Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

div - Český HTML 5 manuál

HTML a CSS Manuál Ostatní tagy div - Český HTML 5 manuál

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Tag <div> nemá žádný sémantický význam. Používá se k seskupování logicky souvisejících blokových elementů. Ty poté můžeme pomocí divu jednoduše ostylovat CSS styly. Podobný význam má v HTML tag <span>, který se používá k seskupování elementů řádkových.

Divy můžeme samozřejmě vkládat do sebe. Výchozí chování divu je, že se roztahuje na celou šířku. Vkládají se tedy pod sebe. Toto chování lze jednoduše změnit CSS vlastností float.

Před HTML 5 se <div> používal pro rozložení (layout) stránky. S příchodem HTML 5 vzniklo několik odvozených elementů, více v článku Layout (rozložení stránky) . Na mnoho dalších případů opět existují přímo určené tagy, proto bychom se měli před použitím <div> rozmyslet, jestli neexistuje jiný vhodný element.

Ukázka použití

Do divu seskupíme několik elementů a orámujeme je.

<div style="border-radius: 5px; border-color: #EEEEEE; background-color: #CCCCCC;">
        <h3>Můj div</h3>
        <p>Toto je odstavec v mém divu.</p>
</div>

Pozn.: Stylování by bylo vhodné umístit do externího CSS souboru. Inline styl je zde použit pouze pro zjednodušení.

Výsledek:

Ukázka použití HTML 5 elementu div

 

 

Manuál pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
Ostatní tagy - Český HTML 5 manuál
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!