Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Lekce 1 - Úvod do HTML a váš první web

HTML a CSS Statický web Úvod do HTML a váš první web American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítejte v první lekci on-line kurzu o tvorbě jednoduchých webových stránek. Jazyk HTML je základem pro tvorbu webů. Sám o sobě je velmi jednoduchý a všechny webové stránky ho využívají. Složitější weby HTML míchají s několika dalšími jazyky, některé z nich si v seriálu také ukážeme. Projdeme úplné základy HTML a vytvoříme své jednoduché první stránky, které umístíme na internet.

Editor

K psaní HTML kódu nebudeme používat poznámkový blok, jelikož mu chybí mnoho funkcí. Mezi ně patří zejména přehledné zvýrazňování kódu nebo podpora kódování češtiny a konců řádek. Stáhněme si tedy nějaký chytřejší editor. Na začátku si vystačíme s českým editorem PSPad, pokud ho nemáte, stáhněte si ho a nainstalujte. Pro vážnější projekty je potřeba tzv. IDE, což je pokročilejší editor, který navíc i napovídá tagy, kontroluje co píšete a podobně. Velmi doporučuji IDE od JetBrains, ve kterých programujeme ITnetwork. Pro HTML se hodí WebStorm nebo PhpStorm, pokud plánujete později pracovat i v PHP.

Spusťme si PSPad a v menu nahoře vyberme ve položce Formát hodnotu UTF-8.

Nastavení UTF-8 v PSPadu

Tím jsme nastavili způsob kódování (zejména) českých znaků. Kódování UTF-8 se využívá u všech správně napsaných webů. Windows bohužel UTF jako výchozí kódování nepoužívají, z toho důvodu není výchozí ani zde v PSPadu. Je velmi důležité, abyste své stránky editovali pouze v editorech co UTF-8 podporují, jinak dojde k rozbití diakritiky. Například je špatný nápad vytvořit stránky v PSPadu a poté do nich něco dopsat v Poznámkovém bloku.

První webová stránka

HTML stránku je velmi jednoduché vytvořit, je to vlastně jen textový dokument. Vytvořme nový soubor (Menu Soubor -> Nový) a jako typ souboru vybereme z nabídky HTML.

HTML editor

Tím jsme založili novou HTML stránku. PSPad nám již nějaký kód předpřipravil, ten ale nebudeme používat, proto všechen text smažte a napíšeme si ho znovu.

HTML se skládá ze značek (tzv. tagů). Samo o sobě umožňuje hlavně dodávat prvkům (dále elementům) na stránce určitý význam a to je i jeho hlavní úkol. Dříve se používal i na grafické stylování stránek, ale protože vzniklé weby byly nepřehledné, byl omezen pouze na webový obsah.

Tagy slouží k tomu, abychom jimi mohli obalovat text a tak mu dávat určitý význam (např. toto je důležitý text, toto nadpis, seznam, tabulka). Tagy se píší do špičatých závorek. Velmi specifickým tagem je odkaz, který umožňuje procházet mezi jednotlivými stránkami a tak je provázat. Od toho zkratka HTML (Hyper Text Mark Up Language = odkazovací a značkovací jazyk).

HTML soubor má určitou strukturu. Na začátek souboru vložíme tzv. doctype:

<!DOCTYPE html>

Tím definujeme, že textový soubor je HTML dokumentem. Vykřičníku si zatím nevšímejte, prostě se tam píše :) Dále definujeme samotný HTML dokument. Ten je rozdělen na 2 části - hlavičku a tělo. Hlavička obsahuje informace pro prohlížeč a vyhledávače, v těle nalezneme samotný obsah webové stránky.

Upravme náš soubor, aby vypadal takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
    <head>
    </head>

    <body>
    </body>
</html>

Na dalším řádku otevíráme tag html, tím sdělujeme, zde odtud bude začínat naše HTML stránka.

Následuje hlavička, která je vložena v tagu <head>. Všimněte si, že konec hlavičky se od začátku liší lomítkem. Takto se píší tzv. párové tagy. Párové proto, že jsou dva (začátek a konec) a mezi nimi je vložen jejich obsah, zde obsah hlavičky. Stejně to máme i s tělem (tag body), kde definujeme jeho začátek a konec s lomítkem. Nakonec ukončíme i samotnou HTML stránku.

U začátku HTML si všimněte atributu lang, který definuje jazyk stránky. Atribut je nějaká rozšiřující informace k určitému HTML elementu. Zde říká, že HTML stránka je v češtině. Hodnoty atributů se píší do uvozovek, k atributům se ještě vrátíme.

Přesuňme se do hlavičky a mezi její začátek a konec vložme informaci o kódování. Dělá se to tagem meta s následující syntaxí (zápisem):

<meta charset="utf-8" />

Všimněte si lomítka na konci tagu, takto se ukončují nepárové tagy, tedy ty, které nemají 2 části (začátek a konec), ale píší se pouze jednou. Mezi ně tag meta patří. U každého tagu si během seriálu řekneme, jestli je párový nebo nepárový. Kódování jsme nastavili na UTF-8.

Jako další řádek přidejme do hlavičky titulek. Jedná se o párový tag s názvem title, dovnitř tagu napíšeme text titulku.

