IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
alexneti
Člen
Avatar
alexneti:28.8.2014 14:48

Ahoj, co si myslíte o Firefox OS má to budoucnost? Já jen, že konkurence je hodně velká Android, Apple, Windows...
Z programátorského hlediska mi přijde zajímavé vytváření aplikací pro Firefox OS v HTML/CSS a JavaScriptu, ale asi je zbytečné něco takového vytvářet, pokud se ten OS více nerozšíří. Nebo ne?

 
Odpovědět
28.8.2014 14:48
Avatar
Odpovídá na alexneti
Michal Žůrek - misaz:28.8.2014 15:36

jak se to vezme, konkurence je velká jestli se to ujme je ve hvězdách. Microsoft také umožňuje vytvářet aplikace pro W8/WP v JavaScriptu. Pointa tedy je že bys napsal aplikace, která bude fungovat jak na Firefoxu, tak na Windows se stejným kódem a minimálním vynaloženým úsilím. Což je samozřejmě hezké jedním kódem pokrýt 2 platformy. Jo jenže pokryjeme 2 platformy což se rovná 3% pokrytých uživatelů :( Pro zbylých 97% to stejně musíme přepsat nebo to nějak "obejít". Proto doufám, že se tyto systémy ujmou a bude to lepší. Tím že je ten vývoj "částečně" jednotný pro Windows i Firefox, tak i kdyby se neoplatil vývoj pro Fireofx tak se může oplatit vývoj pro Windows.

Jenže ono to má celé zase háček, ECMA (píší standart JavaScriptu) pracuje tak nehorázně pomalu (pomalejší snad už je jen W3C), takže návrh, který měl nějakým způsobem dostat JavaScript k rozumné podobě (ECMAscript 6), (konkurence schopné, třeba s Objektive C, Javou, C#, ...) se tak vleče, že se toho nedočkáme. A zde je problém, který se historicky již stal, každý si v záchvatu vylepšování JavaScriptu k dokonalejší podobě (kam to ECMA nejspíš nedotáhne nebo za hodně dlouhou,) svojí vlastní cestou. to znamená, že my stejně budeme muset kód mírně poupravit. Tyto mimo standartní zkrášlovací procesy se již dějí, konkrétně mám na mysli Microsftí WinJS, což je jakási záhadná knihovna co v JavaScriptu umožňuje věci, které normální JavaScript neumí. Tento hendicap brzdí rozšiřování JavaScriptu na mobilní/tabletové aplikace, výrobci prohlížečů se již v tomto ohledu naštěstí vzpamatovali.

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 15:36
Avatar
alexneti
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
alexneti:28.8.2014 15:46

Tady v článku http://www.root.cz/…ouch-fire-e/
jsem se dozvděl hodně zajímavou věc:

Pomoci může skutečnost, že aplikace pro Firefox OS běží a poběží na dalších platformách a zařízeních nehledě na operační systém nebo hardwarovou architekturu. Mobilní Firefox dnes dovede „instalovat“ webové aplikace z Firefox Marketplace do zařízení se systémem Android tak, že z hlediska uživatele fungují jako nativní aplikace. Vývojáři přitom takřka nemusí hnout prstem.

Každopádně to bohužel asi neznamená, že když vytvořím Aplikaci pro Firefox OS, tak se bude moc přidat na např. na Google play, akorát to že s Firefox marketplace, půjde stáhnout a fungovat i v mobilech s Androidem.
No zajímavé.

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 15:46
Avatar
Odpovídá na alexneti
Michal Žůrek - misaz:28.8.2014 15:55

tam máš úplně klasické HTML, CSS a JavaScript. Proto co je v Firefoxu ti do jisté míry pojede v chrome, jenže jak jsem narazil - JavaScript prozatím není dostatečně dobrý jazyk na vývoj složitějších aplikacíh. Vidíme to na Chrome OS, který vlastně taktéž zpracovává HTML, CSS a JavaScript - kolik je pro Chrome OS photoshopů? CADů? IDE? ... ? Pracovat se soubory umí v C# začátečník, v JavaScriptu jen profesionál (nehledě na to, že to ani příliš nejde). programovat objektově umí v C# taky relativně začátečník, ale v JavaScriptu jen profík. No a pak se objevil někdo (objeví se) kdo to chce nějakým přístupem zjednodušitˇ. Třeba Microsoft implementoval do JavaScriptu práci se soubory natolik excelentně, že to co v JavaScriptu píšeš na 50 řádků, tam máš na jeden! Jenže to je platformě závislá knihovna. Vývojář, který ji použije narazí, když stejný (jednořádkový) kód bude chtít použít na jiné platformě, tak má smůlu, teda dvě možnosti:

1.) přepsat 1 řádek na 50 řádků
2.) podívat se jestli pro danou platformu neexistuje něco podobného

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 15:55
Avatar
alexneti
Člen
Avatar
alexneti:28.8.2014 16:07

Souhlasím že OOP v JavaScriptu je oproti C/PHP (kde ho znám) o hodně víc složité. (pokud to tak můžu vyjádřit)
Vzhledem k tomu, že se zabívám tvorbou webových stránek a chtěl bych vytvořit i nějáké aplikace pro chytré mobily, tak mi přijde tvorba aplikací pro firefox os v jazycích co znám přitažlivá. Zároveň však dokud a to bude hodně dlouho trvat, pokud vůbec, se více Firefox OS nerozšíří, tak je to celkem zbytečné.

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 16:07
Avatar
Old Account
Člen
Avatar
Old Account:28.8.2014 16:25

http://tech.sk/…ndows-phone/ , celkom zaujimave informacie k teme.

Nahoru Odpovědět
28.8.2014 16:25
"If you keep your eye on the profit, you’re going to skimp on the product. But if you focus on making really gre...
Avatar
Michal Žůrek - misaz:28.8.2014 21:48

Diskuze o OOP, bug a profesionálech byla přesunuta: http://www.itnetwork.cz/…3ff86e3c4125

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 21:48
Avatar
coells
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na MadaraCZech
coells:28.8.2014 21:58

A já se ti snažím sundat ty růžové brýle, abys pochopil, že to tak není. Problém ale je, že si meleš svou a nejsi ochotný si pečlivě přečíst, co jsem ti napsal.

Důslednost, pečlivost, spolehlivost a osobní odpovědnost jsou důležité prvky profesionality, ale v reálném životě takových lidí najdeš velmi málo bez ohledu na profesi. O to smutnější fakt, že tohle jsou vlastnosti, nikoliv znalosti. Nedá se to naučit ani vytrénovat. Programátoři, kteří to nemají na začátku, to nebudou mít nikdy.

Profíci, které popisuješ (nebo si je alespoň takhle představuješ), mají většinou tendence, o kterých mluví 1Pupik1989 - jsou příliš dobří, než aby se kontrolovali a opravovali. A právě to je nejčastější příčina chyb. Skuteční profesionálové se neustále kontrolují a opravují, nechávají se kontrolovat ostatními, protože vědí, že pravděpodobnost, že udělali chybu, je naprosto stejná, jako když začínali.

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2014 21:58
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.