Diskuze: Ako správne rozdeliť CSS

HTML a CSS HTML a CSS Ako správne rozdeliť CSS American English version English version

Aktivity (1)
Avatar
Dominik Gavrecký:2.2.2016 9:57

Ahojte,

pred istím časom som začal písať taký môj prvý komplexnejší projekt s vlastným CMS. Zaplatil som si grafiku a všetko čo k tomu patrí a teraz pri "finišovaní projektu" som zistil že môj CSS súbor ma okolo 2000 riadkov na cca 12 pod-stránok. Tým sa CSS súbor stal dosť neprehľadný ba priam chaoticky. A chcem sa opýtať aké je to správne know-how ako rozdeliť CSS súbor prípadne či to nechať tak ...

Odpovědět 2.2.2016 9:57
Hlupák nie je ten kto niečo nevie, hlupákom sa stávaš v momente keď sa na to bojíš opýtať.
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Dominik Gavrecký
tomasmanhal:2.2.2016 10:41

Minifikace. Bootstrap má v základu přes 5 000 řádek například, minifikací se smrskne o 10 nebo 15%. Rozhodně bych neměl přehnaně moc souborů. Prohlížeč snáze projede jeden velký CSS soubor než několik menších souborů v několika složkách. Lepší je mít méně a třeba i větší. 2 000 řádek ještě není zdaleka tak moc, takže méně samostatných souborů a minifikovat. Primárně řešíš jeho velikost při načítání, proto minifikace.

Nahoru Odpovědět  +1 2.2.2016 10:41
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Martin Štěpánek (Enormyk):4.2.2016 1:15

Jediné, co mě napadá ohledně přehlednosti je to celé přepsat a využít nějaký preprocesor jako je například Sass. Je to poté přehlednější i kratší. :-)

Nahoru Odpovědět 4.2.2016 1:15
Nesnáším, když někdo u if nepoužívá {}, byť se jedná o jeden řádek.
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Dominik Gavrecký
David Čápka:4.2.2016 1:57

CSS je odvozeno od slova cascade kvůli dědičnosti jednotlivých stylů, pokud je budeš psát správně, nemělo by se stát, že máš pro 12 podstránek 2.000 řádků (ale neznám tvůj usecase). Co tu zaznělo (minifikace nebo preprocesor) jsou většinou jen nějaké nástroje, co ve výsledku vygenerují 1 minifikovaný soubor. Ty jsi se ale ptal na rozdělení stylů pro programátora (pokud jsem to správně pochopil). Např. ITnetwork je rozdělený do několik jmenných prostorů (v PHP) a i CSSka jsou potom v několika souborech, které korespondují s názvu těchto prostorů.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět  +1 4.2.2016 1:57
Miluji svou práci a zdejší komunitu, baví mě se rozvíjet, děkuji každému členovi za to, že zde působí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.