ITnetwork summer 2020 C# týden
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

font-family - Český CSS 3 manuál

Pomocí CSS 3 vlastnosti font-family nastavujeme rodinu písma v HTML elementu. Rodinou písma se myslí jednoduše jeho typ, tedy např. Arial, Times New Roman a podobně. Vlastnost se dědí.

Hodnoty

Jako hodnoty můžeme zadat několik písem. Záleží na klientském počítači, jestli jimi bude disponovat. Pokud písmo nebude umět zobrazit, použije druhé uvedené a tak dále. Písma oddělujeme čárkami a pokud je název písma na více slov, vložíme ho do uvozovek. V případě in-line stylů (v HTML kódu) použijeme apostrofy. Nejčastěji používané fonty jsou:

 • Arial
 • Times New Roman
 • Verdana
 • Georgia
 • Comic Sans MS
 • Arial Black
 • Impact
 • Lucida Console
 • Tahoma
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Kromě přesných typů fontů můžeme uvádět i tzv. generickou rodinu, tedy obecný typ písma. Obvykle se píše až nakonec a prohlížeč tak v případě nenalezení žádného písma vybere alespoň písmo podobné. Základní generické rodiny jsou: serif, sans-serif, cursive, fantasy, monospace.

Jako hodnotu můžeme uvést i inherit, tím zdědíme vlastnost font-family od rodičovského elementu.

Ukázka

<!DOCTYPE html>
<html>
    <head>
        <style>
        p
        {
            font-family: verdana, "Times New Roman";
        }
    </style>
    </head>
    <body>
        <p>Odstavce jsou vykresleny písmem Verdana. Pokud toto písmo nebude mít prohlížeč k dispozici, použije Times New Roman.</p>
    </body>
</html>

Výsledek:

Ukázka ostylování fontu přes CSS

Více ke stylování písma je uvedeno u vlastnosti font.


 

Všechny články v sekci
Text a písmo - CSS vlastnosti
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!