Tvoříme pohledný formulář (HTML a CSS) - dokončení
V tomto dílu budeme pokračovat v tvorbě našeho formuláře. Dostylujeme odesílací tlačítko, políčko pro email a nastavíme zvýraznění správnosti údajů pomocí CSS a ozdobíme stránku.
Animace tlačítka
Aby se tlačítko mírně pootočilo, musíme mu přidat animaci. Animaci pojmenujte otaceniTlacitka. Animace bude mít kroky po 25%. V každém kroku (0%, 25%, 50%, 75%, 100%) budeme tlačítko transformovat. V prvním ho nebudeme otáčet vůbec (0deg). V druhém ho otočíme o 20 stupňů naopak (-20deg). V třetím ho zase vrátíme (0deg). V čtvrtém ho otočíme o 20 stupňů (20deg) a v pátém ho zase vrátíme (0deg).
Animace bez vendor prefixes:
@keyframes otaceniTlacitka { 0% { transform: rotate(0deg); } 25% { transform: rotate(-20deg); } 50% { transform: rotate(0deg); } 75% { transform: rotate(20deg); } 100% { transform: rotate(0deg); } }
Do animace si přidejte vendor prefixes.
Implementace animace
Do selektoru k tlačítku musíme přidat 4 vlastnosti týkající se animací. První animation-name nám stanovuje jméno animace (otaceniTlacitka), animation-duration nám říká, jak dlouho bude animace trvat (2s). Animation-interation-count uvadí počet opakování, v našem případě to bude nekonečno (infinite). A poslední animation-timing-function uvádí, jak bude animace probíhat, v našem případě to bude lineárně, tedy že animace bude časována rovnoměrně a ke konci bude „náraz“. Vlastnost se jmenuje linear.
Implementaci animace přidejte opět vendor prefixes. Kód bez nich vypadá následovně.
animation-name: otaceniTlacitka; animation-duration:2s; animation-iteration-count:infinite; animation-timing-function:linear;

Hover odesílacího tlačítka
Tlačítku ještě přidáme hover, změníme mu barvu písma na červenou a pozadí na růžové.
input[type=submit]:hover { color:red; background-color:pink; }

Nadpis
Nadpis bude mít písmo velké 40px, Segoe UI Light, odsazení (padding) 30px, margin 0 a barvu zelenou.
h1 { font-size:40px; font-family:'Segoe UI Light'; padding:30px; margin:0; color:green; }

Políčko pro email
Políčko pro email taky nenecháme v náhodě. Selektor uděláme podobně jako u odesílacího tlačítka, selektorem omezíme na inputy typu email. Políčko bude široké 300px, písmo bude velké 30px, odsazení (margin) z leva 20px a shora 40px, zakulacení rohů 5px a zvětšení (padding) 5px. Dále nastavíme písmo, to seženeme z galerie písem Google. Našel jsem pro vás písmo Courgett. Písmo vložíme do hlavičky v HTML linkem na soubor, který je na serverech google. Link vypadá následovně:
<link href="http://fonts.googleapis.com/css?family=Courgette" rel="stylesheet" type="text/css">
Nyní můžeme emailovému políčku nastavit písmo na Corgette. Celý selektor vypadá následovně:
input[type=email] { width:300px; font-family:Courgette; font-size:30px; margin-left:20px; margin-top:40px; border-radius:5px; border:none; padding:5px; }
Validní a nevalidní políčko
Pokud bude v políčku validní email, obarvíme text na žlutozelenou nevalidní email na červenou. Docílíme toho i bez použití javascriptu. Na selektory můžeme přidat pseudotřídy :valid a :invalid, které nám umožňují ostylovat validní a nevalidní prvek.
[type=email]:valid { } [type=email]:invalid { }
Výsledné selektory v našem případě vypadají následovně:
form#gardenerNewsletter input[type=email]:invalid { color:red; } form#gardenerNewsletter input[type=email]:valid { color:yellowgreen; }

Popisek
Popisku nastavíme barvu písma na zelenou, odsazení (margin) z leva 20px, velikost písma 15px a písmo Calibri.
Odkazu uvnitř popisku nastavíme barvu písma na tmavězelenou.

BONUS – výběr na stránce
Jako bonus si uveďme, že styl stránky lze oživit výběrem, který nebude typicky modrý, ale bude námi nadefinovaný. Výběr definuje pseudotřídou ::selection, ve které se nastaví styly na uživatelem vybrané objekty. Barvu pozadí můžeme nastavit na lawngreen.

Styly stránky
Aby krom formuláře i podklad (stránka) vypadal k světu, tak ji doplníme o styly. Pseudoelement :root nám ukazuje na kořenový element, který je ještě pod body. Nastavme mu barvu pozadí na lemonchiffon, výšku a šířku na 100% a obrázek na pozadí.
Obrázku dejte následující vlastnosti:
Obrázek (tráva) | |
---|---|
URL | trava.gif |
Pozice | bottom left |
Opakování | Po ose X |


Tento očlánek vás měl nakopnout k zopakování si HTML a CSS, pokud se
vám líbil tak se zkuste zapojit do týdenní minisoutěže Machr na Webdesign.
V machrovi jsou velmi podobná zadání a toto je zadání z jednoho
minulého .
Stáhnout
Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami
Staženo 338x (64.3 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce CSS