IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

script - Český HTML 5 manuál

Do HTML dokumentu můžeme vložit klientské skripty, které obohatí jeho obsah o dynamické funkčnosti. Obvykle se jedná o různá menu a efekty.

<script>

<script> slouží k vložení klientského skriptu do HTML dokumentu. Nejčastěji se jedná o JavaScript. Tag slouží jak pro přímé vložení kódu, tak pro odkázání na externí soubor s kódem. Druhé použití je častější, preferuje se totiž nemíchat HTML s dalšími jazyky. <script> je párový tag.

Skript je (pokud není nastaveno jinak) spuštěn v tu chvíli, co je parsován a parsování je v tu chvíli pozastaveno.

Atributy

Tag má nasledující atributy:

 • async - Spustí skript asynchonně a jeho běh tedy nenaruší parsování stránky. Funguje pouze pro externí skripty. Atribut je typu boolean, stačí ho tedy uvést a na hodnotě nezáleží.
 • defer - Skript je spuštěn až po dokončení parsování stránky. Atribut je též typu boolean.
 • type - Obsahuje MIME typ skriptu. Nejčastěji se používá hodnota text/javascript.
 • charset - Specifikuje znakovou sadu uvnitř skriptu.
 • src - Specifikuje umístění externího skriptu. Pokud je atribut uveden, musí být obsah tagu <script> prázdný.

<script> se vkládá většinou do hlavičky (a je nastaven tak, aby se spustil až po naparsování dokumentu), nebo se vloží těsně před ukončující tag </body>.

Ukázka použití

Ukázka jednoduchého skriptu:

<script type="text/javascript">
<!--
alert('Tuto zprávu zobrazil JavaScript');
-->
</script>

Skript výše je napsán přímo do HTML kódu a vypíše jednoduchou hlášku přímo ve chvíli, kdy se na něj při parsování stránky narazí. Je zvykem psát skripty do komentářů, aby byly ignorovány prohlížeči, které je nepodporují, i když dnes takové již asi nejsou.

Preferovanější způsob vložení by byl následující a byl by umístěn v hlavičce stránky:

<script type="text/javascript" src="scripts/zprava.js"></script>

Skript je nyní odkázán na soubor zprava.js ve složce scripts. Je tak odděleno HTML od kódu skriptu. V souboru by byl následující kód:

alert('Tuto zprávu zobrazil JavaScript');

Ideálně se k načítání skriptů využívá událost DOM ready, a to zejména pomocí frameworku jQuery. Více se JavaScriptu věnuje sekce JavaScript , která také obsahuje kompletní tutoriály.

<noscript>

<noscript> slouží k zobrazení alternativního obsahu v případě, že prohlížeč zpracování klientských skriptů nepodporuje, nebo ho uživatel zakázal. Do HTML 4 směl být <noscript> obsažen pouze v <body>, nyní může být umístěn i v <head>.

Ukázka použití <noscript> v <body> je následující:

<noscript>
    Vas prohlizec nepodporuje JavaScript a tudiz nebude fungovat validace formulare.
</noscript>

A použití <noscript> v <head>:

<head>
  <title>Ukázka noscript</title>
  <noscript>
    <style>body{background:red}</style>
  </noscript>
</head>

 

Všechny články v sekci
Ostatní tagy - Český HTML 5 manuál
Článek pro vás napsal David Čápka Hartinger
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity