Python týden Jarní BF
100% homeoffice, 100% časově flexibilní fulltime programátor pro ITnetwork.cz. #bezdeadlinu Mám zájem!
Využij Jarní akci a získej od nás 50 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá Python týden se slevou na e-learning až 80 %

Lekce 1 - Úvod do HTML a váš první web

Vítejte v první lekci on-line kurzu o tvorbě jednoduchých webových stránek. Jazyk HTML je základem pro tvorbu webů. Sám o sobě je velmi jednoduchý a všechny webové stránky ho využívají. Složitější weby HTML míchají s několika dalšími jazyky, některé z nich si v seriálu také ukážeme. Projdeme úplné základy HTML a vytvoříme své jednoduché první stránky, které umístíme na internet.

Editor

K psaní HTML kódu nebudeme používat poznámkový blok, jelikož mu chybí mnoho funkcí. Mezi ně patří zejména přehledné zvýrazňování kódu nebo podpora kódování češtiny a konců řádek. Stáhněme si tedy nějaký chytřejší editor. Na začátku si vystačíme s českým editorem PSPad, pokud ho nemáte, stáhněte si ho a nainstalujte. Pro vážnější projekty je potřeba tzv. IDE, což je pokročilejší editor, který navíc i napovídá tagy, kontroluje co píšete a podobně. Velmi doporučuji IDE od JetBrains, ve kterých programujeme ITnetwork. Pro HTML se hodí WebStorm nebo PhpStorm, pokud plánujete později pracovat i v PHP.

Spusťme si PSPad a v menu nahoře vyberme ve položce Formát hodnotu UTF-8.

Nastavení UTF-8 v PSPadu

Tím jsme nastavili způsob kódování (zejména) českých znaků. Kódování UTF-8 se využívá u všech správně napsaných webů. Windows bohužel UTF jako výchozí kódování nepoužívají, z toho důvodu není výchozí ani zde v PSPadu. Je velmi důležité, abyste své stránky editovali pouze v editorech co UTF-8 podporují, jinak dojde k rozbití diakritiky. Například je špatný nápad vytvořit stránky v PSPadu a poté do nich něco dopsat v Poznámkovém bloku.

První webová stránka

HTML stránku je velmi jednoduché vytvořit, je to vlastně jen textový dokument. Vytvořme nový soubor (Menu Soubor -> Nový) a jako typ souboru vybereme z nabídky HTML.

HTML editor

Tím jsme založili novou HTML stránku. PSPad nám již nějaký kód předpřipravil, ten ale nebudeme používat, proto všechen text smažte a napíšeme si ho znovu.

HTML se skládá ze značek (tzv. tagů). Samo o sobě umožňuje hlavně dodávat prvkům (dále elementům) na stránce určitý význam a to je i jeho hlavní úkol. Dříve se používal i na grafické stylování stránek, ale protože vzniklé weby byly nepřehledné, byl omezen pouze na webový obsah.

Tagy slouží k tomu, abychom jimi mohli obalovat text a tak mu dávat určitý význam (např. toto je důležitý text, toto nadpis, seznam, tabulka). Tagy se píší do špičatých závorek. Velmi specifickým tagem je odkaz, který umožňuje procházet mezi jednotlivými stránkami a tak je provázat. Od toho zkratka HTML (Hyper Text Mark Up Language = odkazovací a značkovací jazyk).

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

HTML soubor má určitou strukturu. Na začátek souboru vložíme tzv. doctype:

<!DOCTYPE html>

Tím definujeme, že textový soubor je HTML dokumentem. Vykřičníku si zatím nevšímejte, prostě se tam píše :) Dále definujeme samotný HTML dokument. Ten je rozdělen na 2 části - hlavičku a tělo. Hlavička obsahuje informace pro prohlížeč a vyhledávače, v těle nalezneme samotný obsah webové stránky.

Upravme náš soubor, aby vypadal takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
    <head>
    </head>

    <body>
    </body>
</html>

Na dalším řádku otevíráme tag html, tím sdělujeme, zde odtud bude začínat naše HTML stránka.

Následuje hlavička, která je vložena v tagu <head>. Všimněte si, že konec hlavičky se od začátku liší lomítkem. Takto se píší tzv. párové tagy. Párové proto, že jsou dva (začátek a konec) a mezi nimi je vložen jejich obsah, zde obsah hlavičky. Stejně to máme i s tělem (tag body), kde definujeme jeho začátek a konec s lomítkem. Nakonec ukončíme i samotnou HTML stránku.

U začátku HTML si všimněte atributu lang, který definuje jazyk stránky. Atribut je nějaká rozšiřující informace k určitému HTML elementu. Zde říká, že HTML stránka je v češtině. Hodnoty atributů se píší do uvozovek, k atributům se ještě vrátíme.

Přesuňme se do hlavičky a mezi její začátek a konec vložme informaci o kódování. Dělá se to tagem meta s následující syntaxí (zápisem):

<meta charset="utf-8" />

Všimněte si lomítka na konci tagu, takto se ukončují nepárové tagy, tedy ty, které nemají 2 části (začátek a konec), ale píší se pouze jednou. Mezi ně tag meta patří. U každého tagu si během seriálu řekneme, jestli je párový nebo nepárový. Kódování jsme nastavili na UTF-8.