<title>Moje první webová stránka</title>

Celý váš HTML dokument by měl nyní vypadat takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
    <head>
        <meta charset="utf-8" />
        <title>Moje první webová stránka</title>
    </head>

    <body>
    </body>
</html>

Hlavičku již máme prozatím vyplněnou, nyní se přesuňme do těla (body), což je ta část stránky, která je v prohlížeči vidět.

Do těla si vložíme dva odstavce textu. Využijeme k tomu párový tag <p> (jako paragraph = odstavec). V HTML je vše jako element, i text zde nemůžeme nechat jen tak plavat, ale musí být obalen na jednotlivé odstavce.

<p>Toto je moje první webová stránka, zatím na ní nic není, ale i tak jsem s ní spokojen</p>
<p>Toto je druhý odstavec</p>

Vytvořte si na disku nějakou složku (např. První stránka), do které soubor nyní uložte. Při ukládání ho nazvěte index.html

Když soubor nyní otevřete ve webovém prohlížeči, měli byste vidět váš první web. Bude vypadat jako obrázek níže :) Pokud tak nevypadá, nezoufejte a stáhněte si soubor s hotovým webem na konci článku. Můžete se tak podívat, kde jste udělali chybu.

Moje první webová stránka
index.html

Poznámka: HTML stránku lze definovat i jinak a jistě se setkáte s odlišnými definicemi. Tato je však nejstručnější a nejmodernější. Náhled stránky dokáže zobrazit i PSPad, ten ale používá zastaralé jádro IE a moderní tagy v něm nefungují, proto ho nepoužívejte.

V příští lekci, Základní HTML tagy, si uvedeme další tagy, které budete pro váš web potřebovat.


 

Stáhnout

Staženo 2236x (299 B)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
154 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Základní HTML tagy
Aktivity (8)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (165)

Avatar
Andy Scheuchzer:20. července 9:34

Dřív VScode, teď Sublime Text 3.

Odpovědět 20. července 9:34
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
Filip Vondricka:20. července 10:35

A v tom siblime jelikož to je v angličtině,tak nevím kde najít stejně jako u odpadu ,formát a nastavit UTF-8 ,jestli už to tam není prednastaveny

 
Odpovědět 20. července 10:35
Avatar
Odpovídá na Filip Vondricka
Andy Scheuchzer:20. července 10:45

Myslím, že u nových je UTF-8 automaticky, to musíš vyzkoušet, jinak File=>Reopen with encoding (pokud se ti to rozbije při otevírání) a File=>Save with encoding. UTF-8 je úplně nahoře.

Odpovědět 20. července 10:45
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
Filip Vondricka:20. července 11:48

Diky

 
Odpovědět 20. července 11:48
Avatar
Odpovídá na Andy Scheuchzer
Filip Vondricka:20. července 12:35

Ještě poslední věc,když ulozim text v siblime 3,a chci ho "ulozit jako typ",tak dám HTML,ale přesto se to pak otevře jako textový editor a ne jako web

 
Odpovědět 20. července 12:35
Avatar
Odpovídá na Filip Vondricka
Andy Scheuchzer:20. července 13:23

Jestli máš příponu opravdu .html, zkontroluj, jestli máš v systému k html přiřazen prohlížeč (kdyžtak file:///cesta_k_sou­boru nebo ho tam přiřaď ve výchozích programech) a jestli soubor obsahuje všelijaké to <!DOCTYPE html>, <html> atd.

Odpovědět 20. července 13:23
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
Jan Barák :2. října 20:56

Článek je srozumitelně napsaný zatím vše chápu a není to nijak složité. Momentálně se s jazykem HTML jen seznamuji tak uvidím jak to půjde v dalších článcích snad se tím nějak prokoušu.

 
Odpovědět 2. října 20:56
Avatar
Lucky
Člen
Avatar
Lucky:9. října 11:20

Tak hned v úvodní lekci jsem narazil na rozdíl oproti studijnímu materiálu a realitou, danou vývojem. Aktuální verze PSPad (v. 5.0.0) má nastavení kódování odlišné. Již se neskrývá v menu Formát, nýbrž je zde samostatné menu Kódová stránka. To by ani snad nevadilo, nicméně nově jsou zde možnosti:

UTF-8 no BOM
UTF-8 BOM

A teď bumbác, babo raď. :)

EDIT: Beru zpět, odpověď jsem našel v komentářích. Správně jest "UTF-8 no BOM."

Editováno 9. října 11:22
 
Odpovědět 9. října 11:20
Avatar
Gregi1337
Člen
Avatar
Gregi1337:30. listopadu 14:42

Na základní škole jsem byl samoukem v HTML a nyní jsem se k tomu chtěl vrátit a rozšířit své dovednosti i o CSS. Snad tento kurz splní moje očekávání. Rád bych jenom zmínil, že místo PSPadu používám Sublime Text.

 
Odpovědět 30. listopadu 14:42
Avatar
Rudolf Křovina:5. prosince 9:59

Srozumitelné, přehledné, zatím super

 
Odpovědět 5. prosince 9:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 175. Zobrazit vše