Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 12 - Derby DB - Práva přístupu k databázi - Vložení dat

Java Databáze Apache Derby Derby DB - Práva přístupu k databázi - Vložení dat

V minulé lekci, Derby DB - Práva přístupu - Authorizace , jsme si vytvořili uživatele pro autentizaci a nastavili práva pro autorizaci v databázi DerbyDB. Nyní si prakticky vyzkoušíme, co jsme vlastně provedli. V první části dnešního tutoriálu se pokusíme uložit data jako uživatel, kterému jsme nastavili práva čtení. Z logiky věci vyplývá, že přístup k databázi bude mít, ale nebude mít možnost nic zapisovat. V druhé části se pokusíme vytvořit tabulku uživatelem, který má právo zápisu do databáze. Po vytvoření tabulky oprávněným uživatelem je nutné provést ještě grantování přístupu. V DerbyDB jsou to známe SQL příkazy GRANT/REVOKE. Ty kontrolují přístup k příkazům:

  • DELETE
  • EXECUTE
  • INSERT
  • SELECT
  • REFERENCES
  • TRIGGER
  • UPDATE

Pokus o zápis přes IJ

Nejdříve si vše předvedeme přes konfigurační příkaz IJ. Přihlásíme se k již vytvořené databázi (z lekce Práva přístupu - Autentizace) jako uzivatel10c a pokusíme se vytvořit tabulku. Nebude to fungovat.

ij version 10.13
ij>connect 'jdbc:derby:databaze10;user=uzivatel10c;password=heslo10c';
ij>create table TabulkaUzivC ( id INT PRIMARY KEY, sloupec1 INT,sloupec2 INT,cislo3 INT);
ij>disconnect;
ij>exit;

Pokusíme se tedy přihlásit jako


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si předvedeme tvorbu tabulky s daty neautorizovanou osobou, a pak dále autorizovanou osobou s nastavením přístupu čtení všem.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal Robert Michalovič
Avatar
Programuji převážně v Javě SE,EE a trochu nativním C a CUDA. více viz.https://cz.linkedin.com/in/robert-michalovi%C4%8D-8a9b9498
Miniatura
Všechny články v sekci
DerbyDb
Aktivity (2)