Jako další řádek přidejme do hlavičky titulek. Jedná se o párový tag s názvem title, dovnitř tagu napíšeme text titulku.

<title>Moje první webová stránka</title>

Celý váš HTML dokument by měl nyní vypadat takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
    <head>
        <meta charset="utf-8" />
        <title>Moje první webová stránka</title>
    </head>

    <body>
    </body>
</html>

Hlavičku již máme prozatím vyplněnou, nyní se přesuňme do těla (body), což je ta část stránky, která je v prohlížeči vidět.

Do těla si vložíme dva odstavce textu. Využijeme k tomu párový tag <p> (jako paragraph = odstavec). V HTML je vše jako element, i text zde nemůžeme nechat jen tak plavat, ale musí být obalen na jednotlivé odstavce.

<p>Toto je moje první webová stránka, zatím na ní nic není, ale i tak jsem s ní spokojen</p>
<p>Toto je druhý odstavec</p>

Vytvořte si na disku nějakou složku (např. První stránka), do které soubor nyní uložte. Při ukládání ho nazvěte index.html

Když soubor nyní otevřete ve webovém prohlížeči, měli byste vidět váš první web. Bude vypadat jako obrázek níže :) Pokud tak nevypadá, nezoufejte a stáhněte si soubor s hotovým webem na konci článku. Můžete se tak podívat, kde jste udělali chybu.

Moje první webová stránka
index.html

Poznámka: HTML stránku lze definovat i jinak a jistě se setkáte s odlišnými definicemi. Tato je však nejstručnější a nejmodernější. Náhled stránky dokáže zobrazit i PSPad, ten ale používá zastaralé jádro IE a moderní tagy v něm nefungují, proto ho nepoužívejte.

V příští lekci, Základní HTML tagy, si uvedeme další tagy, které budete pro váš web potřebovat.


 

Stáhnout

Staženo 2538x (299 B)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
180 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Základní HTML tagy
Aktivity (8)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (190)

Avatar
Milan Turyna
Redaktor
Avatar
Milan Turyna:16.10.2019 15:17

První bych zkontroloval kódování souboru jestli ho máš na UTF-8 (doporučené kódování) a můžeš ještě přidat

<meta charset="UTF-8">

ale to je spíš pro prohlížeče a vyhledávače.

 
Odpovědět
16.10.2019 15:17
Avatar
Pavel Raiter
Člen
Avatar
Pavel Raiter:13.11.2019 11:10

Ahoj, prosím vás, jaký editor si mohu stáhnout pro Macbook? Děkuji za typ.

 
Odpovědět
13.11.2019 11:10
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Raiter
Jurajs:13.11.2019 14:22

Ahoj, zkus Atom nebo Brackets ;)

 
Odpovědět
13.11.2019 14:22
Avatar
Adam Liška
Člen
Avatar
Adam Liška:23.11.2019 20:58

Nejspíše jsi tam nezadal kodování UTF-8. Pokuď používáš PSPad tak to tam jde dát jak to je na obrázku, pokuď něco jiného tak do hlavičky vlož kod <meta charset="UTF-8"> :)

 
Odpovědět
23.11.2019 20:58
Avatar
Tajny
Člen
Avatar
Tajny:20.12.2019 20:36

Super, jedeme dál :-)

Odpovědět
20.12.2019 20:36
Your time is limited, don't waste it living someone else's life.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Alice
Člen
Avatar
Alice:20. ledna 13:39

Ahoj, mám PSPad jenže v položce Formát nemám na výběr hodnotu UTF-8 ani jinou. Co s tím?
Díky

 
Odpovědět
20. ledna 13:39
Avatar
Richard Tichý
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Alice
Richard Tichý:20. ledna 13:41

Pspad není možný na editaci souborů HTML. Pro začátek použij třeba notepad.

Odpovědět
20. ledna 13:41
Když už něco rozděláš, měl bys to dokončit.
Avatar
Odpovídá na Alice
Václav Kortus:21. ledna 17:42

Ahoj, jdi o záložku dál "kódová stránka" a tam označ unicode UTF-8 BOM (65001)

 
Odpovědět
21. ledna 17:42
Avatar
Ladislav Guldan:21. března 13:01

Hodnota UTF-8 sa nezadáva v položke formát,ale vo vedľajšej položke "kódová stránka"

Editováno 21. března 13:02
 
Odpovědět
21. března 13:01
Avatar
Peter Machaj
Redaktor
Avatar
Peter Machaj:24. března 15:49

Prajem pekný deň

Presne tejto problematike som sa dosť dlhú dobu venoval v svojom projekte, kým sa mi podarilo nájsť správny spôsob získavania korektného a správneho kódovania stránky. V svojej testovacej sade rôznych web stránok som narazil aj na absurdity ako napríklad http://stazie.webz.cz/ , kde je sú pod sebou bez problému rovno dva odlišné encodingy. Vo vačšine prípadov sa mi však osvedčil postup:

 1. encoding v hlavičke response z web servera, vačšinou zabalený v 'Content-Type'
 2. encoding v HTML ->> meta tag 'charset' v hlavičke
 3. encoding v HTML ->> meta tag 'content-type' v hlavičke [prvý nájdený]
 
Odpovědět
24. března 15:49
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 200. Zobrazit vše