></scrip­t>
<script src="js/bootstrap­.min.js"></scrip­t>
</body>
</html>

Tak jde, v tomhle případě, o ten poslední bootstrap.min.js. Zkontrolovat zda je na své cestě přítomen :-)

Jinak děkuji autorovi za krásný a kvalitní Bootstrap seriál :-)

 
Odpovědět
21.3.2018 20:28
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.